Olej arganowy uzyskiwany jest z owoców drzewa o nazwie argania żelazna, które rośnie tylko w Maroku. Ma orzechowy smak i zapach oraz pomarańczowy kolor. Jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym. Olejek arganowy dopiero od niedawna zdobywa popularność. Wcześniej z jego właściwości korzystali jedynie rdzenni mieszkańcy Maroka.
Olejek arganowy – właściwości
W kosmetyce stosuje się olej arganowy tłoczony z nasion nieprażonych. Wykazuje on duże zdolności penetracyjne. Zaleca się go do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, podatnej na podrażnienia i uczulenia. Odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, chroni ją przed słońcem i wiatrem. Olej arganowy nawilża, uelastycznia i zapobiega zmarszczkom. W jego składzie znajdują się tokoferole i polifenole – związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Chronią one tkankę łączną i zapobiegają starzeniu się skóry. Z tych wszystkich względów olej arganowy często wykorzystuje się do pielęgnacji skóry twarzy – także przy zwalczaniu trądziku. Ma też zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów i paznokci. Olej arganowy wykazuje również działanie przeciwzapalne.
Olej z nasion prażonych wykorzystuje się do celów spożywczych. Spożywany z jedzeniem wspomaga odporność organizmu i działanie układu krążenia. Stosowany wewnętrznie pomaga również zwalczać stany zapalne, obniża zawartość cholesterolu, wpływa pozytywnie na krzepliwość krwi.
Olejek arganowy do włosów
Olejek arganowy wzmacnia suche i łamliwe włosy. Dzięki penetracyjnym właściwościom głęboko je nawilża, zmiękcza i zapobiega ich wypadaniu. Ponadto chroni skórę głowy przed łupieżem.
Olejek arganowy na włosy można stosować na kilka sposobów. Najprostszym jest dodanie kilku kropel olejku do szamponu lub umycie włosów samym olejkiem. Można go też stosować jako odżywkę – roztarty w dłoniach olejek rozprowadza się wówczas po wilgotnych włosach. Maska z oleju arganowego nie tylko wpływa pozytywnie na włosy, ale pomaga też pozbyć się łupieżu. Wystarczy wmasować go w skórę głowy, zawinąć w ręcznik i zostawić na ok. 30–45 minut. Jeżeli problemem są zniszczone końcówki, należy wetrzeć w nie 1–3 kropli olejku.
Olejek arganowy do twarzy
Olejek arganowy wykazuje działanie przeciwzapalne, ponadto redukuje wydzielanie łoju skórnego. Czyni to z niego cennego sprzymierzeńca w walce z trądzikiem. Na twarz stosuje się go także po to, by odżywić i nawilżyć skórę na niej oraz zredukować zmarszczki. Jest skuteczny w pielęgnacji każdego rodzaju cery, zwłaszcza wrażliwej, suchej, alergicznej, trądzikowej i dojrzałej.
By zwalczyć trądzik lub wygładzić zmarszczki, wystarczy aplikować na twarz kilka kropel oleju arganowego. Aby się wchłonął, należy wmasowywać go delikatnymi, kolistymi ruchami. Można też stosować go jako krem nawilżający na noc. Nałożony na oczyszczone z makijażu rzęsy wzmocni je i pobudzi ich wzrost.
Olejek arganowy na skórę
Olejek arganowy ma zastosowanie nie tylko w pielęgnacji twarzy – z powodzeniem można pielęgnować nim skórę całego ciała. W trakcie ciąży wmasowywany w mokrą skórę po kąpieli zapobiega rozstępom – trzeba tylko robić to od samego jej początku. Ponadto nawilża i uelastycznia. Znajdujące się w nim związki regenerujące skórę spłycają blizny – także te po ospie. Dzięki właściwościom zwalcza atopowe zapalenie skóry. Chore miejsca trzeba smarować, wtedy gdy skóra jest mokra i oczyszczona. Olejek pomaga też pozbyć się przebarwień.
Olejek arganowy można używać jako balsam do opalania. Chroni przed działaniem promieniowania ultrafioletowego i przyspiesza opalanie. Dzięki zawartości witaminy E regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu.
Dzięki delikatności olejek arganowy może być używany do pielęgnacji skóry niemowląt. Można dodać kilka kropel do kąpieli lub wsmarować je w skórę dziecka. Olejek łagodzi podrażnienia, a także pomaga zlikwidować trądzik niemowlęcy. Jeżeli problemem jest to ostatnie, po smarowaniu należy zostawić olejek do całkowitego wchłonięcia. Pomaga także przy łagodzeniu objawów ciemieniuchy. Olejek trzeba wtedy aplikować na dotkniętą schorzeniem skórę 2 razy w tygodniu, po myciu włosów niemowlęcia.
Olejek arganowy jest dobrym środkiem wzmacniającym i odbudowującym paznokcie. Można go stosować na 2 sposoby. Pierwszy z nich polega na moczeniu paznokci w roztworze olejku z ciepłą wodą. Należy to robić 2 razy w tygodniu przez 5 minut. Drugi sposób to wmasowywanie olejku i pozostawienie go do wchłonięcia na 30 minut. Zabieg można powtarzać codziennie.
Paulinka 11.08.2018r.
Wcierałam olejek we włosy, a przy okazji wzmocniły mi się paznokcie ;)