Pierwszy trymestr ciąży – na co uważać? Ćwiczenia, dieta i podróże

Fot: SporrerRupp / gettyimages.com

Ćwiczenia i odpowiednia dieta w pierwszym trymestrze ciąży pozwalają zredukować nieprzyjemne objawy początków ciąży. Ból brzucha może być symptomem niepokojącym. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ może świadczyć o zagrożeniu dla dziecka.

Pierwszy trymestr ciąży trwa 13 tygodni. Jest to czas intensywnego rozwoju płodu i zmian w organizmie kobiety. Mimo że ciąża to nie choroba, kobieta powinna zdawać sobie sprawę z wielu zagrożeń i ograniczeń związanych z jej stanem. Nie oznacza to, że nie wolno jej nic robić – umiarkowana aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. Przyszła mama powinna jednak wiedzieć, jakie ćwiczenia może wykonywać i jaką powinna stosować dietę.

Wiele kobiet zastanawia się, czy pierwszy trymestr ciąży to dobry czas na podróże. Zdecydowanie lepszy jest drugi trymestr, ze względu na to, że w przeciwieństwie do pierwszego, nie towarzyszą mu nieprzyjemne objawy i często nie najlepsze samopoczucie.

Czego nie wolno w pierwszym trymestrze ciąży?

Kobieta, która przypuszcza że jest w ciąży, powinna maksymalnie do 10. tygodnia ciąży udać się do lekarza. Po pierwsze potwierdzi on ciążę, a po drugie oszacuje dodatkowe zagrożenia. W ciąży fizjologicznej bez żadnych dodatkowych przeciwwskazań kobieta w pierwszym trymestrze funkcjonuje normalnie. Objawy w postaci nudności i wymiotów pojawiają się najwcześniej w drugim miesiącu ciąży, kiedy wzrasta poziom gonadotropiny łożyskowej. Wiele kobiet aktywnych fizycznie zastanawia się, jakie ćwiczenia można wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży. Odpowiedź brzmi – właściwie wszystkie, z drobnymi wyjątkami. Należy wyeliminować podskoki, dźwiganie ciężarów i nadmierne obciążanie mięśni brzucha. Odpadają więc typowe „brzuszki”. Ćwiczenia powinny być wykonywane w taki sposób, by nie doprowadzać do przegrzania organizmu. Kobieta w ciąży nie powinna nagle zrezygnować z aktywności fizycznej. Ćwiczenia pomogą jej lepiej znieść ciążę, poprawić wydolność organizmu, zapobiec obrzękom i pozytywnie wpłyną na przebieg porodu.

Absolutnie należy wyeliminować używki. Jeśli ciąża jest nieplanowana, wiadomo, że można to zrobić dopiero po jej wykryciu. Natomiast już przy planowaniu ciąży należy wykluczyć alkohol, narkotyki i papierosy. W pierwszym trymestrze ciąży nie wolno dźwigać. Teoretycznie maksymalny ciężar dla kobiety w ciąży wynosi około 4 kg. Wiadomo, że kobiety, które są wyćwiczone, regularnie trenowały z większymi obciążeniami czy nosiły zakupy lub mają już dziecko wymagające stałego noszenia na rękach, nawet nie odczują tego ciężaru. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i wyeliminować niepotrzebne obciążenia.

Zobacz film: Aktywność w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zagrożenia w pierwszym trymestrze ciąży często wiążą się z tym, że kobieta „zapomina”, że jest w ciąży. Jeśli nie ma dodatkowych objawów, jak np. nudności, zawroty głowy, wykonuje wiele prac, których nie powinna się już podejmować, np. mycie okien. Powinna zdawać sobie sprawę, że pod wpływem wysokiego poziomu niektórych hormonów, jak np. progesteronu, może dojść do zaburzeń w przepływie krwi i zawrotów głowy, co często skutkuje upadkiem.

Dlatego nie wolno narażać się i wykonywać czynności stwarzających ryzyko urazu. Dużym zagrożeniem w pierwszym trymestrze ciąży są infekcje. Kobieta powinna uważać na kontakt z chorymi na ospę, świnkę, różyczkę, półpaśca, grypę i inne choroby zakaźne. Jej odporność w ciąży jest obniżona i łatwiej również o przeziębienie. Duża część chorób zakaźnych może stanowić zagrożenie dla płodu, a zakażenie w pierwszym trymestrze ciąży może skończyć się poronieniem.

Pierwszy trymestr ciąży – co jeść?

Na początku ciąży nie zmienia się zapotrzebowanie na energię, dlatego dieta w pierwszym trymestrze nie różni się kalorycznością, ale powinna być zdrowa. Kobieta po tym, jak dowie się, że jest w ciąży, nie powinna pozwalać sobie na zbyt dużo „grzeszków kulinarnych”, ponieważ nadmierny przyrost masy ciała jest szkodliwy zarówno dla niej, jak i dla dziecka.

Dobrymi produktami wspomagającymi walkę z nudnościami są migdały i banany. Mimo że pierwszy trymestr często nie wiąże się z rewelacyjnym samopoczucie, a raczej nudnościami, zawrotami głowy i ogólnym złym samopoczuciem, nie wolno rezygnować z regularnych posiłków. Niedostarczanie organizmowi energii prowadzi do spadku cukru we krwi, zawrotów głowy i pogłębienia nudności. Do produktów zakazanych w pierwszym trymestrze ciąży (jak i kolejnych miesiącach), zalicza się:

  • sól – zatrzymuje wodę w organizmie, powoduje obrzęki. Eliminacji soli powinno towarzyszyć ograniczenie mocno solonych potraw, jak śledzie, wędliny, konserwy, krakersy itp.;
  • surowe jajka;
  • sery pleśniowe i brie, a także sery z mleka niepasteryzowanego, jak oscypki (wszystkie mogą być źródłem bakterii – listerii);
  • kolorowe napoje gazowane;
  • befsztyk i tatar – mogą być źródłem toksoplazmozy;
  • mocna kawa;
  • nieznane zioła;
  • aloes.

Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży może wiązać się z pobolewaniem w podbrzuszu. Jeśli jest to delikatny, okresowy ból, nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, może po prostu wskazywać na ból pochodzący z więzadeł macicy, które zaczynają się rozciągać. Mocny ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży, połączony z krwawieniem, powinien być skonsultowany z lekarzem, ponieważ może wskazywać na poronienie.

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 20.03.2018,
Opublikowano: 13.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej