OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Fot: Alexander Spatari / gettyimages.com

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Organizm człowieka można porównać do fabryki. Jeśli nie dostarczy się do niej odpowiednich materiałów, nie będzie mogła produkować towarów. Również my do naszych organizmów musimy zapewnić dostawy tego co jest potrzebne i ograniczyć to co może być szkodliwe.

Czego potrzebuje oko?

Ludzkie oko to skomplikowany i bardzo czuły narząd. Jest w stanie odebrać i przetrwożyć ponad 10 tysięcy informacji na sekundę. Dodatkowo oczy narażone są liczne podrażnienia, dlatego żeby trwale je wzmocnić, trzeba zadbać, by w diecie pojawiły się składniki niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Należy pamiętać, że to jak się odżywamy nie sprawi, że wada wzroku się cofnie, ale na pewno spowoduje, że nie będzie postępować.

Jednym z najistotniejszych składników dla naszych oczu jest luteina, czyli barwnik chroniący je przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. „W ludzkim oku, luteina gromadzi się w plamce żółtej, która odpowiada za widzenie kolorów oraz ostrość. Niedobór tego związku może powodować zaburzenie tych czynności.” tłumaczy Tomasz Suliński, ekspert Systane® Complete. Luteinę znajdziemy m.in. w jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, brokułach i papryce, jajach i szpinaku.

Dla sprawnych mięśni

Aparat mięśniowy gałki ocznej składa się z 6 mięśni- 4 prostych i 2 skośnych. Ruch gałki odbywa się przez skurcze i wiotczenie włókien mięśniowych. Aby działania te były synchroniczne

i poprawne należy mięśniom dostarczać wapń, sód, potas i magnez oraz pełnowartościowe białka i węglowodany złożone. Bardzo ważne jest również spożywanie wraz z posiłkami witamin B, B2 (ryboflawiny) oraz A (retinolu). Dwie pierwsze znajdują się w jajach, białym serze, wątróbce, pieczarkach i kiełkach pszenicy. Z kolei najwięcej retinolu mają produkty mleczne, a także masło, marchew, pomidory, brukselka oraz tran.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Oko powinno być stale nawilżone, inaczej będziemy odczuwać znużenie i pieczenie, a oczy będą zaczerwienione. Aby zapobiec zespołowi suchego oka, konieczne jest sowite nawilżanie. W tym celu zalecane jest picie dużej ilości wody średnio zmineralizowanej (500-1500mg/l) oraz spożywanie zdrowych tłuszczy. Istotne dla naszych oczu są kwasy omega 3 i 6, które w pokaźnych ilościach znajdują się m.in. w rybach (takich jak halibut, łosoś czy makrela), olejach, pestkach i nasionach, migdałach, orzechach oraz w awokado.

Szkoda (dla) oczu

Wśród wielu czynników dobrych dla oczu, łatwo też o takie, które mają przeciwny skutek. Działanie szkodliwe dla naszego wzroku mają kawa, herbata i alkohol, które odwadniają nasz organizm. W swojej diecie musimy zadbać też o zredukowanie spożywania cukrów prostych. Badania wykazały, że cukry i syropy słodzące, oprócz dostarczenia nadmiaru kilogramów, przyczyniają się do zmian w obrębie ostrości widzenia.

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kumaty 19.05.2020r.

Bez "dobrych" genów, to nawet najlepsza dieta nie pomoże ;)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej
Czy dieta ma znaczenie? Co jeść, by mieć zdrowe oczy?

Problemy ze wzrokiem zwykle tłumaczymy sobie zmęczeniem bądź niewyspaniem. Jak się okazuje, przyczyną wielu dolegliwości może być nieodpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, w jakie produkty wzbogacić swój jadłospis, by mieć zdrowe oczy.

Czytaj więcej