Pierwsza pomoc u dzieci – reanimacja, zakrztuszenie

Fot: George Doyle / gettyimages.com

Pierwsza pomoc u dzieci podejmowana jest zazwyczaj w przypadku zakrztuszenia, którego sprawcą bywa ciało obce lub źle połknięty pokarm. Zarówno reanimacja małego dziecka, jak i pomoc przy zakrztuszeniu wygląda inaczej niż u dorosłego.

Pierwsza pomoc u dzieci jest niezwykle ważna i nie należy wahać się, aby jej udzielić. Sytuacjom takim towarzyszy niepokój, lęk i panika, więc warto na wszelki wypadek zapoznać się z algorytmem udzielania pierwszej pomocy. Podczas reanimacji należy pamiętać, że małemu dziecku trzeba dostarczyć znacznie mniej powietrza niż osobie dorosłej.

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci i rodziców

Popularne są kursy pierwszej pomocy dla dzieci i przyszłych rodziców. Można dzięki nim poznać najważniejsze zagadnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Składają się z części teoretycznej w formie pokazu multimedialnego i zajęć praktycznych. Z kursu powinni skorzystać zwłaszcza rodzice, aby zdobyć wiedzę o pierwszej pomocy u dzieci i niemowląt.

Jak reanimować dziecko?

Reanimacja dziecka przebiega w następujących krokach:

  • Dziecko należy położyć na płaskiej powierzchni.
  • Trzymając dłoń na czole dziecka, odgina się jego głowę i unosi brodę, co udrażnia drogi oddechowe.
  • Osoba udzielająca pierwszej pomocy dziecku nabiera powietrze, obejmuje swoimi ustami usta i nos dziecka, po czym wdmuchuje w nie swoje powietrze wydechowe. Powinno być zauważalne uniesienie klatki piersiowej dziecka. Należy mu podać cykl 5 wdechów, a każdy z nich powinien trwać około 1,5 sekundy.
  • Jeżeli po wykonaniu 5 wdechów dziecko nadal nie oddycha, przystępuje się do 30 uciśnięć klatki piersiowej. Wykonuje się je z częstością 100–120 na minutę. Trzeba uciskać dolną część mostka u niemowląt 2 wyprostowanymi palcami (wskazującym i środkowym), na głębokość około 4 cm, a u większych dzieci nadgarstkiem, na głębokość około 5 cm.
  • Po wykonaniu 30 uciśnięć należy sprawdzić, czy w jamie ustnej dziecka widać ciało obce. Jeśli nie, wykonuje się 2 oddechy ratownicze i 30 uciśnięć.
  • Jeśli z dróg oddechowych usunięto ciało obce lub dziecko zaczęło się ruszać, płakać lub kaszleć, należy ocenić prawidłowość oddychania, nachylając się nad jego ustami, aby poczuć ruchy powietrza na policzku, usłyszeć szmery oddechowe i zobaczyć ruchy klatki piersiowej. Jeśli dziecko jest nadal nieprzytomne, ale oddychające, układa się je na boku i oczekuje na przyjazd pogotowia.
  • Jeżeli dziecko nadal nie oddycha, kontynuuje się czynności ratownicze do momentu przyjazdu karetki.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka

U kilkumiesięcznych dzieci zakrztuszenie pojawia się dość często. Może doprowadzić do uduszenia lub innych poważnych powikłań zdrowotnych na skutek niedotlenienia. Pierwsza pomoc u dzieci do 1 roku życia przy zakrztuszeniu rozpoczyna się od sprawdzenia, czy ciało obce jest widoczne w buzi. Jeśli tak, należy podjąć próbę wyciągnięcia go jednym ruchem, przy użyciu małego palca. Nie należy próbować wyjmować ciała obcego na ślepo, ponieważ wiąże się to z dużym ryzykiem wepchnięcia go głębiej.

Kolejnym krokiem w pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu u dziecka jest ocena rodzaju kaszlu. Niemowlę może mieć kaszel efektywny, który jest wyraźny i głośny, a dziecko jest w stanie nabrać powietrze do płuc. Płacze i reaguje na sygnały. Należy wziąć je na ręce głową do góry i zachęcać do samodzielnego wykasłania ciała obcego z dróg oddechowych.

Innym rodzajem kaszlu jest kaszel nieefektywny – cichy, bezgłośny. Dziecko nie może oddychać i płakać. Zaczyna sinieć. W tym przypadku należy:

  • wezwać pogotowie ratunkowe;
  • położyć dziecko na przedramieniu głową w dół tak, aby możliwe było trzymanie dłonią jego brody (najlepiej by osoba udzielająca pomocy dziecku była w pozycji siedzącej, aby bezpiecznie podtrzymać je na kolanie);
  • uderzyć dziecko mocno nadgarstkiem drugiej ręki 5 razy w okolicę międzyłopatkową, co powinno zapewnić wykrztuszenie przedmiotu;
  • odwrócić dziecko na plecy i sprawdzić, czy ciało obce zostało usunięte; jeśli nadal blokuje drogi oddechowe, należy 5 razy ucisnąć dwoma palcami (wskazującym i środkowym) klatkę piersiową powyżej miejsca połączenia żeber z mostkiem (szerokość około jednego palca powyżej wyrostka mieczykowatego), jednocześnie przytrzymując głowę drugą ręką;
  • na przemian uderzać dziecko między łopatkami i uciskać klatkę piersiową do momentu wypadnięcia ciała obcego lub utraty przytomności przez dziecko; jeśli zajdzie taka potrzeba, należy podjąć resuscytację.

Udzielanie pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu u starszego dziecka

Pierwsza pomoc w zakrztuszeniu dziecka starszego wygląda następująco:

  • Jeśli dziecko wydaje z siebie kaszel efektywny, zachęca się je do wykrztuszenia zalegającego w drogach oddechowych przedmiotu.
  • Jeśli dziecko nie kaszle albo kaszel jest nieefektywny, pochyla się je do przodu, staje za nim i wykonuje 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową.
  • Jeśli uderzenia okażą się nieskuteczne, należy wykonać 5 uciśnięć nadbrzusza – nadal stojąc za plecami dziecka jedną rękę składa się w pięść, obejmuje drugą ręką, po czym mocno uciska nimi dziecko w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka. Uciski wykonuje się od góry do siebie, w tempie 1 uciśnięcie na 3 sekundy.
  • Uderzenia między łopatki i uciśnięcia nadbrzusza przeprowadza się na zmianę, a po każdej turze sprawdza się, czy ciało obce wypadło. Wykonuje się je do momentu udrożnienia dróg oddechowych, a gdy pomoc okazuje się nieskuteczna, wzywa się pogotowie.
  • Jeśli dziecko przestaje oddychać, przystępuje się do resuscytacji.

Trzeba pamiętać o asekuracji dziecka przed upadkiem – osoba udzielająca pierwszej pomocy zakrztuszonemu dziecku powinna postawić swoją stopę między nogi dziecka i oprzeć je na biodrze.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności u małego dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Jastrzębska R., Kaczor A., Nagłe stany zagrożenia życia. ABC pierwszej pomocy, Słupsk, Wydawnictwo Szkoły Policji w Słupsku, 2007.

2. Łaski M., Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt, Warszawa, Sierra Madre, 2013.

Data aktualizacji: 26.02.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej