Od czego zależy wzrost dziecka? Czynniki, pomiary, interpretacja wyników

Fot. kali9 / Getty Images

Waga i wzrost dziecka monitorowane są od momentu urodzenia. Pomiarów tego typu dokonuje się podczas indywidualnej oceny rozwoju niemowlaka, jak również w celu porównania go do rówieśników. Siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek to narzędzia pomocne w realizacji tego celu.

Wzrost dziecka powinien być regularnie sprawdzany podczas badaniach okresowych oraz przez rodziców w domu. Stosunek wagi do wzrostu i wieku dziecka jest określony na podstawie fizjologicznych etapów rozwoju, a kontrole pozwalają na wykluczenie bądź wstępne zidentyfikowanie zaburzeń rozwojowych, które mogą wynikać np. z rozwijających się chorób.

Prawidłowy wzrost chłopców i dziewczynek

Wzrost dziecka monitorowany jest od pierwszych chwil życia. Podstawowe parametry ciała, takie jak długość, waga i obwód głowy, odzwierciedlają rozwój noworodka. Bilanse zdrowotne, w tym pomiar ciężaru i długości ciała, powszechnie wykonywane są u dzieci i młodzieży w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat, przy czym wyniki każdego badania nanoszone są na tzw. siatkę centylową. Jest to narzędzie, które pomaga w ocenie równowagi rozwoju fizycznego dziecka pod względem osiągniętego wzrostu i wagi w porównaniu z fizjologicznym etapem rozwoju populacji dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Powstająca krzywa rozwoju dziecka na wykresach siatki centylowej pozwala zaobserwować dynamikę dojrzewania organizmu dziecka. Kiedy rysowane wartości utrzymują się na podobnym poziomie, świadczy to o harmonijnym rozwoju, natomiast brak zmian lub nagły spadek bądź wzrost wyników mogą wskazywać na zaburzenia rozwojowe o różnej etiologii.

Sprawdźcie, czy przyjmowanie hormonu wzrostu jest bezpieczne:

Zobacz film: Czy przyjmowanie hormonu wzrostu jest bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak obliczyć wzrost dziecka za pomocą siatki centylowej?

Na siatce centylowej wykreślone są krzywe linie, czyli centyle, o wartościach: 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. Pokazują, jaki procent dzieci w populacji o określonym wieku i płci osiąga daną wartość masy i długości ciała (w zależności od zaawansowania siatki można również porównać obwód głowy i klatki piersiowej). Na wykresie zaznacza się osiągnięty wiek i wzrost dziecka, przy czym uzyskany punkt na siatce to wynik. Regularnie uzupełniając wykres, można uzyskać krzywą rozwoju fizycznego dziecka. Przykładowo, kiedy waga i wzrost 2-latka wypadają na 30 centylu, oznacza to, że dziecko przewyższa 30% rówieśników tej samej płci pod względem wzrostu i ciężaru ciała, z kolei jest lżejsze i niższe niż 70% pozostałej części tej samej grupy. Podczas interpretacji wyników warto pamiętać, że zbyt wysoki lub zbyt niski centyl nie jest równoważny z lepszą czy gorszą kondycją zdrowia. Pod uwagę należy brać przede wszystkim harmonijność przyrostu parametrów ciała. Systematyczny wzrost i waga dziecka nie oznaczają, że jego rozwój jest wolniejszy lub szybszy w stosunku do rówieśników. Niepokój mogą wzbudzać nieproporcjonalne wyniki, w których obserwuje się wzrosty i spadki centyli, co może alarmować o zaburzeniach rozwojowych, które wymagają bliższego monitorowania. Ostateczną interpretację co do rozwoju dziecka podaje lekarz.

Polecamy: Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - kalendarz pierwszego roku

Czy pilnujesz wizyt u dziecięcego ortopedy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Od czego zależy wzrost dziecka?

Wzrost dziecka to indywidualna kwestia, a zarazem wypadkowa wielu czynników endo- i egzogennych. Dominującą rolę w wartości wzrostu odgrywają uwarunkowania genetyczne, czyli płeć i geny, a następnie m.in.:

  • wrodzone wady i choroby genetyczne, nabyte zaburzenia i schorzenia na tle metabolicznym, krążeniowo-oddechowym czy reumatoidalnym. Nadwymiar wysoki lub niski wzrost dziecka może nastąpić również w przebiegu licznych patologii systemu endokrynologicznego i hormonalnego;
  • dieta, czyli sposób żywienia. Za niski wzrost u dziecka odpowiada niezrównoważony jadłospis, ubogi w witaminy, pierwiastki, mikroelementy i składniki budulcowe, które opóźniają przyrost tkanek układu szkieletowego i pobudzanie systemu wydzielniczego oraz zakłócają rozprowadzanie substancji odżywczych po organizmie;
  • aktywność fizyczna – zrównoważony wysiłek stymuluje układ nerwowy, mięśniowy, kostny i hormonalny, z kolei nadmierna aktywność może prowadzić do przeciążeń, szybszego zużywania kości i chrząstek oraz spowolnić tempo wzrostu.

O tym, jaki wzrost osiągnie dziecko, może decydować status społeczny i sytuacja ekonomiczna rodziny. Ponadto istotne są: ilość stresu, tempo życia, jakość odpoczynku, zaspokajanie potrzeb materialnych i niematerialnych, warunki środowiskowe, a także dostęp do opieki medycznej.

Wzrost dziecka a wiek

Pierwszy dynamiczny przyrost długości ciała przypada na okres niemowlęcy. Przeciętny wzrost niemowlaka to około 50 cm, wzrost dziecka rocznego to blisko 75–77 cm, a 3-latka – blisko 96–98 cm. Dziecko do 6 lat rośnie średnio 6–7 cm na rok. W wieku szkolnym to tempo maleje, przy czym należy pamiętać, że płci różnią się ze względu na uwarunkowania hormonalne, czyli tempo dojrzewania płciowego. Dziewczęta kończą rosnąć około 18 roku życia, z kolei chłopcy blisko 20 roku życia.

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 15.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej