Oddychanie przeponowe – ćwiczenia i zalety. Oddychanie przeponowe przy nerwicy

Fot. magicmine / Getty Images

Oddychanie przeponowe to doskonały sposób na łagodzenie ataków paniki i uspokojenie organizmu. Ta technika oddychania wskazana jest także rodzącym kobietom. Dzięki oddychaniu przeponowemu organizm dziecka i matki jest dotleniony, a sam poród przebiega szybciej, bezpieczniej i mniej boleśnie.

Oddychanie przeponowe jest bardzo korzystne dla organizmu. Sprzyja m.in. bezpieczniejszemu przebiegowi porodu, łagodzi nieco bóle porodowe, uspokaja organizm podczas ataku paniki, redukuje działanie stresu. W związku z tym warto jest się nauczyć tej cennej umiejętności. Pomocne okazują się specjalne ćwiczenia, które wykonywane są zarówno w pozycji leżącej na plecach, jak i stojącej. Niezależnie od przyjętej do ćwiczeń pozycji należy lekko ugiąć nogi.

Jak wygląda oddychanie przeponowe?

Podczas oddychania przeponowego powietrze nabiera się nosem i wypuszcza ustami. Proces ten odbywa się powoli, spokojnie i miarowo. Faza wydechu jest dłuższa od fazy wdechu. Czas trwania wydechu powinien być nawet dwukrotnie dłuższy niż wdech. Podczas oddychania przeponowego zauważa się uniesienie górnej części brzucha, nie zaś klatki piersiowej. Umiejętność prawidłowego głębokiego oddychania przeponowego człowiek ma do około 4. r.ż. i niestety wraz z biegiem czasu zatraca ją.

Oddychanie przeponowe podczas porodu

Zdaniem badaczy oddychanie przeponowe podczas porodu pozwala nieco złagodzić odczuwane przez kobietę dolegliwości bólowe oraz w odpowiednim stopniu dotlenić dziecko. W związku z tym przyszłe mamy powinny uczęszczać na kursy przygotowawcze, organizowane przez szkoły rodzenia, na których nauczą się oddychać przeponowo. Umiejętność tę można też ćwiczyć samodzielnie w domu. Ćwiczenia wskazane jest rozpocząć około 25. tygodnia ciąży i wykonywać 2 razy w ciągu dnia. Wraz z zaawansowaniem ciąży należy zwiększać częstość ćwiczeń, które pod koniec ciąży powinny być wykonywane nawet pięciokrotnie.

Ból towarzyszący skurczom macicy spłyca oddech, a niekiedy zdarza się, że rodzące kobiety podczas skurczu wstrzymują oddech. Wówczas organizm staje się niedotleniony i opada z sił. Zaś jak podkreślają specjaliści, odpowiednie oddychanie pomaga przetrwać moment skurczów. Powietrze wdycha się w momencie narastania bólu, a zarazem kurczenia się macicy, z kolei faza wydechu przypada na jej rozkurczanie.

Oddychanie przeponowe podczas nerwicy

Oddychanie przeponowe to bardzo dobry sposób ukojenia nerwów i uspokojenia organizmu. Stanowi swoistą pierwszą pomoc podczas napadu paniki. Oddychając przeponowo, łatwiej poradzić sobie z doświadczanym stresem. Zdaniem wielu specjalistów to klucz do relaksacji. Oddychanie przeponowe uważa się za podstawę tradycyjnych metod relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, a nawet hipnozy.

W czasie napadu paniki wiele osób ma problem ze złapaniem tchu. U niektórych pojawia się nawet obawa, że się uduszą. Płytkie oddychanie sprawia, że lęk dodatkowo się nasila. Z kolei stres powoduje skurcz mięśni międzyżebrowych i uczucie określane przez chorych jako kłucie w sercu. Dodatkowo szybki i płytki oddech sprzyja hiperwentylacji, a ta z kolei zawrotom głowy, mrowieniem i drętwieniem kończyn.

Podczas głębokiego oddychania przeponowego dobrym sposobem na wzmocnienie stanu relaksacji jest dodatkowo powtarzanie w myślach jakich pozytywnych słów kluczy, jak m.in. zdrowie, szczęście, spokój, wolność. Innym rozwiązaniem jest liczenie oddechów. Pozwoli to łatwiej zapomnieć o doświadczanych przykrych emocjach.

Ćwiczenia na oddychanie przeponowe

Oddychanie przeponowe to bardzo cenna umiejętność, której warto się nauczyć. W tym celu pomocne okazują się specjalne ćwiczenia na oddychanie przeponowe. Oto jedno z nich. Ćwiczenie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z lekko zgiętymi kończynami dolnymi. Pod głowę warto podłożyć niewielką poduszkę, co pozwoli dokładniej obserwować ciało podczas ćwiczenia. Dłonie to wskaźniki oddychania. Jedną dłoń przykłada się do klatki piersiowej, zaś drugą kładzie się na przeponie, która znajduje się poniżej mostka. Przepona to płat mięśniowy oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Otwiera się usta i spokojnie wypuszcza powietrze. Następnie rozluźnione ramiona opadają na podłoże. Powietrze wdycha się nosem i obserwuje, w którym miejscu unosi się dłoń. Kiedy zauważa się ruch na górnej części brzucha, to oddycha się przeponą. Ruch brzucha powinien na ułamek sekundy poprzedzać wdech. Podczas ćwiczenia nie należy napinać mięśni brzucha. Wypuszcza się powietrze ustami z jednoczesnym opadaniem brzucha. Powinno się wykonać po 30 wdechów i wydechów. Tempo oddychania powinno być wolniejsze niż zwykle, a z kolejnymi ćwiczeniami należy dbać o wydłużenie wydechu, który powinien być dłuższy od wdechu. Podczas wydechu przepona wypycha z płuc powietrze nasycone dwutlenkiem węgla.

Powyższe ćwiczenie można też wykonywać w parze w pozycji stojącej. Staje się naprzeciwko siebie z lekko ugiętymi nogami w kolanach. Jedną dłoń kładzie się w miejscu, gdzie znajduje się przepona partnera, zaś drugą na jego biodrze. Podczas wzajemnej kontroli pracy przepony wykonuje się po 30 wdechów i wydechów. Możliwe jest także wspólne oddychanie w pozycji leżącej plecami do siebie. Jedną rękę kładzie się pod głowę, a drugą w miejscu przepony. Mężczyznom z reguły lepiej wychodzi oddychanie przeponowe, więc kobiecie czującej ruch jego pleców łatwiej jest kontrolować oddech. Jednakże starając się zsynchronizować oddech, należy pamiętać, że mężczyźni oddychają nieco szybciej niż kobiety.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany układ oddechowy i jakie pełni funkcje: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Jak często ćwiczyć oddychanie przeponowe?

Ćwiczenia na oddychanie przeponowe powinno się wykonywać regularnie, żeby osiągnąć najlepsze efekty. Warto ćwiczyć 2 razy dziennie. Najlepszą porą jest ranek jeszcze przed wstaniem z łóżka i wieczór po położeniu się do łóżka. Ćwiczenia powinny trwać co najmniej po 5 minut.

Data aktualizacji: 27.08.2019,
Opublikowano: 30.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej