Zastój moczu w nerce - jak go rozpoznać i leczyć ?

Fot: Bits and Splits / stock.adobe.com

Zastój moczu u dzieci daje niecharakterystyczne objawy. Zwykle są to bóle brzucha, problemy z oddawaniem moczu, ból pleców i zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Do wizyty u lekarza powinny skłonić mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu u dziecka. U dorosłych wodonercze powoduje podobne dolegliwości.

Zastój moczu powstaje wtedy, gdy prawidłowo produkowany mocz nie ma ujścia na zewnątrz. Niezależnie od przyczyny zaleganie moczu w nerce prowadzi do rozszerzenia miedniczki i kielichów nerkowych na skutek wzrostu ciśnienia, co z kolei może doprowadzić do stanu zapalnego i niewydolności tego narządu.

Zastój moczu: objawy w ciąży, u dzieci i dorosłych

Wodonercze daje niecharakterystyczne objawy i nie w każdym przypadku. Jednostronne może pozostać niezauważone, ponieważ gdy jedna nerka przestaje pracować prawidłowo, jej zadania stopniowo przejmuje druga, zdrowa. Natomiast obustronne wodonercze objawy daje trudne do przeoczenia. Mogą to być zaburzenia w oddawaniu moczu:

  • poliuria – częste oddawanie moczu,
  • oligouria – skąpomocz,
  • nocturia – konieczność oddawania moczu w nocy,
  • anuria – bezmocz.

Te dolegliwości występują też czasem w nasilonym wodonerczu jednostronnym.

Chory z zastojem moczu w nerce lub nerkach odczuwa zwykle ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, który może promieniować wzdłuż moczowodu. Objawy współwystępujące to:

  • mdłości i wymioty,
  • wzdęcia,
  • krwiomocz,
  • mocz o zapachu amoniaku, mętny,
  • gorączka.

Wodonercze w ciąży objawia się w ten sam sposób.

Gdy zastój moczu powodują kamienie, dochodzi do kolki nerkowej. Powoduje ona napadowy, silny ból oprócz wymiotów, wzdęcia i bolesnego parcia na mocz.

Zastój moczu u dzieci może objawiać się nieco inaczej niż u dorosłych. Nie wszystkie objawy zawsze występują jednocześnie, mogą mieć też różne nasilenie. Najczęstsze dolegliwości u dzieci z zastojem moczu to:

  • utrata apetytu,
  • biegunki,
  • wzdęcia,
  • ból pleców,
  • zaburzenia w oddawaniu moczu,
  • mętność moczu lub krwiomocz,
  • gorączka.

Zastój moczu u noworodków wykrywane jest jako guz w jamie brzusznej. Może dawać objawy jak u starszych dzieci.

Wrodzone i nabyte przyczyny zastoju moczu

Wodonercze przyczyny może mieć pierwotne lub wtórne. Pierwotne, czyli wrodzone wady układu moczowego, częściej dotyczą chłopców niż dziewczynek. Mogą być to:

  • zwężenie moczowodu,
  • cofanie moczu z pęcherza moczowego do moczowodu lub z moczowodu do nerki,
  • zwężenie pęcherza moczowego w miejscu, w którym przechodzi on w cewkę moczową – tzw. zwężenie szyi pęcherza moczowego,
  • zwężenie cewki moczowej,
  • u chłopców zwężenie zastawki w cewce moczowej.

Wtórne przyczyny zastoju moczu wiążą się z chorobami, w tym chorobami nowotworowymi i układu krwionośnego, ale też z ciążą. Wodonercze w ciąży spowodowane jest fizycznym uciskiem powiększającej się macicy na moczowody lub stanem zapalnym wynikającym z infekcji układu moczowego. Choroby powodujące zastój moczu w nerce to:

  • skrzepy krwi w moczowodzie całkowicie zamykające jego światło,
  • stan zapalny pęcherza moczowego lub cewki moczowej,
  • zapalenie prostaty, rozrost gruczołu krokowego lub rak,
  • rak nerki, moczowodu lub pęcherza,
  • pęcherz neurogenny – zatrzymanie moczu albo niepełne opróżnianie pęcherza,
  • stulejka,
  • rak szyjki macicy,
  • nowotwory w przestrzeni zaotrzewnowej.

Wodonercze może występować także u osób, u których moczowody zostały uszkodzone podczas zabiegów chirurgicznych wykonywanych w obrębie miednicy mniejszej.

Leczenie zastoju moczu u dzieci i dorosłych

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie zastoju moczu uzależnione jest od przyczyny zastoju moczu. Wrodzone wodonercze u dzieci leczy się operacyjnie. Celem zabiegu chirurgicznego jest takie skorygowanie wad wrodzonych, by nie przeszkadzały one w przepływie moczu. Bardzo rzadko wykonuje się interwencje prenatalne, jeśli zostanie wykryte wodonercze u płodu. Jest ono leczone tylko wtedy, gdy badania wykazują, że wada wrodzona jest bardzo poważna i całkowicie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Zwykle są to wady, które mogą być zoperowane już po narodzinach dziecka, u noworodka lub w wieku niemowlęcym. W ciężkich przypadkach konieczne może być zrekonstruowanie miedniczki nerkowej, rzadko zachodzi konieczność usunięcia nerki.

Zastój moczu u dorosłych, częściej wynikające z innych chorób, a nie z wad wrodzonych, leczy się także przyczynowo. Podczas operacji lekarz usuwa przeszkodę powodującą zastój moczu. Operacja wodonercza polega na udrożnieniu przepływu moczu poprzez eliminację przeszkody (kamieni, skrzepów krwi, tkanek nowotworowych itp.). Jeśli przywrócenie funkcjonalności układu moczowego jest niemożliwe, należy rozważyć urostomię, czyli połączenie układu moczowego bezpośrednio z ujściem w skórze.

Bibliografia:

1. "Łagodne i umiarkowane wodonercze wrodzone – klasyfikacja i postępowanie", lek.Grzegorz Kowalewski

2. "Wodonerczelek. Marek Rębowski"

3. "Hydronephrosis of one kidney", MedlinePlus

4. "Bilateral hydronephrosis", MedlinePlus

Data aktualizacji: 08.12.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej