Olejek na trądzik – herbaciany, rycynowy, arganowy i lawendowy

Fot. gpointstudio / Getty Images

Olejek na trądzik jest powszechnie wykorzystywany. Pozytywne efekty uzyskuje się zwłaszcza po zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego i arganowego. Doskonale sprawdza się także jeden z najbardziej rozpowszechnionych – olejek rycynowy.

Trądzik jest jedną z częstszych dermatoz okresu pokwitania. Dotyka też osoby dorosłe. Oferta preparatów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej jest bardzo szeroka. Coraz większą popularnością cieszą się olejki eteryczne. Ich zaletą jest nie tylko pozytywny efekt leczniczy, ale także bardzo niska cena. Zapewniają zrównoważoną produkcję sebum i oczyszczają pory skóry.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Olejek herbaciany na trądzik

Najczęściej stosowanym olejkiem na trądzik jest olejek herbaciany, który uważa się za silny środek bakteriobójczy, skuteczny wobec Propionibacterium acne, czyli bakterii wywołującej stany zapalne skóry przy tej dolegliwości. Otrzymywany jest z rośliny Melaleuca alternifolia. Znany jest z działania znieczulającego, przeciwzapalnego, uspokajającego, antyseptycznego i ściągającego. Podkreśla się jego lipofilny charakter, dzięki któremu skutecznie dostaje się w głąb skóry. Wielu badaczy porównywało efekty stosowania olejku herbacianego i nadtlenku benzoilu. Okazało się, że są one podobne, ale olejek znacznie rzadziej jest źródłem negatywnych skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienie, przesuszenie i łuszczenie skóry.

Olejek lawendowy na trądzik

Do pielęgnacji skóry trądzikowej zaleca się olejek lawendowy, który wykazuje działanie synergistyczne, czyli wzmacnia właściwości olejku z drzewa herbacianego. Olejek lawendowy jest pozyskiwany ze świeżych kwiatów Lavandula angustifolia. Należy do silnych antyseptyków. Przyspiesza gojenie się ran i posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, odkażające i przeciwbólowe. Zapobiega tworzeniu się blizn. Hamuje rozwój bakterii na skórze, wspiera proces detoksykacji, odżywia, rozświetla, poprawia koloryt i ukrwienie skóry. Olejek lawendowy znany jest ze zwężania ujść gruczołów łojowych i redukowania ilości sebum.

Olejek arganowy na trądzik

Innym korzystnie działającym środkiem na trądzik jest olejek arganowy, znany też jako marokańskie złoto lub migdał Berberów. Otrzymywany jest z orzechów drzewa arganowego. Ma pomarańczowy kolor i delikatny orzechowy zapach. Stosowany jest głównie na trądzik młodzieńczy. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne i silnie bakteriobójcze. Zawarte w nim sterole pobudzają metabolizm skóry i zmniejszają stan zapalny. Pielęgnuje, odżywia, nawilża i regeneruje skórę. Przeciwdziała podrażnieniom i wspomaga regulację funkcji gruczołów łojowych. Ponadto neutralizuje wolne rodniki, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, zwiększa zawartość składników odżywczych w skórze i przyspiesza gojenie ran. Redukuje blizny trądzikowe, wygładza skórę i stanowi bogate źródło witaminy E, która wspomaga proces naprawy uszkodzonych tkanek i komórek. Niestety nie poradzi sobie z głębokimi bliznami. Oprócz tego, że olejek arganowy sprawdza się na trądzik, to także chroni przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi i przeciwdziała oznakom przedwczesnego starzenia się skóry.

Olejek rycynowy na trądzik

Olejek rycynowy na trądzik okazuje się być jedną z bardziej skutecznych broni w walce z niedoskonałości skóry, mimo że jest znany głównie z właściwości przeczyszczających. Otrzymywany jest z nasion rącznika pospolitego. Olejek stosowany jest zwłaszcza na trądzik różowaty. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Oczyszcza i odżywia skórę twarzy, łagodzi podrażnienia i leczy stany zapalne. Dzięki zawartości witamin A, E i kwasów tłuszczowych omega-6 wzmacnia włókna kolagenowe. Olejek rycynowy stosowany jest na blizny po trądziku i przyspiesza proces gojenia skóry.

Inne oleje do cery trądzikowej

Nieco mniejszą popularnością do cery trądzikowej cieszą się oleje: pichtowy, jojoba, kokosowy, miętowy, imbirowy, cytrynowy, grejpfrutowy, jaśminowy, rumiankowy, różany, tymiankowy, cynamonowy, z czarnuszki i oregano.

Jak używać olejku na trądzik?

Przed zastosowaniem któregokolwiek olejku na trądzik warto przeprowadzić próbę uczuleniową i sprawdzić reakcję skóry. Przy braku negatywnych zmian olejek można aplikować na twarz. Należy umyć ręce mydłem, a dla zachowania aseptyki zastosować nawet rękawiczki. Skórę twarzy oczyszcza się delikatnym płynem micelarnym, po czym myje wodą. Około 2 kropli oleju umieszcza się na dłoniach i delikatnie wmasowuje się je w skórę twarzy.

Olej arganowy i lawendowy powinno się stosować 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Trądzik powinien zniknąć po upływie 1–3 miesięcy regularnego używania. Nierozcieńczony olejek herbaciany nie powinien być stosowany na skórę dłużej niż przez 2 dni, a najlepiej tolerowane są stężenia mieszaniny w zakresie od 1 do 10%.

Z olejku herbacianego można przygotować domowy środek pielęgnacyjny do mycia skóry trądzikowej. W tym celu miesza się 5 kropli olejku z 2 łyżeczkami miodu. Miksturę wciera się w twarz, pozostawia na minutę i spłukuje letnią wodą.

Z kolei olejek rycynowy stosowany jest miejscowo na poszczególne zmiany skórne. Można go nakładać palcem, wacikiem czy przy pomocy patyczków kosmetycznych. Jeśli zmiany zajmują duży obszar, można stosować go całościowo. Wówczas należy go rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:10 lub łagodnym hydrolatem czy tonikiem. Następnie namacza się w roztworze nieduży ręcznik i przykłada w formie okładu na około godzinę. Po tym czasie pozostałości olejku należy zmyć z twarzy letnią wodą.

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Matławska I., Łajs I., Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego, „Postępy Fitoterapii”, 2010, 2, s. 106-113.

2. Przetaczek-Rożnowska I., Warzecha G., Analiza znajomości i wykorzystania olejków eterycznych wśród wybranej grupy konsumentów, „Medycyna Rodzinna”, 2017, 20(1), s. 31-36.

3. Konopacka-Brud I., Aromaterapia dla każdej cery, „Beauty Forum”, 2014, 3, s. 80-82.

4. Kędzia B., Alkiewicz J., Han S., Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. II. Zastosowanie lecznicze, „Postępy Fitoterapii”, 2000, 3, s. 33-37.

5. Wyszkowska-Kolatko M., Koczurkiewicz P., Wójcik K., Pękala E., Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry, „Postępy Fitoterapii”, 2015, 3, S. 184-192.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 01.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej