Objawy przerostu trzeciego migdałka - historia Emilki

Fot. Emilka - bohaterka programu 36,6 °C / x-news.pl

W programie 36,6 °C poznaliśmy historię Emilki, której normalne funkcjonowanie utrudniał znacząco przerośnięty trzeci migdałek. Na szczęście laryngolodzy w porę zorientowali się, że problemy zdrowotne 5-latki wynikają z przerostu migdałka. 

Przerost trzeciego migdałka, migdałka gardłowego, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jego wpływ na funkcjonowanie dziecka może być ogromny i... bardzo negatywny. Migdał gardłowy znajduje się w noso-gardle, za języczkiem, na podniebieniu miękkim. Trzeci migdał jest nam najbardziej potrzebny w wieku 3-5 lat, kiedy najczęściej chorujemy. Wtedy migdał powiększa się, ale tylko u niektórych dzieci wymaga on leczenia. 

Objawy przerostu trzeciego migdała u dziecka to m.in. bezdechy, wady zgryzu, zmiany budowy twarzoczaszki, problemy ze słuchem, a nawet niedowaga. Bezwzględnie należy udać się do lekarza laryngologa na szczegółowe badania, jeśli zauważymy, że dziecko gorzej się rozwija, ma problemy z mową czy słuchem. Również ciągłe zapalenia ucha mogą świadczyć o przeroście trzeciego migdałka.  

Zobaczcie historię Emilki, u której lekarze w końcu postawili właściwą diagnozę i usunęli przerośnięty migdał:

Zobacz film: Objawy przerostu trzeciego migdałka - historia Emilki. Źródło: 36,6 °C

Nawracające i częste infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci powinny być diagnozowane szerzej. Zawsze należy wtedy sprawdzić wielkość trzeciego migdałka. Dodatkowo do leczenia trzeciego migdałka powinny skłonić rodziców zaburzenia oddychania w trakcie snu (chrapanie, bezdech, nerwowość w ciągu dnia, niewyspanie).

Warto wiedzieć: Przerost trzeciego migdała u dziecka: objawy, przyczyny, leczenie

Data aktualizacji: 26.03.2019,
Opublikowano: 26.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej