Orofar Max - pastylki, tabletki na gardło, dawkowanie, ulotka

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Lek Orofar Max jest lekiem stosowanym w przypadku bólu gardła i stanu zapalnego w jamie ustnej. Orofar Max łagodzi ból gardła już po dwóch minutach od rozpoczęcia ssania tabletki. 

Orofar Max – działanie leku

Lek Orofar Max stosuje się przy miejscowym leczeniu bólu gardła i stanu zapalnego rozwijającego się w jamie ustnej. Tabletki mają właściwości antyseptyczne, łagodzą ból i podrażnienia związane z dolegliwościami.

Działanie łagodzące ból gardła rozpoczyna się w ciągu dwóch minut od zażycia leku Orofar Max.

Orofar Max – skład leku

Substancjami czynnymi leku są cetylopirydyniowy chlorek i lidokainy chlorowodorek. Jedna pastylka Orofar MAX zawiera 2 mg cetylopirydyniowego chlorku i 1 mg lidokainy chlorowodorku.

Do pozostałych składników leku zaliczamy: olejek miętowy z liści mięty pieprzowej, olejek miętowy Schimmela, lewomentol, acesulfam potasowy, skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy jednowodny, makrogol 6000, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, sorbitol.

Orofar Max – dawkowanie leku

1 pastylka co 3 do 4 godzin w zależności od nasilenia bólu. Nie powinno się stosować więcej niż 3 pastylki na dobę. Dawka ta dotyczy dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Poniżej 6. roku życia nie powinno się stosować leku Orofar wcale.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat w przypadku wystąpienia ostrego stanu zapalnego jamy ustnej i gardła powinni zażywać 1 pastylkę co 1 lub 2 godziny w zależności od nasilenia bólu. W przypadku łagodniejszych stanów zapalnych jamy ustnej i gardła: 1 pastylka co 2 do 3 godzin w zależności od nasilenia bólu.

Orofar MAX jest lekiem wskazanym do krótkotrwałego stosowania. Jeśli objawy utrzymują się przez dłużej niż 5 dni lub jeśli towarzyszy im wysoka gorączka, zawroty głowy lub wymioty, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Orofar MAX podczas jedzenia ani tuż przed jedzeniem.

Orofar Max – wskazania do stosowania leku

Lek Orofar Max znajduje zastosowanie przy wystęującym u pacjenta bólu gardła i stanie zapalnym rozwijającym się w jamie ustnej. Tabletki mają właściwości antyseptyczne, łagodzą ból i podrażnienia związane z dolegliwościami.

W jaki sposób walczyć z bolącym gardłem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem, co kupuję

Orofar Max – przeciwwskazania do stosowania leku

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku Orofar Max jest uczulenie na którykolwiek ze składników leku, w szczególności na cetylopirydyniowy chlorek, lidokainy chlorowodorek lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów.

Do lekarza należy zwrócić się, jeśli ból gardła utrzymuje się, a u pacjenta pojawia się gorączka, a także wtedy, kiedy ból gardła utrzymuje się dłużej niż 5 dni pomimo stosowania leku.

Leki miejscowo znieczulające mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia tabletką. Z powodu ryzyka zachłyśnięcia lub połknięcia tabletki (powinno się ją ssać) nie powinno się stosować leku u dzieci poniżej 6. roku życia.

Orofar Max – interakcje

Nie należy stosować leku Orofar MAX podczas jedzenia ani tuż przed jedzeniem.

Należy unikać jednoczesnego spożywania alkoholu, ponieważ zwiększa on wchłanianie chlorku cetylopirydyniowego, co może prowadzić do przedawkowania. 

Orofar Max – skutki uboczne

Rzadko (może wystąpić u 1 na 10 00 pacjentów) mogą pojawić się nudności, podrażnienie jamy ustnej i podrażnienie gardła.

Bardzo rzadko (może wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów) pojawia się wysypka skórna.

Data aktualizacji: 06.09.2019,
Opublikowano: 06.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej