Olejek jaśminowy – właściwości. Jak stosować go do pielęgnacji włosów i skóry?

Fot: ALLEKO / gettyimages.com

Olejek jaśminowy, pozyskiwany z płatków kwiatów jaśminu wielkokwiatowego, jest jednym z najpopularniejszych produktów wykorzystywanych przez przemysł kosmetyczny. Ceni się go również za pozytywny wpływ na skórę czy włosy, może być też dodatkiem do relaksującej kąpieli.

Olejek jaśminowy jest od wieków ceniony na Bliskim Wschodzie czy w Indiach, skąd pochodzi jaśmin wielkokwiatowy (Jasminum grandiflorum L.) – pnącze z rodziny oliwkowatych, którego kwiaty charakteryzują się oszałamiającym zapachem. W Azji jest traktowany jako roślina lecznicza, ale również silny afrodyzjak.

W celach perfumeryjnych jaśmin uprawia się także w krajach leżących w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza we Francji, Włoszech i w Egipcie. Olejek, który można znaleźć w składzie wielu słynnych kosmetyków, m.in. perfum „Chanel N° 5”, pozyskuje się z płatków kwiatowych. Zazwyczaj są one poddawane ekstrakcji eterem naftowym, rzadziej stosuje się tradycyjną i pracochłonną metodę enfleurage, polegającą na absorpcji substancji zapachowych z wykorzystaniem smalcu i łoju.

Olej jaśminowy nieprzypadkowo uchodzi za jeden z najdroższych olejków eterycznych. Koszty jego produkcji są bowiem bardzo wysokie. Delikatne płatki kwiatów zbiera się ręcznie, wczesnym rankiem, by ochronić je przed rosą i słońcem. Z tony surowca uzyskuje się zaledwie kilogram olejku jaśminowego.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Olejek jaśminowy na włosy

Aromatyczny produkt wykazuje szereg właściwości. Szczególnie ceni się wpływ olejku jaśminowego na włosy – jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych służących do pielęgnacji fryzury. Sprawdza się w regenerowaniu włosów suchych i zniszczonych różnymi zabiegami, m.in. prostowaniem, farbowaniem czy trwałą ondulacją.

Jego egzotyczny i przyjemny zapach utrzymuje się długo na włosach, które stają się łatwiejsze w układaniu, miękkie i błyszczące. Łagodzi również swędzenie skóry głowy. Wyciąg z jaśminu bardzo dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, zwłaszcza z cytrusowym, szałwiowym czy pozyskiwanym z drzewa sandałowego.

Najprostszym sposobem wykorzystania cennych właściwości olejku jaśminowego jest naniesienie jego niewielkiej ilości na palce, a następnie delikatne wmasowanie w skórę głowy i włosy. Należy pozostawić go na około 15–20 minut, a później zmyć dokładnie szamponem.

Olejek jaśminowy do kąpieli

Olejek jaśminowy sprawdzi się również do przygotowania relaksującej kąpieli. Do wypełnionej ciepłą wodą wanny należy dodać 2–3 krople produktu, ewentualnie także łyżkę miodu lub mleka. W takiej kąpieli warto spędzić 15–20 minut. Przyjemny aromat jaśminu poprawia nastrój i działa przeciwdepresyjnie. Zalecany jest przy psychicznym i fizycznym wyczerpaniu, apatii, nerwicach i stanach lękowych. Od wieków uchodzi również za silny afrodyzjak, działający zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn. Jest skuteczny w zmaganiach z impotencją czy spadkiem libido, zwłaszcza wtedy, gdy te problemy wynikają z przemęczenia czy stresu.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło; Stylowy Magazyn.

Olejek jaśminowy – jak zrobić?

Samodzielne wytworzenie olejku jaśminowego jest bardzo trudne, ale w domu można za to przygotować różne mikstury na jego bazie. Chociażby miksturę do masażu ciała – 2–4 krople produktu należy rozpuścić w około 10 ml oliwy z oliwek, oleju migdałowego lub oleju z pestek winogron. Taką mieszankę można wykorzystać zarówno do masażu erotycznego, który stanie się podniecającą grą wstępną, jak i rozprowadzenia po ciele w celach zdrowotno-pielęgnacyjnych.

Olej jaśminowy poprawia cyrkulację krwi i opóźnia starzenie się skóry. Poprawia jej elastyczność i sprężystość. Może być stosowany przez osoby z cerą suchą, wrażliwą, delikatną i trądzikową. Wspomaga naturalną odnowę komórek i pobudza tworzenie się nowych. Przywraca blask zmęczonej skórze, która staje się gładsza i jędrniejsza. Sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych, wspomaga gojenie ran oraz blizn.

Inne właściwości olejku jaśminowego

W Indiach i na Bliskim Wschodzie olej jaśminowy od wieków uchodzi za skuteczne remedium na liczne schorzenia. Wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozkurczowe i wykrztuśne, stymuluje produkcję hormonów płciowych u kobiet i mężczyzn, normalizuje miesiączkę (nacieranie okolic lędźwiowych i podbrzusza łagodzi bóle menstruacyjne), zaś u kobiet karmiących piersią reguluje laktację. Ze względu na właściwości uspokajające i kojące zaleca się go młodym matkom jako środek poprawiający nastrój w stanach wyczerpania i depresji popołogowej.

Jak stosować olejek jaśminowy?

Olejek jaśminowy warto kupować ze sprawdzonych źródeł, z certyfikatem potwierdzającym, że produkowany jest z roślin pochodzących z upraw ekologicznych. Należy też przestrzegać zasad jego przechowywania, powinien być przetrzymywany w ciemnym i chłodnym miejscu.

Olej jaśminowy można wykorzystywać w aromaterapii, podgrzewając go w kominku aromaterapeutycznym, po rozcieńczeniu 2–3 kropli z wodą. Takiej formy nie zaleca się jednak alergikom, kobietom w ciąży i dzieciom, które nie ukończyły 2. roku życia. Produktem można też wzbogacić kosmetyki, dodając kilka kropli do kremu, balsamu, żelu lub szamponu.

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 05.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej