Paracetamol w ciąży – czy można go brać i jakie dawkowanie stosować?

Fot: Dasha Petrenko / fotolia.com

Paracetamol w ciąży jest używany przy ostrych lub nawracających bólach. Jego stosowanie nie jest niebezpieczne dla płodu. Można go przyjmować zarówno w 1., 2., jak i w 3. trymestrze ciąży. Dawkowanie paracetamolu należy jednak skonsultować z lekarzem.

Paracetamol można brać w ciąży – jest on stosowany u kobiet jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy pierwszego rzutu. Oznacza to, że w leczeniu tych dolegliwości wykorzystuje się go na początku. Inne leki włącza się dopiero wtedy, gdy paracetamol nie przyniesie pożądanych efektów lub po wystąpieniu skutków ubocznych. Może on być przyjmowany jako samodzielny lek lub w złożonych preparatach, zawierających dodatkowo witaminę C, leki przeciwhistaminowe i kofeinę.

Czy paracetamol w ciąży jest bezpieczny?

Stosowanie paracetamolu w ciąży jest bezpieczne. Daje on mniej działań niepożądanych niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), selektywne inhibitory cyklooksygenazy COX-2 (np. celekoksyb, nimesulid) i leki opioidowe (np. morfina). Paracetamol jest bezpieczny w 1., 2. i 3. trymestrze ciąży. Nie ma toksycznego działania na płód, nie zwiększa też ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu ani śmierci płodu. Nie powoduje wad wrodzonych płodu, zaburzeń funkcji poszczególnych układów i opóźnienia rozwoju. U kobiet w ciąży paracetamol nie wpływa na funkcje płytek krwi, ani nie podrażnia błony śluzowej żołądka. Dożylne stosowanie standardowej dawki paracetamolu nie wymaga przerwania karmienia piersią.

Powyższe informacje pochodzą z wytycznych dotyczących leczenia ostrego bólu u ciężarnych, rodzących oraz w okresie połogu, opracowanych w 2007 r. przez Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. W późniejszych latach pojawiały się badania stawiające stosowanie paracetamolu w ciąży pod znakiem zapytania. Jedno z nich przeprowadzili w 2009 r. naukowcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Epidemiologów. Wykazało ono, że stosowanie paracetamolu może mieć związek z przedwczesnym porodem u ciężarnych z nadciśnieniem tętniczym. Natomiast w 2016 r. naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Uniwersytetu w Bristolu opublikowali wyniki badań, z których wynikało, że paracetamol może mieć wpływ na rozwój astmy u dziecka. Żadne inne badania nie potwierdziły jednak tej zależności.

Paracetamol w ciąży – stosowanie

Zażywanie każdych leków w ciąży powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem ginekologiem. Leki przeciwbólowe podaje się ciężarnym najczęściej z powodu ostrych lub nawracających bólów:

  • głowy, w tym bólów migrenowych,
  • zębów,
  • narządów ruchu, np. kręgosłupa, stawów biodrowych, spojenia łonowego,
  • mięśniowych,
  • kolkowych, np. przy zastoju moczu, kamicy nerkowej, pęcherzyku żółciowym lub przewodzie Wirsunga,
  • wynikających ze stanów zapalnych,
  • gastroenterologicznych – związanych z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobami trzustki, woreczka żółciowego, wyrostka robaczkowego, jelita grubego, zespołu jelita drażliwego, podniedrożności jelit, wzdęć i zaparć,
  • pooperacyjnych lub wynikających z urazów, takich jak złamania lub zwichnięcia,
  • związanych ze skurczami macicy i rozciąganiem więzadła obłego.

Dożylne stosowanie paracetamolu zaleca się szczególnie ciężarnym:

  • po urazach z małopłytkowością, krwawieniem i wysokim ryzykiem jego wystąpienia,
  • z problemami gastrycznymi, takimi jak zapalenie, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, z bólami kolkowymi, retencją moczu albo sondowanymi moczowodami,
  • kwalifikowanym do leczenia stomatologicznego,
  • z chorobami układu sercowo-naczyniowego, wątroby, nerek i przy ciężkich chorobach płuc,
  • u których występują nudności, wymioty i biegunka, gdy nie mogą stosować leków doustnych,
  • przy nieprawidłowej akcji serca płodu.

O dożylnym podawaniu leków każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę stan ciężarnej oraz konieczność wprowadzenia leków.

Osoby z wyżej wymienionymi problemami są bardziej podatne na niepożądane działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak np. zwiększone ryzyko krwawienia, upośledzenie czynności nerek, nadciśnienie i zastoinowa niewydolność krążenia.

Zobacz film:  Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Ibuprofen czy paracetamol - różnice. Źródło: 36,6

Paracetamol w ciąży podaje się dożylnie przy bólach o lekkim lub średnim nasileniu. Jeżeli jest on bardziej uciążliwy, ciężarna przyjmuje dodatkowo opioidy (nie zaleca się ich jednak w początkowym okresie ciąży), analgetyki miejscowe i inne leki. Jeżeli konieczne jest operacyjne leczenie ciężarnej, dożylnie podany paracetamol zmniejsza zapotrzebowanie na morfinę, co pozwala na ograniczenie skutków ubocznych opioidu.

Paracetamol w ciąży – dawkowanie

Paracetamol jest stosowany w 1., 2., jak i w 3. trymestrze ciąży, bez względu na obciążenia ogólnoustrojowe ciężarnej. Dokładne dzienne dawkowanie należy skonsultować z lekarzem, ale zawsze mieści się ono w granicach 1–4 g dziennie.


Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej