Obrzydliwe składniki w kosmetykach, które działają cuda

Getty Images/Halppoint Images

Używanie kosmetyków to zwykle ogromna przyjemność  i czas relaksu. Marki kosmetyczne także dbają, by składniki kremów, balsamów i serum były nie tylko efektywne, ale także miały przyjemne konsystencje i zapachy, jak kokos, lawenda, czy wyciąg z malin. Jednak przemysł kosmetyczny czepie także z bogactwa niecodziennych składników, które wydają się… obrzydliwe. Jakie obrzydliwe składniki w kosmetykach działają cuda? Poznaj działanie śluzu ślimaka, jadu żmii, gniazda jaskółek i odchody słowików.

Śluz ślimaka

Śluz ślimaka wykazuje silne właściwości regeneracyjne, działa ochronnie na skórę i przeciwutleniająco, spowalniając tym samym procesy starzenia się skóry. Naturalna substancja, wykorzystywana do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, zmniejsza widoczność zmarszczek, powodując, że skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Dzięki zawartości alantoiny śluz ślimaka wykazuje również właściwości przeciwzapalne, dlatego skutecznie łagodzi zmiany trądzikowe oraz podrażnienia skórne. Kosmetyki ze śluzem doskonale sprawdzają się do pielęgnacji cery suchej, ponieważ skutecznie nawilżają, a także pobudzają syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za młody i promienny wygląd skóry.

Przeczytaj także: Śluz ślimaka - jak działa?

Jad żmii

Działanie kremu z jadem węża porównuje się do zabiegów medycyny estetycznej z użyciem botoksu. Dzięki spektakularnym efektom i niskiej cenie krem z dnia na dzień zyskuje na popularności.

Działanie kremów z jadem żmii:

  •     zmniejsza napięcie mięśni twarzy;
  •     spłyca istniejące bruzdy i zapobiega tworzeniu się nowych;
  •     niweluje zmarszczki mimiczne poprzez blokowanie receptora acetylocholiny;
  •     zapobiega procesom starzenia się skóry dzięki właściwościom aminokwasów;
  •     działa łagodząco, ponieważ zawiera pantenol;
  •     poprawia koloryt skóry;
  •     redukuje przebarwienia;
  •     głęboko nawilża dzięki zawartości witamin;

Mimo że krem z jadem węża jest postrzegany jako alternatywa dla zabiegów chirurgicznych lub zabiegów medycyny estetycznej, w porównaniu z nimi nie działa od razu. Pierwsze zauważalne efekty można dostrzec dopiero po kilku tygodniach od regularnej aplikacji.

Co ciekawe, krem z wyciągiem z jadu uważa się za świetną bazę pod makijaż tuż przed „wielkim wyjściem”. Wiele pań twierdzi, że aplikacja znakomicie napina skórę i ją wygładza, dzięki czemu makijaż jest o wiele trwalszy.

  Przeczytaj także: Krem z jadem węża - alternatywa dla zabiegów chirurgii plastycznej

Ekstrakt z jaskółczych gniazd

Ślina to główny skład jaskółczych gniazd. Zawiera ona duże ilości substancji antyrodnikowych i minerałów (żelaza, wapnia, potasu, magnezu). Dodana do kremów ma stymulować podział komórkowy i procesy odnowy oraz działać przeciwzapalnie i regenerująco. Ekstrakt może działać na komórki macierzyste skóry, zaobserwowano również wzrost ilości fibroblastów oraz kolagenu i elastyny. Efektem ma być poprawa gęstości cery, jej wygładzenie i ujędrnienie.

W odróżnieniu od śluzu ślimaka i syntetycznej pochodnej jadu żmii, domniemane spektakularne działanie ekstraktu z jaskółczych gniazd na ludzką skórę nie jest poparte wieloma badaniami. Preparaty z tym składnikiem są rzadkie i drogie.

Odchody słowika

Od lat Azji hitem jest też maseczka do twarzy z odchodów słowika, a od niedawna zachwyca się nią też Hollywood. To jeden ze starych, sekretnych orientalnych przepisów na piękny wygląd. Gejsze używały odchodów słowika w celu rozjaśnienia skóry twarzy, aby utrzymać jej porcelanowy odcień, a także do usuwania plam z kimona.

Swoje szczególne właściwości odchody słowika zawdzięczają enzymowi, guaninie, który ma właściwości rozjaśniające, usuwające przebarwienia i odmładzające. Odchody słowików najpierw są suszone, a następnie ekstrahuje się z nich potrzebne składniki, miesza z np. zieloną herbatą, masłem shea czy opiłkami złota, a na koniec poddaje działaniu promieniowania UV.

Kosmetyki z tym składnikiem są dostępne w polskich drogeriach, jednak wciąż są to produkty mało popularne, najczęściej produkcji koreańskiej lub japońskiej.

Przeczytaj także: Czym są kosmoceutyki?

Zobacz także video i zobacz, co mówi kosmetolog Karolina Broniś o kosmetykach z obrzydliwymi składnikami, które działają cuda dla cery:

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 25.02.2020,
Opublikowano: 25.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej