Objawy zaćmy – jak je rozpoznać? Jakie są przyczyny choroby?

ljubaphoto/getty images

Podstawowym objawem zaćmy jest pogorszenie wzroku. Przy dłuższym czytaniu lub oglądaniu telewizji mogą mu towarzyszyć bóle głowy lub łzawienie. Najczęściej osłabienie widzenia postępuje powoli i niektórzy pacjenci dość długo nie zdają sobie z niego sprawy.

Zaćma jest najczęstszą chorobą okulistyczną u ludzi w podeszłym wieku. Leczenie zabiegowe pozwala na odtworzenie pełnej ostrości wzroku, o ile nie występują inne schorzenia pogarszające jakość widzenia (np. starcze zwyrodnienie plamki – AMD).

Czym jest zaćma?

Zaćma (łac. cataracta) jest stanem chorobowym polegającym na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Struktura ta znajduje się we wnętrzu gałki ocznej, za tęczówką i w warunkach prawidłowych jest przezierna (przejrzysta). Załamuje (wraz z rogówką) promienie światła tak, by obrazy obserwowanych przez oko przedmiotów ogniskowały się na siatkówce i tam osiągały największą ostrość. Soczewka dzięki swojej elastyczności pełni ważną funkcję w mechanizmie akomodacji, czyli dostosowywania wzroku do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.

Z wiekiem soczewka twardnieje (co jest przyczyną starczowzroczności, czyli prezbiopii), a jej przejrzystość zmniejsza się. Jeśli w strukturze tej części oka pojawiają się zmętnienia, mówi się o zaćmie. Zmiany mogą pojawiać się jednostronnie, ale najczęściej po pewnym czasie proces chorobowy uwidacznia się również w drugim oku.

Przyczyny zaćmy

Podstawową przyczyną zaćmy są opisane powyżej zmiany związane z wiekiem. Mówi się wtedy o zaćmie starczej. Uważa się, że na powstanie zmętnień w soczewce ma u danej osoby wpływ wiele czynników, głównie zmiany metaboliczne związane z wiekiem i starzenie się organizmu. Podkreśla się możliwy niekorzystny wpływ wolnych rodników czy palenia papierosów.

W podobny sposób rozwija się zaćma, która jest efektem działania specyficznych, rozpoznawalnych czynników. Są nimi np.:

  • cukrzyca,
  • uraz,
  • wykonany wcześniej wewnątrz gałki zabieg chirurgiczny,
  • długotrwała sterydoterapia,
  • działanie promieniowania ultrafioletowego albo podczerwonego (zaćma spawaczy, hutników),
  • wpływ energii promienistej.

U dzieci obserwuje się zaćmę wrodzoną.

Zaćma wtórna

Specyficzną formą tego stanu chorobowego jest tzw. zaćma wtórna. Pojawia się u osób po usunięciu zaćmy – dochodzi u nich do mętnienia tylnej części torebki soczewki (zewnętrznej błony łącznotkankowej). W trakcie usuwania nieprzejrzystych mas zaćmowych jest zwykle przezierna i pozostawia się ją w celu wszczepienia do niej sztucznej soczewki. Dzięki temu chory odzyskuje pełną ostrość wzroku. Torebka soczewki może jednak włóknieć i mętnieć. Wówczas konieczny jest zabieg laserowy korygujący ten problem.

Pierwsze objawy zaćmy

Pierwsze objawy zaćmy są uzależnione od tego, w której części soczewki pojawią się zmętnienia. Jeśli jest to część centralna znajdująca się na wprost otworu źrenicznego, chory szybko odczuwa pogorszenie wzroku, brak możliwości rozpoznania tekstu, twarzy czy przeczytania napisów na billboardzie reklamowym. Obraz staje się niewyraźny, rozmyty w całości lub pewnych obszarach, nie daje się poprawić widzenia, dobierając okulary. Zmęczenie mięśni oka (które stara się znaleźć dogodne ustawienie, by poprawić widzenie) powoduje niekiedy bóle głowy, łzawienie albo odczyny zapalne spojówek.

Jeśli zmętnienia zlokalizowane są w obwodowej części soczewki, chory może dobrze funkcjonować przez dłuższy czas. Jego widzenie centralne jest w dużej części zachowane. Charakterystycznym objawem jest poszukiwanie silnego źródła światła przy próbie przeczytania czy zapisania tekstu. Wówczas źrenica zwęża się i chory do patrzenia używa głównie środkowej, najmniej zmętniałej części soczewki.

Objawy zaawansowanej zaćmy

Chorzy z zaawansowaną zaćmą mają ostrość wzroku pozwalającą jedynie na liczenie palców przed okiem albo na określenie, czy w pomieszczeniu światło jest zapalone, czy zgaszone. Zaćma w przypadkach krańcowego zaniedbania może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. W takich stanach w otworze źrenicznym (normalnie czarnym) widać zmętniałe, mleczne masy soczewki. Jej barwa może być też żółta, a przy bardzo zaawansowanych zmianach – nawet brunatna. Chory ma już wtedy najczęściej zmiany w obu oczach, choć ich stopień zaawansowania może się różnić.

Zdarzają się jednak osoby, które mają zmętniałą soczewkę tylko w jednym oku i przez długi czas nie dostrzegają, że niemal całkowicie utraciło ono swoją funkcję. Osoby te patrzą jedynie drugim okiem. Dotyczy to zwykle chorych mało aktywnych, o niskim stopniu samoświadomości i wykształcenia albo z postępującymi zmianami otępiennymi.

Objawy zaćmy u dzieci

Niedowidzenie spowodowane przez zaćmę może być u dzieci przyczyną zezowania, a niekiedy nawet oczopląsu – tak, jak w przypadku większych wad refrakcji. Pozostałe objawy zaćmy są podobne do obserwowanych u dorosłych.

Zobacz film: Operacja usunięcia zaćmy - jak wygląda?

źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. H.M. Niżankowska, Podstawy okulistyki, Wrocław 2000.
  2. J. Kanski, B. Bowling, Kanski – Okulistyka kliniczna, red. J. Szaflik, Wrocław 2017.


    Data aktualizacji: 01.07.2020,
    Opublikowano: 04.07.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

    Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

    Czytaj więcej
    Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

    Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

    Czytaj więcej
    Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

    Czytaj więcej
    Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

    Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

    Czytaj więcej
    Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

    Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

    Czytaj więcej
    Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

    Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

    Czytaj więcej
    Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

    Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

    Czytaj więcej
    Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

    Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

    Czytaj więcej
    Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

    Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

    Czytaj więcej
    Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

    Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

    Czytaj więcej