Okulary fotochromowe i z powłokami ochronnymi dla kierowców

Fot. Hero Images / Getty Images

Właściwy dobór okularów przeciwsłonecznych pozwala kierowcy na zwiększenie komfortu prowadzenia pojazdów. Warto zwrócić uwagę na filtr polaryzacyjny, filtr UV i powłoki antyrefleksyjne. Dzięki fotochromom osoby z wadą wzroku mogą też uniknąć noszenia przy sobie dwóch par okularów.

Przeciwsłoneczne okulary fotochromowe pozwalają na kombinowanie szkieł korekcyjnych z ochroną przed nadmiernym słońcem. Dzięki temu kierowca lub osoba jadąca rowerem może skuteczniej obserwować otoczenie, szybciej reagować na zagrożenia, a także zredukować znacząco zmęczenie wzroku.

Okulary fotochromowe

Okulary fotochromowe to takie, w których zamontowano szkło fotochromatyczne, reagujące na intensywne promieniowanie słoneczne zmianą stopnia przyciemnienia. Efekt ten uzyskuje się dzięki dodaniu do szkła lub plastiku specjalnych domieszek . Najczęściej spotyka się okulary fotochromowe, w których szkło pełni również funkcję soczewki korekcyjnej. Powłoki przyciemniające można napylać na praktycznie każdy typ soczewek – dla osób krótkowzrocznych, nadwzrocznych i astygmatyków. Produkuje się także tego typu soczewki odpowiednie w przypadku starczowzroczności. Osoby z tą wadą rzadziej jednak potrzebują szkieł fotochromowych, gdyż ich okulary przeznaczone są głównie do czytania i obserwacji przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości. Można ich jednak używać także do pracy na otwartej przestrzeni, z czego korzystają np. geodeci czy osoby zmuszone dużo czytać lub pisać w jasno oświetlonym otoczeniu.

Jak dobrać okulary fotochromowe dla kierowcy?

Dobór właściwych okularów fotochromowych dla kierowcy nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim trzeba określić właściwą dla danej osoby korekcję wady refrakcji każdego oka, a następnie dobrać odpowiednie szkła i oprawki. Te ostatnie powinny być spore, aby zapewnić duże, niczym nieprzesłonięte pole widzenia.

Przy doborze powłoki fotochromowej należy zawsze zaznaczyć, że okulary mają być używane w aucie. Jest to o tyle istotne, że zbyt ciemne będą utrudniać obserwację jezdni, a szczegóły w cieniach mogą być trudne do rozróżnienia. Ważne jest również to, aby czas reakcji powłoki na zmianę natężenia oświetlenia był jak najkrótszy. Wjazd z intensywnie nasłonecznionej ulicy w mocno ocienioną drzewami aleję może oznaczać konieczność długiego czekania aż okulary dostosują się do nowych warunków.

Ostatni ważny fakt to ten, że niektóre okulary fotochromowe nie działają w samochodach z szybami wyposażonymi w specjalne filtry ochronne. Nie dociera do nich wówczas dostatecznie dużo promieniowania w paśmie, które powoduje przyciemnienie szkieł. Dlatego warto dopytać optyka, jakie konkretnie powłoki powinno się zastosować i czy ich użycie w ogóle ma w danym przypadku sens.

Okulary fotochromowe dla rowerzystów

Dobór okularów fotochromowych dla rowerzystów musi być dokonany również pod kątem ich wytrzymałości mechanicznej. Jazda na rowerze, szczególnie górskim lub crossowym, wiąże się z dużym niebezpieczeństwem upadku, uderzenia spadającego w górach kamienia czy trafienia głową w gałązkę drzewa znajdującego się przy ścieżce. Okulary muszą więc spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, aby nie stały się przyczyną poważnego urazu oka lub jego okolic. Dla rowerzysty ważne jest noszenie okularów nawet w warunkach słabego oświetlenia – przy szybkiej jeździe oko może uszkodzić owad lub żwir. Fotochromy zapewniają dobre widzenie i bezpieczeństwo niezależnie od zmian warunków atmosferycznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, dobierając okulary fotochromowe dla kierowców?

Oprócz odpowiedniej korekty i dobrania właściwej powłoki fotochromowej ważne jest też wykorzystanie innych możliwości, aby poprawić jakość widzenia. Zwiększenie kontrastu widzenia i zniesienie nieprzyjemnych i przeszkadzających odblasków można uzyskać, dobierając szkła z powłoką antyrefleksyjną. Likwiduje ona niewielkie odbicia („bliki”), jakie pojawiają się w szkłach optycznych przy oświetleniu ich punktowym źródłem światła lub słońcem odbitym od błyszczącej powierzchni. Tak zwany „antyrefleks” nie redukuje jednak silnych, płaszczyznowych odbić światła od szyb innych samochodów czy budynków, od powierzchni wody, lodu lub śniegu.

Taką cechę posiadają okulary polaryzacyjne, które kierunkowo redukują odbicia od poziomych powierzchni. Dzięki temu można wygodnie, nie mrużąc oczu, obserwować obiekty na drodze i oszczędzać wzrok. Okulary polaryzacyjne sprawdzają się doskonale również w sytuacjach, gdy rozproszone światło przedostaje się przez cienką, równomierną warstwę chmur. Jego duże natężenie odbierane jest przez oko ze wszystkich stron jako wyjątkowo rażące. Redukcja tego efektu wpływa znacząco na komfort jazdy.

Ostatnim z ważnych filtrów jest filtr promieniowania ultrafioletowego. Wartość UV 400 zapewnia dostateczną filtrację w zakresie pasm UV(A) i UV(B), chroniąc oko w każdych warunkach.

Niezależnie od typu poszukiwanych okularów warto zasięgnąć porady optyka, który pomoże wybrać najbardziej odpowiedni materiał na szkła okularowe, zaproponuje właściwą kombinację filtrów i dobierze oprawki pasujące do kształtu twarzy.

Zobacz także, jak wybierać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka:

Zobacz film: Czy dziecko potrzebuje okularów przeciwsłonecznych? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 16.10.2018,
Opublikowano: 16.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej