Opuchnięte oczy – przyczyny, co oznaczają i jakie są skuteczne sposoby leczenia?

Fot: Degimages / fotolia.com

Opuchnięte oczy to stosunkowo częsta i bolesna dolegliwość pojawiająca się u alergików, a także w trakcie zapalenia spojówek, jęczmienia, a także wielu innych chorób niezwiązanych bezpośrednio z narządem wzroku.

Opuchnięte oczy to dolegliwość wieloczynnikowa, polegająca na nagromadzeniu się płynów (m.in. wody i toksyn) w okolicach oczu lub obrzęku tkanek miękkich. Opuchnięte oczy nie zawsze wskazują na chorobę i mogą być niegroźnym objawem. Obrzęk wokół nich można zaobserwować na przykład po długim płaczu, w zmęczeniu lub rano po przebudzeniu. Częstą przyczyną opuchniętych oczu jest alergia.

Opuchnięte oczy i alergia

Spuchnięte oczy mogą być spowodowane reakcjami alergicznymi, które w tym przypadku są dzielone na miejscową reakcję oraz trwałą i ogólną alergię. Miejscowe reakcje alergiczne są najczęściej wywołane zastosowaniem środków uczulających (np. kosmetyków) lub ukąszeniem owada.

Jak sobie poradzić z opuchniętymi oczami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Opuchnięte oczy, worki po oczami - pozbędziesz się ich dzięki tym prostym ćwiczeniom. Źródło: Klinika urody.

Charakterystyczny jest dla nich blady (czasami cielisty) obrzęk oczu wraz z towarzyszącym świądem i grudkami na powiekach. Do insektów wywołujących opuchliznę oczu należą: pszczoły, osy, trzmiele, bzygi i szerszenie. Skutecznym sposobem na zwalczenie opuchlizny oczu i pozostałych dolegliwości w przypadku miejscowej reakcji alergicznej są leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Ogólne reakcje alergiczne wywołujące opuchliznę oczu są najczęściej spowodowane pyłkami traw, drzew, kwiatów i zawartymi w nich alergenach. Najczęstszymi objawami tego typu reakcji alergicznej, poza opuchlizną oczu, jest pokrzywka, katar sienny, a także specyficzne „świszczenie” w trakcie oddychania. Skutecznym sposobem na zmniejszenie opuchlizny oraz towarzyszących objawów ogólnej reakcji alergicznej jest maksymalne ograniczenie kontaktu z czynnikami wywołującymi reakcje alergiczne, a także stosowanie leków steroidowych, preparatów zawierających dekspantenol i glikokortykosteroidów. Alergicy z opuchlizną oczu powinni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Opuchnięte oczy rano – przyczyny

Spuchnięte oczy o poranku najczęściej nie są powodem do obaw. Zebrana opuchlizna jest efektem spowolnionej przez sen pracy układu limfatycznego. Poranna opuchlizna wynika najczęściej ze zgromadzonej wody i toksyn wokół oczu oraz delikatnej i cienkiej skóry powiek. Jeśli w ciągu dnia opuchlizna nie schodzi, warto sprawdzić, czy obrzękowi nie towarzyszą inne objawy.

Zapalenie spojówek a spuchnięte oczy

Powszechnym schorzeniem narządu wzroku jest zapalenie spojówek. Pierwszymi objawami stanu zapalnego są bolesna opuchlizna oczu, zaczerwienie gałek ocznych oraz powiek, które wywołują specyficzne swędzenie, często przypominające uczucie wpadnięcia ziaren piasku. Z czasem dochodzi także obecność ropnej wydzieliny pod dolną powieką. Zapalenie spojówek często dotyka alergików i osób używających szkieł kontaktowych. Istnieje wiele przyczyn wywołujących lub zwiększających ryzyko zapalenia spojówek. Wśród nich lekarze podają najczęściej:

  • zakażenie bakteryjne (gronkowcami i chlamydiami),
  • zakażenie wirusowe (adenowirusami),
  • nieskorygowaną wadę wzroku,
  • drażniące dymy i gazy,
  • niedobór snu,
  • źle wykonany demakijaż,
  • zespół Sjögrena,
  • zespół Stevensa-Johnsona.

Zaburzenia oczodołów a opuchlizna oczu

Aby poznać przyczynę spuchniętych oczu, warto przyjrzeć się także okolicom oczodołów. Ich urazy, infekcje oraz uszkodzenia mogą wywołać obrzęk całego narządu wzroku. Zdaniem okulistów najczęstszymi zaburzeniami oczodołu są zapalenie oczodołu, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu, zakrzepica zatoki jamistej.

Stan zapalny oczodołu jest chorobą, w której przebiegu występuje silny obrzęk oczu, a także wytrzeszcz i zaczerwienienie gałek ocznych. Charakterystyczne dla zapalenia oczodołów jest także bolesność podczas ruchu oczami i obniżone ostrość wzroku. Przedprzegrodowe zapalenie oczodołów polega na opuchnięciu i zaczerwienieniu oczu bez wytrzeszczu; objawia się dodatkowo silnym bólem oczu i gorączką. Z kolei przyczynami zakrzepicy zatoki jamistej oczu są zakrzepy w żyłach mózgu i zatokach opony twardej. Spuchnięte oczy towarzyszą głównym objawom choroby, na które składa się opadanie powieki, nieruchomość gałek ocznych, wytrzeszcz oczu i pogorszona ostrość wzroku.

Masz opuchnięte oczy? Zobacz film i dowiesz się jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem:

Zobacz film: Domowe sposoby na opuchnięte oczy. Źródło: Klinika urody.

Pozostałe przyczyny opuchniętych oczu u dorosłych i u dzieci

Jak podkreślają lekarze, częstymi przyczynami spuchniętych oczu są: uraz, uszkodzenie lub obce ciało znajdujące się we wnętrzu oka, zapalenie powiek, gradówka, owrzodzenie rogówki, choroby tarczycy, guzy i zespół nerczycowy.

Najlepsze sposoby na spuchnięte oczy

W przypadku opuchlizny oczu wywołanej zmęczeniem, pocieraniem lub podrażnieniem warto zastosować okłady z ogórka, krople nawilżające (dostępne bez recepty, tzw. sztuczne łzy), okłady z herbaty, kostek lodu oraz zimnej wody. Jeśli obrzęk wystąpił tylko w jednym oku lub opuchlizna nie ustępuje a wraz z nią widoczne są także inne niepokojące objawy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza okulisty. Bagatelizowanie spuchniętych oczu może doprowadzić do większych i o wiele bardziej dotkliwych powikłań, a w niektórych przypadkach nawet do utraty wzroku.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

krzysztof 29.11.2018r.

niedoczynność tarczycy bardzo często

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej