Olejowanie włosów - olejem kokosowym, lnianym, rycynowym. Co daje olejowanie włosów?

Fot. AleksandarNakic / Getty Images

Olejowanie włosów wykonuje się w domu przy użyciu różnych rodzajów olejów, np. kokosowego, lnianego, rycynowego, rzepakowego czy ze słodkich migdałów. Jest szczególnie zalecane osobom z włosami zniszczonymi, przesuszonymi, nadmiernie wypadającymi, z rozdwojonymi końcówkami oraz trudnymi w codziennej pielęgnacji. 

Olejowanie włosów jest prostym zabiegiem kosmetycznym, który bez problemów przeprowadzi się samodzielnie w domu. Jest skutecznym rozwiązaniem na zniszczone włosy z rozdwajającymi się końcówkami. Efektem po olejowaniu włosów jest ich wzmocnienie, nawilżenie i dogłębne odżywienie.

Olejowanie włosów - na czym polega?

Olejowanie włosów jest popularnym i bardzo skutecznym sposobem na wzmocnienie i zregenerowanie struktury włosów. Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się różnego rodzaju oleje, które są naturalnymi odżywkami dla włosów pozbawionymi substancji konserwujących, zapachowych i innych szkodliwych związków. W olejowaniu włosów stosuje się najczęściej oleje, takie jak: kokosowy, lniany i rycynowy. Zastosowanie mają również inne rodzaje, np. rzepakowy, z pestek winogron, z wiesiołka, jojoba, ze słodkich migdałów, kukurydziany, słonecznikowy, konopny, z orzechów czy kiełków pszenicy. Olejowanie włosów jest bardzo prostym zabiegiem kosmetycznym. Polega na rozprowadzaniu oleju na całej długości włosów, zwracając szczególną uwagę na końcówki, które są najbardziej podatne na łamanie i rozdwajanie. Olej można wmasować również w skórę głowy, jeśli jest nadmiernie przesuszona i wymaga intensywnego nawilżenia. Po nałożeniu oleju na włosy wykonuje się delikatny masaż, a następnie zakłada się czepek foliowy, a głowę owija ręcznikiem. Olejowanie włosów należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, najlepiej na 1-3 godziny przed umyciem. Zastosowanie ma również olejowanie włosów na noc - wówczas produkt aplikuje się na włosy, pozostawiając go na całą noc.

Olejowanie włosów - efekty

Regularne olejowanie włosów przynosi wiele korzyści. Zabieg ten przyczynia się do wzmocnienia struktury włosów, dogłębnie nawilża, odżywia i regeneruje. Do efektów olejowania włosów zalicza się również nadanie im miękkości, jedwabistości i połysku oraz ułatwienie rozczesywania. Nakładanie oleju na włosy chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, utratą protein oraz przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, niskie lub wysokie temperatury, woda. Olejowanie prowadzi także do zwiększenia sprężystości i elastyczności włosów oraz stymuluje ich wzrost.

Olejowanie włosów olejem kokosowym na noc- jak zrobić?

Olejowanie włosów często wykonuje się za pomocą oleju kokosowego. Produkt ten odbudowuje strukturę proteinową oraz zamyka łuski włosów, dzięki czemu nadaje im miękkości i naturalnego połysku oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Olejowanie włosów olejem kokosowym sprzyja odżywieniu skóry głowy oraz wspomaga zwalczanie łupieżu. Olej kokosowy wnika w cebulki włosów, dostarczając im minerałów niezbędnych do wzrostu i regeneracji, takich jak: cynk, magnez czy potas. Olejowanie włosów olejem kokosowym jest bardzo proste i wymaga użycia jedynie kilku łyżeczek oleju - od trzech do pięciu, co zależy od długości włosów. Olej kokosowy aplikuje się na lekko zwilżone włosy wmasowując go opuszkami palców w skórę głowy, a następnie rozprowadzając produkt na całą długość włosów wcierając go w pojedyncze pasma. Po nałożeniu oleju na włosy głowę owija się ręcznikiem, aby nie pobrudzić pościeli. Tą naturalną odżywkę pozostawia się na włosach na całą noc. Rano olej należy spłukać, myjąc włosy zwykłym szamponem. Olejowanie włosów na noc za pomocą oleju kokosowego zaleca się wykonywać co 2-3 dni. Olej kokosowy stosuje się także jako odżywkę przed myciem włosów, wcierając 1-2 łyżeczki produktu w lekko zmoczone włosy lub aplikując go na same końcówki.

Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Olejowanie włosów olejkiem rycynowym

Popularnym produktem do olejowania włosów jest olejek rycynowy stanowiący dobre źródło witamin A i E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olejowanie włosów olejkiem rycynowym przyczynia się do ich wygładzenia, regeneracji i odżywienia. Ten rodzaj olejku poprawia elastyczność włosów i zapobiega ich łamaniu. Wykorzystywany jest jako naturalny środek na problem nadmiernego wypadania włosów. Olejek rycynowy przyspiesza wzrost włosów, dlatego jest szczególnie zalecany osobom po ich utracie spowodowanej różnymi chorobami skórnymi. Olejowanie włosów olejkiem rycynowym wykazuje właściwości antyseptyczne, dzięki czemu oczyszcza skórę głowy likwidując bytujące na niej bakterie i grzyby odpowiedzialne za wywoływanie łojotoku i łupieżu. Olejek rycynowy można stosować na noc lub w ciągu dnia przed umyciem włosów. Olejowanie włosów na noc wykonuje się poprzez wmasowanie olejku rycynowego we włosy od nasady po same końce. Następnie włosy należy delikatnie rozczesać, zabezpieczyć foliowym czepkiem i owinąć ręcznikiem. Stosując olejowanie włosów na sucho dwie łyżki olejku rycynowego należy zmieszać z łyżeczką świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Maseczkę nakłada się na włosy i pozostawia na około 20 minut. Po tym czasie kosmetyk należy spłukać, myjąc włosy szamponem.

Olejowanie włosów olejem lnianym

Olejowanie włosów olejem lnianym przynosi efekty po trzech miesiącach regularnego wykonywania zabiegu, najlepiej dwa razy w tygodniu. Jest szczególnie zalecane osobom z problemem nadmiernie puszących się i elektryzujących włosów, a także pozbawionych blasku i trudnych w rozczesywaniu. Olejowanie włosów olejem lnianym zaleca się stosować na sucho na jedną lub dwie godziny przed umyciem. Nakładanie oleju lnianego na noc jest dość uciążliwe, gdyż produkt łatwo przesiąka w poduszkę. Ponadto ma charakterystyczny zapach, dlatego może zakłócać sen. 

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 30.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej