Olej manuka – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zastosowanie olejku

Fot: marrakeshh / gettyimages.com

Olejek manuka naturalnie pozyskiwany jest z liści drzewa manuka jako produkt uboczny procesu destylacji parowej. Pochodzi z Nowej Zelandii. Zyskał uznanie jako produkt o silnych właściwościach prozdrowotnych i kosmetyk pielęgnacyjny. Wybierany jest zazwyczaj do skór problematycznych.

Naturalnym środowiskiem występowania olejku manuka jest Nowa Zelandia. Pozyskiwany jest z drzewa manuka, które wytwarza substancję o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Substancja gromadząca się na gałęziach chroni drzewa przed chorobami i szkodnikami. Przez rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii olejek manuka stosowany jest od dawna jako jeden ze składników medycyny naturalnej. Właściwości olejku, znane w rodzimym kraju, szybko wzbudziły zainteresowanie naukowców z całego świata, którzy poddali produkt licznym badaniom. Tym samym potwierdzono szerokie spektrum działania olejku manuka.

Oleje na problemy ze skórą i nie tylko. Czy warto je stosować? Dowiesz się tego z  filmu:

Zobacz film: Oleje - stosowanie olejów do twarzy może powodować uczulenia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Olejek manuka: zastosowanie

Olejek manuka dzięki właściwościom pielęgnacyjno-leczniczym ma szerokie zastosowanie. Można aplikować go na różne sposoby, np. wcierając bezpośrednio w skórę lub w błony śluzowe. Z jego pomocą można również wykonywać inhalacje.

Olejek manuka pomaga m.in. na:

  • problemy skórne – dzięki właściwościom antybakteryjnym polecany jest w szczególności osobom z nawracającym trądzikiem i zmianami ropnymi. Odkaża skórę, wspomaga jej regenerację i procesy gojenia. Olejek manuka na trądzik jest skuteczniejszy niż powszechnie znany olejek herbaciany. Ponadto poradzi sobie z przesuszeniem skóry, nadmiernym swędzeniem i krostkami powstałymi jako efekt uboczny alergii. Polecany jest również przy ciężkich zakażeniach skóry objawiających się wrzodami i trudno gojącymi się ranami
  • grzybicę paznokci i stóp, odciski na podeszwach stóp – leczenie przebiega poprzez moczenie stóp w ciepłej wodzie z łyżką olejku
  • artretyzm i reumatyzm – dodany do kąpieli lub stosowany do masażu, łagodzi bóle stawów i kości
  • ukąszenia owadów – aplikowany bezpośrednio na miejsce ukąszenia, zmniejsza opuchliznę, niweluje swędzenie, a przy tym działa odkażająco
  • zapalenie zatok i infekcje górnych dróg oddechowych – łagodzi objawy przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli i gardła, pomaga w oczyszczaniu zatok i udrożnieniu nosa. W celu łagodzenia objawów i przyspieszenia leczenia zaleca się inhalacje z dodatkiem kilku kropli olejku. W przypadku infekcji dróg oddechowych, szczególnie przy bólach gardła, zalecane jest płukanie jamy ustnej roztworem w stosunku 10 kropli olejku na szklankę wody
  • zapalenie ucha środkowego – leczenie odbywa się poprzez wprowadzenie bezpośrednio do ucha 2 kropli czystego olejku 3 razy dziennie
  • stany zapalne i zakażenia dróg moczowych – dodany do kąpieli, pomaga łagodzić objawy zapalenia cewki moczowej
  • stany zapalne dróg rodnych, np. kandydozę
  • stany podenerwowania – zapach olejku manuka działa wyciszająco, uspokajająco i relaksująco
  • stany zapalne dziąseł – sprawdzi się w leczeniu aft, aplikowany bezpośrednio na powstające zmiany. Nie tylko skutecznie odkaża, ale zapobiega nawrotom zapalenia
  • masaże – szczególnie w przypadku bólu mięśni, przeciążeń lub przetrenowania.

Olejek manuka: właściwości pielęgnacyjne

Olej manuka znany jest głównie z działania antygrzybicznego, antyseptycznego i przeciwbakteryjnego. Dzięki właściwościom aromaterapeutycznym znalazł zastosowanie jako środek wyciszający i relaksujący. Owocowo-kwiatowy, delikatny zapach stabilizuje i koi nerwy, dlatego cenią go osoby narażone na stres. Uspokajające inhalacje pozytywnie wpływają na drogi oddechowe, podnosząc przy tym odporność organizmu.

Kosmetyki z olejkiem manuka, skierowane do skór problematycznych, poprawiają stan cery, ale również dzięki właściwościom przeciwpotnym pomogą przywrócić prawidłową pracę gruczołów łojowych. Olejek manuka jest odpowiednim kosmetykiem zarówno dla cery trądzikowej, jak i suchej i swędzącej. Znajduje się w składzie wielu kosmetyków, m.in.: past do zębów, szamponów, masek, odżywek, kremów, balsamów, toników, płynów oczyszczających, mydeł, a nawet dezodorantów.

Olejek manuka to inhibitor histaminy, dzięki czemu polecany jest alergikom, borykającym się z różnymi uczuleniami.

Olej manuka – jaki wybrać?

Warto wybrać produkt, który zawiera czysty olejek. Mieszanki, w których stanowi on niewielki procent, nie mają wszystkich właściwości przypisywanych olejkowi manuka. Olejek działa pod warunkiem podawania go w czystej postaci, zmieszany jedynie z niewielkimi ilościami wody. Skoncentrowany olejek warto dodawać do kosmetyków pielęgnacyjnych. Można go kupić w aptekach, drogeriach lub sklepach z asortymentem ekologicznym.

Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 15.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej