Pachymetria – badanie grubości rogówki. Normy i przebieg

Fot. bluecinema / Getty Images

Pachymetria to metoda kontaktowego lub bezkontaktowego mierzenia grubości rogówki. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jest krótkie i bezbolesne.

Pachymetria wykonywana jest przy pomocy urządzeń ultrasonograficznych lub laserowych. Każda z metod ma swoje mocne i słabe strony.

W jakim celu wykonuje się pachymetrię?

Pachymetria pozwala na ocenę grubości rogówki – przejrzystej przedniej części oka. Budowa tego elementu gałki ocznej ma decydujące znaczenie dla procesu widzenia – najsilniej w całym oku załamuje on promienie światła padające na siatkówkę. Zmieniona grubość – na całej powierzchni, w centralnej części czy w określonych obszarach – może świadczyć o patologii, którą należy poddać leczeniu.

Pachymetria w diagnostyce jaskry

Jednym z powodów wykonywania pachymetrii grubości rogówki jest jej znaczenie w ocenie wyników innych badań oka, głównie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (w skrócie IOP). Przy diagnostyce jaskry (niebezpiecznej choroby narządu wzroku przebiegającej często z podwyższonym ciśnieniem) przez wiele lat opierano się jedynie na pomiarach robionych przy pomocy aparatu nazywanego tonometrem. Badał on IOP przez rogówkę, mierząc jej ugięcie pod wpływem nacisku. Na podstawie uzyskanych wyników rozstrzygano, czy chory wymaga leczenia i jak intensywne musi ono być. W niektórych przypadkach podejmowano decyzję o wykonaniu zabiegu operacyjnego obniżającego ciśnienie wewnątrzgałkowe. W ostatnich latach zwrócono uwagę, że pomiary ciśnienia mogą nie być wiarygodne ze względu na różną grubość rogówki u poszczególnych osób, a nawet u tego samego chorego o różnych porach dnia. Grubsza od przeciętnej rogówka powodowała zawyżenie wyniku pomiaru, a zbyt cienka – zaniżenie. Do praktyki klinicznej weszło więc korygowanie pomiaru ciśnienia o współczynnik związany z grubością rogówki. Dzięki temu z większą precyzją można określić IOP i zdecydować, jakiego typu leczenia wymaga pacjent.

PolecamyBudowa i funkcja oka, mechanizm widzenia

Zobaczcie film, z którego dowiecie się, jakie funkcje pełni ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Inne zastosowania pachymetrii

Pachymetria pozwala m.in.:

  • określić stopień zwyrodnienia rogówki wynikający z ubytku jej śródbłonka lub z innych chorób,
  • zmierzyć deformację rogówki (np. ścieńczenie w przebiegu tzw. stożka),
  • zorientować się, jaki może być zakres zabiegu chirurgicznego przy pomocy lasera lub klasycznej chirurgii refrakcyjnej.

W przypadku zwyrodnienia rogówki pachymetria jest badaniem, które pozwala na ocenę skutków ubytku jej śródbłonka. Jeśli jego komórek ubywa (a nie potrafią się namnażać), zwiększa się przepuszczalność rogówki dla cieczy wodnistej, wzrasta stopień jej uwodnienia, traci ona swoją przejrzystość i powoduje ograniczenie widzenia. Pachymetria umożliwia ocenę poziomu zaawansowania zmian i jest jednym z parametrów branych pod uwagę przy kwalifikacji do ewentualnego przeszczepu rogówki.

Polecamy: Plamka żółta w oku – budowa, objawy zwyrodnienia, leczenie

Pachymetria – normy

Pachymetria to badanie, w którym grubość rogówki porównuje się ze średnią wartością dla danej populacji. Bierze się tutaj pod uwagę takie cechy, jak np. kolor skóry pacjenta. Osoby rasy czarnej mają zwykle rogówki cieńsze od przeciętnych, a rasy żółtej – grubsze.

Pomiary wykonywane różnymi urządzeniami mogą nie być identyczne. Dlatego nie ma ustalonej uniwersalnej normy grubości rogówki. Statystycznie przyjmuje się, że prawidłowe wyniki pachymetrii dla zdrowego oka to 510–570 µm (mikrometrów). Dokładnie obliczone metodami statystycznymi przedziały referencyjne odczytuje się z tabel.

Specjaliści w dziedzinie jaskry zwracają uwagę na jeszcze jeden fakt – korekta ciśnienia wewnątrzgałkowego powinna być uzależniona od pachymetru wykorzystywanego do określenia grubości rogówki. Nie należy stosować tych samych przeliczeń dla różnych urządzeń.

Jak wygląda badanie pachymetrem?

Badanie pachymetrem ultrasonograficznym wykonywane jest techniką kontaktową – głowica aparatu dotyka bezpośrednio rogówki lub powieki, przez którą dokonuje się pomiaru. Oko wymaga zwykle znieczulenia, a na końcówkę ultrasonograficzną nakłada się specjalny żel, który poprawia przewodnictwo fal wykorzystywanych do badania.

Pachymetria jest wykonywana punktowo, głównie w centralnej części rogówki, która ma największe znaczenie dla procesu widzenia i w obrębie której wykonuje się badanie ciśnienia. Wyniki pomiarów uśrednia się.

Pachymetr laserowy pozwala na bezkontaktowe zmierzenie wielu punktów na całej powierzchni rogówki i stworzenie mapy jej grubości. Dodatkowo urządzenie to pozwala na ocenę struktur komory przedniej oka. Badanie nie wymaga znieczulenia. Jego wadą jest mała dostępność i koszt wykonania.

Niezależnie od metody pachymetria może być wielokrotnie powtarzana, np. w celu oceny zmian stanu rogówki w przebiegu jej zwyrodnienia. Jednak dla zachowania porównywalności pomiarów powinny być one wykonane tym samym urządzeniem, a przynajmniej aparatem tego samego typu.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej