Oparzenia chemiczne – pierwsza pomoc w przypadku oparzenia skóry lub oka

Fot: AVAVA / stock.adobe.com

Oparzenia chemiczne mogą wywołać substancje typu: kwasy, zasady lub sole metali ciężkich. Powstają w momencie kontaktu ze skórą, powodując podrażnienia, zaczerwienienia, rany i wypełnione płynem pęcherze. Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na usunięciu substancji z powierzchni skóry.

Do oparzeń chemicznych często dochodzi przypadkiem, np. podczas korzystania ze środków o silnym chemicznym działaniu, które używane są w domu np. do czyszczenia. Większość preparatów gospodarstwa domowego wykazuje drażniące działanie w kontakcie ze skórą. Jeszcze bardziej niebezpieczne są substancje używane np. przy produkcji w zakładach pracy i fabrykach.

Jak powstają oparzenia chemiczne?

Poważne oparzenia chemiczne spowodowane są zazwyczaj przez silne kwasy i równie silne zasady. Najczęściej substancje podrażniają twarz, ręce, nogi, a w niektórych przypadkach mogą dostać się do oka. Jeżeli oparzenie jest niewielkie, nie ma konieczności leczenia szpitalnego. Zdarza się jednak, że powstałe w wyniku kontaktu z bardzo silnymi substancjami chemicznymi rany są głębokie i konieczna jest pomoc medyczna.

Oparzenia chemiczne dzielą się ze względu na:

  • siłę i stężenie środka chemicznego,
  • ilość substancji, która spowodowała oparzenie,
  • czas kontaktu ze skórą lub błonami,
  • rodzaj oparzenia np.: połknięcie substancji, wdychanie jej oparów,
  • sposób działania substancji czynnej,
  • wcześniejsze uszkodzenia skóry.

Na skutek oparzenia chemicznego powstaje widoczne zaczerwienienie i podrażnienie skóry z charakterystycznym pieczeniem. Niektóre rodzaje ran powodują ból, ale część bardzo silnych środków wraz ze skórą uszkadza zakończenia nerwowe, stąd poszkodowany nie odczuwa żadnych dolegliwości. Przy bardziej dotkliwych oparzeniach pojawiają się pęcherze, a nawet czarna skóra i martwica. Wdychanie oparów może powodować kaszel i problemy z oddychaniem (np. spłycenie oddechu), a przy kontakcie chemikaliów z oczami następują: natychmiastowe podrażnienie, łzawienie, a także zaburzenia widzenia.

Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Oparzenia chemiczne – na czym polega pierwsza pomoc?

Przy podrażnieniach chemikaliami konieczne jest natychmiastowe usunięcia żrącego środka. Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń chemicznych uzależniona jest w głównej mierze od substancji, która je wywołała. Z reguły w pierwszej kolejności zaleca się obfite płukanie wodą. Wyjątek stanowi oparzenie wapnem, kiedy może ono wejść z wodą w dodatkowe reakcje chemiczne.

Kwasy neutralizowane są za pomocą płynu o charakterze zasadowym. W tym celu można użyć 3% roztworu sody oczyszczonej, roztworu mydła lub wody wapiennej. Silne zasady (tzw. ługi) neutralizuje się z kolei słabymi roztworami kwasów, np. 1% kwasem octowym lub cytrynowym. Nie wolno jednak na własną rękę decydować się na stosowanie jakichkolwiek substancji. Oparzenie chemiczne jest zawsze wskazaniem do konsultacji lekarskiej, więc zaraz po usunięciu żrącej substancji i zabezpieczeniu rany jałowym opatrunkiem konieczna jest pomoc medyczna.

Oparzenia termiczne i chemiczne

Oparzenia termiczne, czyli wywołane wysoką temperaturą, mogą być spowodowane również działaniem czynników chemicznych, a także prądu elektrycznego. Stopień uszkodzenia zależy wysokości temperatury, z którą miały kontakt skóra lub błony śluzowe, a także od czasu ekspozycji. Zarówno oparzenia termiczne jak i chemiczne mogą prowadzić do stanu zagrożenia życia.

Oparzenia chemiczne oka – pierwsza pomoc i leczenie

Najsilniejsze uszkodzenia w obrębie narządu wzroku powodują silne kwasy i zasady – niszczące działanie substancji zależy od zdolności jej przenikania przez tkanki, rodzaju i stężenia. Oparzenie chemiczne oka wymaga natychmiastowej pomocy, ponieważ jest to narząd bardzo wrażliwy na uszkodzenia, a im silniejsza substancja, tym większe spustoszenia może uczynić. Przykładowo zasady mają zdolność szybkiego wnikania w tkanki i powodują ich obumieranie, stany zapalne, a w konsekwencji wzrost ciśnienia śródgałkowego i zaćmę. Niszczące działanie kwasów może prowadzić do ślepoty.

Większość oparzeń oka zdarza się w zakładach przemysłowych, ale może do nich dojść również w domu, np. w trakcie używania środków w sprayu o silnym żrącym działaniu do czyszczenia powierzchni Najczęściej bezpośrednio po oparzeniu chemicznym pojawiają się: ból, łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk. Poszkodowana osoba nie jest w stanie otworzyć oka, a jeżeli to się uda, przeważnie widzi niewyraźnie. Bardziej niebezpieczne substancje, które szybko wnikają w tkanki narządu wzroku, nie muszą powodować tak dotkliwego bólu, ale niedokrwienie i szybką martwicę tkanek. Oko może szybko stać się blade, zarówno spojówka jak i rogówka będą miały zmienioną barwę, często wydaje się, że przesłania je błona.

Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym wypłukaniu drażniącej substancji z worka spojówkowego. Do tego celu można użyć roztworu soli fizjologicznej lub płynu wieloelektrolitowego. W razie ich braku wystarczy pitna, czysta i zimna woda. Dobrym rozwiązaniem jest też szybkie wejście pod prysznic. Oparzone miejsce należy płukać tak, aby wylewający się płyn nie przedostawał się do drugiego oka. Im dłużej trwa ta czynność, tym mniejsze ryzyko, że pozostaną resztki chemicznych płynów – minimalny czas zabiegu to 5 min. W przypadku oparzenia chemicznego oka pierwsza pomoc obejmuje również transport poszkodowanego do szpitala.

Zobacz film: Pierwsza pomoc w leczeniu oparzeń. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej