Olejek do opalania – jaki wybrać? Naturalne olejki do opalania

Fot. Voyagerix / Getty Image

Skóra jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, reagować może na nie piękną opalenizną. By zmniejszyć szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych, można stosować olejki do opalania. Mają one jednak więcej wad w porównaniu z kremami, nawet jeśli zawierają filtry przeciwsłoneczne.

Olejki do opalania odpowiednie są dla osób chcących uzyskać ładną opaleniznę w krótkim czasie, bez zaczerwienienia i podrażnień. Plażowicze muszą jednak liczyć się z konsekwencjami opalania, które samo w sobie świadczy o uszkodzeniu skóry. Olejki do opalania mogą nie być dobrym pomysłem dla osób z jasną karnacją.

Olejek do opalania – właściwości

Opalenizna od wielu lat uważana jest za świadectwo promiennej, zdrowej skóry. Niestety opalanie się nie jest zdrowe, a efekt w postaci brązowej skóry świadczy o jej uszkodzeniu. Dla ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych stosowane są kosmetyki z filtrem.

Olejki do opalania z filtrem do produkty, które mają za zadanie przyspieszyć uzyskanie pięknej opalenizny, jednocześnie chroniąc skórę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Niestety olejki do opalania, także naturalne, zawierają filtr o bardzo niskiej skuteczności. Takie produkty nie są zalecane osobom o bardzo jasnej karnacji.

Niektóre substancje stosowane w kuchni z powodzeniem można używać do opalania. Olej kokosowy do opalania ma niską skuteczność (zawarty w nim filtr to tylko 2–4 SPF), ma jednak działanie przeciwbakteryjne oraz łagodzi podrażnienia. Zalecany jest raczej do stosowania po opalaniu.

Nawet najlepszy olejek do opalania może nie uchronić przed poparzeniami i uszkodzeniem skóry, dlatego należy stosować go z rozsądkiem. Przede wszystkim trzeba uważać na nadmierne eksponowanie skóry na promienie słoneczne.

Polecamy: Maści, leki i domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Źródło: 36,6.

Olejek do opalania – rodzaje

Jednym z kryteriów podziału olejków do opalania jest konsystencja. Wyróżniamy tłuste oraz suche olejki do opalania. Suche olejki do opalania szybko się wchłaniają, nie pozostawiają uczucia lepkości na skórze ani połysku, nie brudzą ubrań.

Podział filtrów przeciwsłonecznych zawartych w olejkach do opalania opiera się na stopniu ochrony przed promieniami słonecznymi, wyrażonym w SPF. Wyróżnić można:

  • filtr niski 2, 4, 6 SPF,
  • średni 8, 10, 12 SPF,
  • wysoki 15, 20, 25 SPF
  • bardzo wysoki 30, 40, 50 SPF,
  • ultrawysoki 50+ SPF.

Wyższe wartości SPF (takie jak olejki do opalania 50+) są charakterystyczne dla olejków syntetycznych. Naturalne olejki do opalania zazwyczaj mają niższy faktor, jednak kilka z nich może być z powodzeniem stosowanych podczas opalania.

Naturalne olejki do opalania z filtrem godnym polecenia to:

Nie wszystkie naturalne olejki powinne być stosowane do opalania. Olejek arganowy do opalania nie sprawdzi się dobrze – jego stopień ochrony kształtuje się na poziomie SPF 6. Zaleca się go raczej po kąpieli słonecznej.

Jaki olejek do opalania wybrać?

Dobry olejek do opalania powinien charakteryzować się lekką konsystencją, nie wchłaniać się do głębszych warstw skóry. Oczywiście powinien również zawierać filtr chroniący w odpowiedni sposób przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jeżeli podczas używania produktu chcemy skorzystać z kąpieli, idealnie sprawdzi się olejek o właściwościach wodoodpornych.

Warto wziąć także pod uwagę sposób aplikacji produktu. Dostępne są olejki do opalania w sprayu, które łatwo się rozprowadza. Olejek do opalania brązujący jest dobrym pomysłem dla osób chcących uzyskać szybki efekt kolorystyczny. Z kolei olejek do opalania z brokatem rozświetli skórę i sprawi, że stanie się ona promienna.

Lubisz się opalać?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Domowy olejek do opalania

Jeśli ograniczają nas fundusze, a pod ręką nie mamy odpowiednich preparatów, można poratować się własnoręcznie przygotowanym olejkiem do opalania. Do tego celu wykorzystać można większość kuchennych lub kosmetycznych olejków: sezamowy, arganowy, jojoba, awokado, kokosowy, a także te z większym stopniem ochrony przeciwsłonecznej: olejek z kiełków pszenicy, nasion malin, nasion marchwi.

Pod żadnym pozorem nie należy stosować oleju rzepakowego, który nie chroni przed promieniami słonecznymi. Co więcej, użycie go może doprowadzić do szybszego poparzenia.

Olejek czy krem do opalania?

Lepszą ochronę dają produkty w postaci kremu. Jeśli jednak chcemy przyspieszyć proces opalania i uzyskać ładny kolor skóry, nie zważając na konsekwencje, lepszy będzie zakup olejku. 

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej