Pierwsze zęby dziecka. Czy mleczne zęby też trzeba leczyć?

Fot: GeorgeRudy / gettyimages.com

Bez względu na wiek zęby wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Im wcześniej dziecko zacznie się uczyć tego, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, tym mniej problemów z uzębieniem będzie miało w dorosłym życiu. Każdy rodzic musi sobie zdawać sprawę, że wbrew obiegowej opinii, o zęby mleczne trzeba dbać i – w razie potrzeby – także leczyć.

Mleczaki, czyli pierwsze zęby, zaczynają się pojawiać ok. 6 miesiąca życia dziecka i rosną aż do trzeciego roku życia dziecka. Kompletem zębów mlecznych dziecko cieszy się zaledwie 3-4 lata. Pierwsze zaczynają wypadać ok. piątego roku życia.

Dlaczego zęby mleczne wypadają?

Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się pod nimi wypustki zębów stałych z czasem zaczynają wypychać te młode, ale to nie jest jedyny powód. Wraz z rozwojem i wzrostem dziecka zmienia się także układ żuchwy oraz szczęki. Tym samym potrzebne są nowe zęby, które dopasują się do nowych warunków i umożliwią dziecku normalne jedzenie oraz prawidłowe mówienie. Proces ten jest stopniowy i trwa zazwyczaj do ok. 12 roku, bo właśnie wtedy dziecko zazwyczaj traci ostatniego mlecznego zęba. Nie znaczy to jednak, że dziecko w tym wieku ma już wszystkie stałe zęby. Ósemki, które wyżynają się jako ostanie zazwyczaj rosną etapami i zdarza się, że proces ten trwa aż do 35 roku życia! Co ciekawe, to jedyne żeby, które nie mają swojego mlecznego odpowiednika i od razu wyrastają stałe.

Jak myć zęby dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

To, w jakiej kolejności będą wypadały i które stałe zęby pojawiają się jako pierwsze zależy od ich wzrastania. Najczęściej jednak malec w pierwszej kolejności traci jedynki – zarówno na górze, jak i na dole. Następnie wypadają dwójki, kły, trzonowce oraz przedtrzonowce.

W sytuacji, gdy zęby zaczynają wypadać niemal jednocześnie, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Być może dziecko ma cukrzycę lub chorobę dziąseł. Nieprawidłowości z wyżynaniem się nowych zębów czy wypadaniem mleczaków mogą mieć związek z niedoborami witaminy D (czyli krzywicą), zaburzeniami hormonalnymi (przede wszystkim z niewłaściwą pracą tarczycy), mukowiscydozą, celiakią lub wadami genetycznymi. Czasem zaburzenia te mogą być spowodowane urazem. W takich sytuacjach, aby zachować prawidłowy wzrost zębów i uchronić dziecko przed wadą, która w przyszłości może wymagać leczenia ortodontycznego, lekarz może zalecić noszenie dziecku specjalnego aparatu.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

O zęby trzeba dbać!

Mimo że dziecko traci mleczne żeby nie znaczy to, że nie trzeba o nie dbać. Wręcz przeciwnie! Ponieważ mają słabsze szkliwo i są bardziej „chropowate” niż stałe zęby to są podatniejsze na działanie szkodliwych drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy. Dlatego należy je szczotkować i regularnie odwiedzać z dzieckiem dentystę. Zajęte przez próchnicę mleczaki stają się dużo słabsze, znacznie łatwiej się kruszą i łamią niż zdrowe zęby.

Ogromny wpływ na to, czy dziecko ma zdrowe zęby ma dieta. Te dzieci, które jedzą dużo słodyczy oraz produktów z dodatkiem cukru znacznie częściej mają problemy z zębami i wymagają specjalistycznego leczenia.

To bardzo ważne, aby nauczyć dziecko dbania o higienę jamy ustnej i nie lekceważyć pierwszych niepokojących objawów. Choroba jednego zęba bardzo szybko może rozprzestrzenić się na kolejne oraz na dziąsła. A to niejednokrotnie wiąże z długim i bolesnym leczeniem. Dlatego, aby oszczędzić dziecku stresu i bólu specjalistę trzeba odwiedzać regularnie, także wtedy, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne.

Wyrwanie chorego mlecznego zęba to zawsze ostateczność i powinien o tym zdecydować lekarz. Jeśli zostanie on usunięty za wcześnie lub w niewłaściwy sposób, to szczęka może zacząć rozwijać się nieprawidłowo, a dziecko może mieć w przyszłości wadę zgryzu lub wymowy. Wyrwanie mlecznego zęba jest konieczne wtedy, gdy w obrębie dziąsła tworzy się stan zapalny lub stały ząb zaczyna się wyżynać, a mleczak blokuje jego miejsce.

Problemów może przysporzyć także wyrywanie na siłę ruszających się mleczaków. Muszą pamiętać o tym także rodzice, którzy czasem chcą przyśpieszyć cały proces. Lepiej zostawić zęba w spokoju i dać mu wypaść we właściwym dla niego czasie. W przeciwnym razie zęby oraz szczęka dziecka mogą zacząć rozwijać się nieprawidłowo.

Co psuje dzieciom zęby? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Słodycze, które psują zęby dziecka. Próchnica zębów mlecznych. Źródło: Co nas truje?

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 21.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej