Olejek arganowy – do włosów, do twarzy, inne zastosowania oraz efekty

Fot: luisapuccini / fotolia.com

Olejek arganowy pochodzi z Maroka. Dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, polecany jest szczególnie osobom dbającym o skórę. Zawiera wiele cennych substancji, m.in. witaminy i polifenole. Jest bardzo delikatny, dzięki czemu można go używać do pielęgnacji niemowląt.

Olej arganowy uzyskiwany jest z owoców drzewa o nazwie argania żelazna, które rośnie tylko w Maroku. Ma orzechowy smak i zapach oraz pomarańczowy kolor. Jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym. Olejek arganowy dopiero od niedawna zdobywa popularność. Wcześniej z jego właściwości korzystali jedynie rdzenni mieszkańcy Maroka.

Olejek arganowy – właściwości

W kosmetyce stosuje się olej arganowy tłoczony z nasion nieprażonych. Wykazuje on duże zdolności penetracyjne. Zaleca się go do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, podatnej na podrażnienia i uczulenia. Odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, chroni ją przed słońcem i wiatrem. Olej arganowy nawilża, uelastycznia i zapobiega zmarszczkom. W jego składzie znajdują się tokoferole i polifenole – związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Chronią one tkankę łączną i zapobiegają starzeniu się skóry. Z tych wszystkich względów olej arganowy często wykorzystuje się do pielęgnacji skóry twarzy – także przy zwalczaniu trądziku. Ma też zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów i paznokci. Olej arganowy wykazuje również działanie przeciwzapalne.

Olej z nasion prażonych wykorzystuje się do celów spożywczych. Spożywany z jedzeniem wspomaga odporność organizmu i działanie układu krążenia. Stosowany wewnętrznie pomaga również zwalczać stany zapalne, obniża zawartość cholesterolu, wpływa pozytywnie na krzepliwość krwi.

Olejek arganowy do włosów

Olejek arganowy wzmacnia suche i łamliwe włosy. Dzięki penetracyjnym właściwościom głęboko je nawilża, zmiękcza i zapobiega ich wypadaniu. Ponadto chroni skórę głowy przed łupieżem.

Olejek arganowy na włosy można stosować na kilka sposobów. Najprostszym jest dodanie kilku kropel olejku do szamponu lub umycie włosów samym olejkiem. Można go też stosować jako odżywkę – roztarty w dłoniach olejek rozprowadza się wówczas po wilgotnych włosach. Maska z oleju arganowego nie tylko wpływa pozytywnie na włosy, ale pomaga też pozbyć się łupieżu. Wystarczy wmasować go w skórę głowy, zawinąć w ręcznik i zostawić na ok. 30–45 minut. Jeżeli problemem są zniszczone końcówki, należy wetrzeć w nie 1–3 kropli olejku.

Olejek arganowy do twarzy

Olejek arganowy wykazuje działanie przeciwzapalne, ponadto redukuje wydzielanie łoju skórnego. Czyni to z niego cennego sprzymierzeńca w walce z trądzikiem. Na twarz stosuje się go także po to, by odżywić i nawilżyć skórę na niej oraz zredukować zmarszczki. Jest skuteczny w pielęgnacji każdego rodzaju cery, zwłaszcza wrażliwej, suchej, alergicznej, trądzikowej i dojrzałej.

By zwalczyć trądzik lub wygładzić zmarszczki, wystarczy aplikować na twarz kilka kropel oleju arganowego. Aby się wchłonął, należy wmasowywać go delikatnymi, kolistymi ruchami. Można też stosować go jako krem nawilżający na noc. Nałożony na oczyszczone z makijażu rzęsy wzmocni je i pobudzi ich wzrost.

Olejek arganowy na skórę

Olejek arganowy ma zastosowanie nie tylko w pielęgnacji twarzy – z powodzeniem można pielęgnować nim skórę całego ciała. W trakcie ciąży wmasowywany w mokrą skórę po kąpieli zapobiega rozstępom – trzeba tylko robić to od samego jej początku. Ponadto nawilża i uelastycznia. Znajdujące się w nim związki regenerujące skórę spłycają blizny – także te po ospie. Dzięki właściwościom zwalcza atopowe zapalenie skóry. Chore miejsca trzeba smarować, wtedy gdy skóra jest mokra i oczyszczona. Olejek pomaga też pozbyć się przebarwień.

Olejek arganowy można używać jako balsam do opalania. Chroni przed działaniem promieniowania ultrafioletowego i przyspiesza opalanie. Dzięki zawartości witaminy E regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu.

Dzięki delikatności olejek arganowy może być używany do pielęgnacji skóry niemowląt. Można dodać kilka kropel do kąpieli lub wsmarować je w skórę dziecka. Olejek łagodzi podrażnienia, a także pomaga zlikwidować trądzik niemowlęcy. Jeżeli problemem jest to ostatnie, po smarowaniu należy zostawić olejek do całkowitego wchłonięcia. Pomaga także przy łagodzeniu objawów ciemieniuchy. Olejek trzeba wtedy aplikować na dotkniętą schorzeniem skórę 2 razy w tygodniu, po myciu włosów niemowlęcia.

Olejek arganowy jest dobrym środkiem wzmacniającym i odbudowującym paznokcie. Można go stosować na 2 sposoby. Pierwszy z nich polega na moczeniu paznokci w roztworze olejku z ciepłą wodą. Należy to robić 2 razy w tygodniu przez 5 minut. Drugi sposób to wmasowywanie olejku i pozostawienie go do wchłonięcia na 30 minut. Zabieg można powtarzać codziennie.

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 26.11.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Paulinka 11.08.2018r.

Wcierałam olejek we włosy, a przy okazji wzmocniły mi się paznokcie ;)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej