Opuchlizna oka, od zęba i opuchlizna kostek u nóg – jak sobie radzić domowymi sposobami?

Fot: Catalin Pop / stock.adobe.com

Opuchlizna zazwyczaj występuje na skutek przemęczenia, urazu lub rozwijającej się infekcji. Może być zarówno objawem zatrzymanej wody, jak i choroby. W niektórych przypadkach występuje samoistnie, np. jako objaw niewyspania widoczny na twarzy – zwłaszcza w okolicach oczu.

Opuchlizna, która występuje bez sprecyzowanej przyczyny, zazwyczaj nie jest niebezpieczna i może wynikać z długotrwałego stania bądź siedzenia (jeżeli dotyka kończyn), zmęczenia, pracy przed komputerem, niewyspania czy długiej podróży (w przypadku twarzy, a zwłaszcza oczu). Z tym rodzajem obrzęku można poradzić sobie domowymi sposobami.

Opuchlizna od zęba

Infekcje w obrębie jamy ustnej często prowadzą do widocznego w obrębie twarzy obrzęku – zazwyczaj występuje on na policzkach lub w okolicach żuchwy. Opuchlizna od zęba ustąpi samoistnie po rozpoczęciu leczenia. W niektórych przypadkach jest jednak tak duża, że uniemożliwia interwencję stomatologa. Wówczas konieczne jest przejście kuracji antybiotykowej, która zmniejszy stan zapalny, np. złagodzi zgorzel zęba i umożliwi podjęcie leczenia.

Z obrzękiem np. po zabiegach dentystycznych można sobie radzić domowymi sposobami. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie kilka razy dziennie płynu do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym, zwłaszcza jeżeli dentysta usunął ząb lub zdiagnozował bardzo rozległy stan zapalny. Działanie łagodzące mają wszelkie maści z dodatkiem rumianku o właściwościach obkurczających śluzówkę. Kremy i żele dostępne są w aptekach bez recepty. Jeżeli przyczyna obrzęku została wyeliminowana, a opuchlizna nie ustąpi, należy skonsultować się z lekarzem.

Opuchlizna oka

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i reaguje na wszelkie czynniki zewnętrzne widocznymi objawami. Opuchlizna oka jest bardzo często objawem zmęczenia i ustępuje samoistnie po odpoczynku lub zastosowania kremu o właściwościach łagodzących. Opuchlizna oczu bardzo często towarzyszy zaburzeniom czynności nerek.

Oczy są bardzo wrażliwe na działanie wszelkich alergenów, czyli pokarmów, sierści zwierząt, niektórych leków i pyłków. Reakcją na nie są często pojawiające się obrzęk i łzawienie. Podobny efekt wywołują też niektóre środki pielęgnacyjne.

Jeżeli opuchlizna pojawia się tylko na jednym oku, może świadczyć o urazie wewnętrznym lub zewnętrznym, a także o obecności ciała obcego. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z okulistą, aby nie doprowadzić do groźnych powikłań związanych z uszkodzeniem wzroku.

Opuchnięte oczy mogą być też skutkiem rozwijającej się infekcji lub choroby np.: ropnego zapalenia gruczołów powiekowych wywołanego gronkowcem (popularnie określanego jęczmieniem), zapalenia brzegów powiek czy epidemicznego zapalenia spojówek i rogówki, które jest wywołane przez adenowirusy.

Domowe sposoby na opuchliznę oka, która jest wynikiem zmęczenia, polegają na stosowaniu zimnych okładów o działaniu obkurczającym. Dobre efekty dają kompresy z herbaty, ogórka czy awokado. Ból może świadczyć o poważniejszej infekcji lub obecności ciała obcego. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty i dokładne zdiagnozowanie przyczyny. Jeżeli drażniący element znajduje się na powierzchni oka, można spróbować bardzo delikatnie go wyjąć. Jeżeli jest jednak ryzyko spowodowania większych uszkodzeń, powinien zrobić to okulista. Jeśli obrzęki oczu się utrzymują należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niewydolności nerek. Jest to częsty objaw, szczególnie u dzieci.

Opuchnięte kostki u nóg

Opuchnięte kostki u nóg mogą mieć wiele przyczyn. Niektóre są związane z rozwijającymi się chorobami. Obrzęk kończyn wynika z gromadzenia się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej. Opuchlizna w okolicy kostek najczęściej pojawia się jako następstwo długotrwałego pozostawania w jednej pozycji (siedzenia, stania), zarówno w pracy, jak i w środkach transportu, kiedy mięśnie łydek wchodzących w skład pompy mięśniowo-naczyniowej są stale napięte w pozycji stojącej, lub nie pracują w pozycji siedzącej. Jest ona odpowiedzialna za powrót krwi z kończyn dolnych do serca. Przyczynami obrzęku mogą być także: odwodnienie, otyłość (zwłaszcza, jeżeli osoby z nadwagą nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej), a także nieodpowiednia dieta, np. spożywanie dużych ilości soli. Może wystąpić też po spożyciu dużej ilości alkoholu.

Znacznie poważniejszymi przyczynami opuchniętych kostek są przewlekła niewydolność nerek, zmiany hormonalne (np. niedoczynność tarczycy) lub stosowanie niektórych leków, np. antydepresantów, leków na nadciśnienie, kuracji hormonalnych lub sterydowych.

W większości przypadków opuchnięcie kostek rozlewa się częściowo na łydki. Wyjątkiem jest mechaniczny uraz, kiedy zmiana jest miejscowa i dotyczy tylko uszkodzonego miejsca.

Jeżeli stan nabrzmiałych nóg często się powtarza lub ma charakter przewlekły, dolegliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Niezależnie od przyczyny warto zwrócić uwagę na codzienne postępowanie, które może ograniczyć objawy. Konieczne jest wyeliminowanie z diety nadmiaru soli. Niewskazane jest zażywanie długich, gorących kąpieli, ponieważ prowadzą one do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz noszenie zbyt obcisłych ubrań. Nieprzyjemne objawy należy łagodzić maściami i żelami na bazie wyciągu z kasztanowca oraz diosminy. Obie substancje powodują zmniejszenie przepuszczalności naczyń, przez co widocznie ograniczają bądź zupełnie eliminują dokuczliwe obrzęki.

Jak udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 20.11.2018,
Opublikowano: 25.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej