Odma opłucnowa – leczenie i objawy odmy płucnej

Fot: BillionPhotos.com / fotolia.com

Naruszenie nawet niewielkiej części tkanki opłucnej może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Odma opłucnowa powstaje w momencie przedostania się powietrza do jamy opłucnej, bezpośrednio zagraża życiu, jednak nie zawsze wiąże się z ciężkimi uszkodzeniami ciała.

Opłucna to błona umożliwiająca ochronę i poruszanie się płuc. U zdrowego człowieka pomiędzy jej dwoma blaszkami – blaszką ścienną i trzewną – znajduje się przestrzeń zawierająca niewielką ilość płynu surowiczego. W przypadku uszkodzenia tkanek, na przykład w wyniku uszkodzenia mechanicznego, dochodzi do bardzo niebezpiecznej dla życia odmy opłucnowej.

Odma płucna – przyczyny

Na skutek naruszenia powierzchni miąższu płucnego lub przebicia klatki piersiowej pomiędzy blaszki opłucnej przedostaje się powietrze. Gazy uciskają na płuco i doprowadzają do jego zapadnięcia. Bardzo częstym powodem wystąpienia tego urazu jest mechaniczne uszkodzenie klatki piersiowej lub złamanie żeber – ich ostre odłamki mogą naruszyć opłucną. Wyróżnia się pięć rodzajów odmy opłucnowej:

  • urazowa odma płucna zamknięta – w wyniku przebicia pęcherza rozedmowego albo naruszenia miąższu płucnego do jamy otrzewnowej jednorazowo przedostaje się pewna porcja powietrza. Postępowanie medyczne zależy od skali uszkodzenia (wyróżnia się odmy opłucnowe małe i duże). W przypadku tej pierwszej leczenie często nie jest konieczne, duża będzie z kolei wymagała drenażu jamy opłucnowej.
  • urazowa odma płucna otwarta powstaje poprzez przebicie klatki piersiowej. Nagły skok ciśnienia, związany z przedostaniem się do opłucnej powietrza atmosferycznego, powoduje zapadnięcie płuca i uniemożliwia jego dalszą pracę. Jednym z objawów jest tak zwany oddech paradoksalny, związany z zaburzeniem przepływu gazów w płucach. Takie uszkodzenie wymaga natychmiastowego leczenia;
  • urazowa odma płucna prężna – jest również nazywana odmą zastawkową lub wentylową. Powstaje na skutek pęknięcia fragmentu tkanki płucnej. W czasie wdechu powietrze przedostaje się do jamy opłucnej, zwiększa w niej ciśnienie i utrudnia rozprężenie narządu. Odma prężna może również zaburzać pracę zdrowego płuca.
  • urazowa odma podskórna – powstaje w wyniku przedostania się dwutlenku węgla do tkanki podskórnej. Jej podstawowym objawem jest obrzęk. Podczas badania palpacyjnego można wyczuć także pęcherzyk powietrza. Zwykle ustępuje samoistnie po upływie kilku lub kilkunastu dni. 
  • samoistna odma opłucnowa – przyczyny odmy opłucnowej nie zawsze muszą być gwałtowne i widoczne gołym okiem. Odma samoistna powstaje najczęściej przez samoistne pęknięcie pęcherzyka rozedmowego. Szczególnie narażeni są na nią palacze. Może być także wynikiem obciążenia genetycznego;
  • odma zastawkowa – powstaje w momencie przedostania się powietrza z płuc do jamy opłucnowej. Każdy wydech podwyższa ciśnienie w opłucnej poprzez dostające się powietrze, którego nie udaje się usunąć z jamy opłucnowej.

Objawy odmy opłucnowej

Chociaż odma opłucnowa jest niezwykle niebezpiecznym urazem, bardzo często chorzy nie zdają sobie nawet sprawy z jej wystąpienia. Mniejsze uszkodzenia mogą wchłonąć się samoczynnie i nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Wraz z powiększaniem się odmy płucnej i przedostawaniem się do opłucnej większych porcji powietrza obserwuje się szereg nieprzyjemnych objawów. Zalicza się do nich duszności, ból klatki piersiowej i kaszel. Niedotlenienie organizmu może doprowadzić z kolei od omdleń, ogólnego osłabienia i stanów lękowych. Uraz mogą pomóc zdiagnozować także symptomy widoczne na pierwszy rzut oka – płytki oddech, poszerzenie żył szyjnych, przyspieszony puls i bladość. Charakterystyczne są również objawy, które dostępne są przez osłuchiwanie i opukiwanie.

Odma płucna – postępowanie

Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia odmy opłucnowej, natychmiast należy skorzystać ze specjalistycznej pomocy lekarskiej. Odmę płucną potwierdzi RTG klatki piersiowej, w niektórych przypadkach, w celu uzyskania bardziej precyzyjnego obrazu, wykorzystuje się także tomografię komputerową (TK). Oprócz tego wykonuje się również inne badania – między innymi pulsoksymetrię i gazometrię.

Leczenie odmy opłucnowej

Podejmowane leczenie uzależnione jest od typu i skali uszkodzenia. W przypadku małej odmy płucnej, zazwyczaj zaleca się odpoczynek i podaje się jedynie środki przeciwbólowe. Odmę otwartą leczy się poprzez uszczelnienie rany, przez którą przedostaje się powietrze – konieczna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku pacjentów, którzy stykają się z tym problemem po raz pierwszy, wykorzystuje się także nakłucie, umożliwiające odessanie – drenaż odmy opłucnowej. Dzięki wprowadzeniu drenu możliwe jest utrzymanie właściwego ciśnienia i stopniowe usunięcie nagromadzonego powietrza. Leczenie odmy opłucnowej uzależnione jest od jej rodzaju – każdy przypadek należy traktować indywidualnie również w kwestii stopnia leczenia i jego zaawansowania. Odma opłucnowa często wymaga zaopatrzenia na miejscu wypadku oraz kolejnej interwencji w szpitalu.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 02.01.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej