Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?

Vonschonertagen/getty images

Pieczenie ucha to dla niektórych osób nieprzyjemna i źle znoszona dolegliwość. Inni ludzie nie zwracają na ten objaw uwagi, dopóki nie towarzyszą mu inne problemy. Choć często przyczyna jest banalna, pieczenie ucha bywa elementem obrazu choroby, która może okazać się groźna dla zdrowia.

Pieczenie ucha to stan, który obrósł w legendy. Osoby wierzące w różnego rodzaju przesądy przypisują temu objawowi znaczenie związane z zachowaniem innych ludzi. Pozostali traktują taki symptom jako oznakę choroby lub wiążą go ze swoim stanem emocjonalnym.

Zobacz też:

Co oznacza pieczenie ucha?

W ludowych przesądach i obiegowych opiniach pieczenie ucha to zjawisko o istotnym znaczeniu. Wiele osób jest zdania, że w chwili, gdy pieką ich uszy, ktoś właśnie plotkuje na ich temat. Niektórzy wręcz twierdzą, że jeśli pieczenie dotyczy lewego ucha, to ktoś mówi o nich dobrze, a kiedy prawego – to obgaduje i dzieli się swoimi nieprzychylnymi uwagami. Jest to tak silnie zakorzeniony zabobon, że nawet osoby, które w niego nie wierzą, przypominają sobie o nim w chwili, gdy odczują pieczenie ucha. Dla słabo wykształconych, podatnych na tego typu sugestie osób ten niewinny objaw może stać się powodem poważnego niepokoju. Teorie objaśniające pieczenie ucha „przepływem energii”, złych lub dobrych fluidów, nie mają żadnego naukowego potwierdzenia.

Przyczyny pieczenia uszu

Medycyna przyjmuje zupełnie inne stanowisko w odniesieniu do pieczenia uszu. Jeśli pacjent skarży się na taką dolegliwość, poszukuje się racjonalnej przyczyny, która może taki stan wywoływać. Nie wszystkie z możliwych powodów pieczenia uszu świadczą o chorobie. Wiele z nich wiąże się z codziennymi sytuacjami i problemami dalekimi od medycznej patologii.

Pieczenie ucha często wynika z jego przekrwienia albo odwrotnie – chwilowego niedokrwienia. Najbardziej prozaicznymi powodami są te, które wynikają z wpływu środowiska na organizm. Jeśli dana osoba jest ubrana zbyt ciepło, przegrzana, to naturalną reakcją jest rozszerzenie naczyń skórnych w odsłoniętych obszarach ciała. Dzieje się tak na powierzchni twarzy, skóry głowy czy właśnie na małżowinach usznych. Napływ większej ilości krwi może powodować napięcie skóry, lekki obrzęk tkanek miękkich i podrażnienie zakończeń nerwowych, które przenoszą nerwami do mózgu informację o nietypowym pobudzeniu. Często impulsy te są identyczne z tymi, które wywołane są przez oddziaływanie na skórę ucha podwyższonej temperatury, czyli dają wrażenie pieczenia.

Inną banalną przyczyną może być nieprawidłowa pozycja głowy podczas snu. Dłuższe leżenie na boku z głową opartą na twardej poduszce lub wałku może powodować ucisk na delikatne tkanki małżowiny usznej i czasowe niedokrwienie. Kiedy budzący się człowiek podnosi głowę, do ucha napływa większa ilość krwi i w reakcji pojawia się jego pieczenie. Podobny efekt można czasem zaobserwować po zdjęciu za ciasnej czapki lub za małego czepka pływackiego.

Na stan ucha i pobudzenie zakończeń nerwowych wpływają też czynniki fizyczne. Przemarznięte ucho często będzie piekło, podobnie jak to, którego skóra na skutek długiej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe ulegnie słonecznemu oparzeniu. Dlatego na pieczenie uszu skarżą się często plażowicze, osoby wędrujące w górach lub po śniegu w ostrych promieniach słońca albo nieostrożni, nienoszący nakryć głowy żeglarze.

Jeśli ucho puchnie, swędzi i piecze latem, może to oznaczać, że stało się obiektem ataku komara lub innego owada. Bywa też, że pieczenie jest reakcją na kontakt z pokrzywą lub inną drażniącą rośliną, do którego dochodzi np. podczas wylegiwania się w trawie na pikniku.

Niektóre osoby o bardziej labilnej psychice, znerwicowane lub z zaburzeniami wegetatywnymi, mogą pieczeniem i zaczerwienieniem uszu reagować na różnego typu bodźce emocjonalne – radość, wstyd, gniew czy lęk.

Pieczenie ucha w przebiegu chorób

Nie wszystkie powody pieczenia ucha są równie banalne i oczywiste. Niekiedy stan taki, połączony z innymi objawami zapalenia – zaczerwienieniem, obrzękiem, bolesnością, mrowieniem czy przeczulicą na dotyk – może być świadectwem rozwijającej się choroby. Możliwych powodów jest wiele, ale do najczęstszych należą:

Utrzymujące się dolegliwości powinny skłonić cierpiącą na nie osobę do odwiedzenia lekarza, który określi przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz film: Kiedy warto udać się do laryngologa?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Warszawa 1979.

2. K. Niemczyk, Otorynolaryngologia kliniczna, Warszawa 2015.

Data aktualizacji: 02.12.2020,
Opublikowano: 02.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej