Objawy przerostu trzeciego migdałka - historia Emilki
Fot. Emilka - bohaterka programu 36,6 °C / x-news.pl
W programie 36,6 °C poznaliśmy historię Emilki, której normalne funkcjonowanie utrudniał znacząco przerośnięty trzeci migdałek. Na szczęście laryngolodzy w porę zorientowali się, że problemy zdrowotne 5-latki wynikają z przerostu migdałka.
Przerost trzeciego migdałka, migdałka gardłowego, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jego wpływ na funkcjonowanie dziecka może być ogromny i... bardzo negatywny. Migdał gardłowy znajduje się w noso-gardle, za języczkiem, na podniebieniu miękkim. Trzeci migdał jest nam najbardziej potrzebny w wieku 3-5 lat, kiedy najczęściej chorujemy. Wtedy migdał powiększa się, ale tylko u niektórych dzieci wymaga on leczenia.
Objawy przerostu trzeciego migdała u dziecka to m.in. bezdechy, wady zgryzu, zmiany budowy twarzoczaszki, problemy ze słuchem, a nawet niedowaga. Bezwzględnie należy udać się do lekarza laryngologa na szczegółowe badania, jeśli zauważymy, że dziecko gorzej się rozwija, ma problemy z mową czy słuchem. Również ciągłe zapalenia ucha mogą świadczyć o przeroście trzeciego migdałka.
Zobaczcie historię Emilki, u której lekarze w końcu postawili właściwą diagnozę i usunęli przerośnięty migdał:
Zobacz film: Objawy przerostu trzeciego migdałka - historia Emilki. Źródło: 36,6 °C
Nawracające i częste infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci powinny być diagnozowane szerzej. Zawsze należy wtedy sprawdzić wielkość trzeciego migdałka. Dodatkowo do leczenia trzeciego migdałka powinny skłonić rodziców zaburzenia oddychania w trakcie snu (chrapanie, bezdech, nerwowość w ciągu dnia, niewyspanie).
Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?
O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe?
Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?
POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki.
Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.
Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?
Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.