Objawy i przyczyny ciąży bliźniaczej. Jakie jest prawdopodobieństwo, że urodzą się bliźniaki?

Fot: YakobchukOlena / gettyimages.com

Objawy ciąży bliźniaczej nie są charakterystyczne. Mimo to przez specjalistów uznawana jest za ciążę podwyższonego ryzyka. Nie jest jej w stanie określić zwykły test. Informuje o niej badanie USG – pewność daje zazwyczaj w 13 tygodniu ciąży.

Ciąża bliźniacza to rodzaj ciąży wielopłodowej, podczas której w macicy ciężarnej rozwijają się jednocześnie dwa płody. Stanowi 1,25% wszystkich ciąż W jej wyniku mogą urodzić się bliźnięta jednojajowe lub dwujajowe. Podczas pierwszego badania USG lekarz, oprócz tego, że rozpozna mnogą ciążę, określi wiek, wzrost i liczbę płodów, liczbę łożysk i pęcherzów płodowych i ewentualne wady wrodzone.

Objawy nasuwające podejrzenie ciąży bliźniaczej

Oprócz pojawienia się typowych objawów ciążowych, w ciąży bliźniaczej:

  • szybko rośnie brzuch, uciskając na żołądek powoduje problemy żołądkowo-jelitowe,
  • obwód brzucha jest nadmiernie duży w stosunku do etapu ciąży,
  • dno macicy jest wysoko położone,
  • ruchy płodu odczuwane są jednocześnie w kilku różnych częściach macicy,
  • w badaniu USG stwierdza się trzy duże części płodu.

Bliźniaki jednojajowe

Bliźnięta monozygotyczne (tzw. naturalne klony) rozwijają się na skutek podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik. Mają przeważnie wspólne łożysko, ale dwie oddzielne pępowiny. Mogą rozwijać się w tym samym lub każde w osobnym worku owodniowym. Są zawsze tej samej płci. Mają taki sam materiał genetyczny – wyglądają identycznie. Zapewnia im to jednakowy kolor włosów, barwę oczu i grupę krwi. Mają zazwyczaj różne cechy osobowości i cechy psychiczne oraz inne upodobania. Za narodziny bliźniąt jednojajowych pod względem genetycznym odpowiedzialna jest matka.

Bliźnięta monozygotyczne przychodzą na świat na skutek 1 na 250–300 ciąż. Stanowi to około 0,4% wszystkich urodzeń. Spośród ogółu ciąż mnogich stanowią 1/3.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Bliźnięta dwujajowe

Bliźnięta dizygotyczne (tzw. dwojaczki) rozwijają się na skutek zapłodnienia jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki dwóch komórek jajowych przez dwa różne plemniki. Podczas życia płodowego mają osobne łożyska i worki owodniowe. Mogą być odrębnej płci. Mają inny materiał genetyczny, dlatego różnią się mniej lub bardziej wyglądem.

Ciąża bliźniacza – ciąża wysokiego ryzyka

Wieloraczki to bardzo duże obciążenie dla organizmu kobiety. Nie tylko potrzebują więcej składników odżywczych, ale i zajmują dużo miejsca, uciskając na narządy silniej jeden płód. Dlatego ciąża bliźniacza uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka. Podczas jej przebiegu ryzyko powikłań i komplikacji jest znacznie większe w porównaniu z pojedynczą. Wieloraczki są z reguły mniejsze i często są wcześniakami.

Badania realizowane podczas ciąży mnogiej są takie same, jak w ciąży pojedynczej, ale zlecane częściej. Przyszłą mamę czekają wielokrotne testy krwi, moczu, pomiary ciśnienia tętniczego i masy ciała oraz badanie USG co miesiąc. Jeśli ciężarna ma ponad 35 lat, powinna rozważyć przeprowadzenie badań prenatalnych. Zwłaszcza, że dzieci pochodzące z ciąży mnogiej, są częściej obciążone wadami genetycznymi.

Ciąża bliźniacza – objawy

Ciąża bliźniacza daje te same objawy co ciąża pojedyncza. Są one bardziej intensywne i mocniej odczuwane. W pierwszych tygodniach ciężarnej będą dokuczać mdłości i wymioty. Przyszłe mamy skarżą się na wrażliwość na zapachy, zgagę i zmęczenie. Mogą pojawić się trudności z zasypianiem, gdyż duży brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji, a także częste parcie na pęcherz i potrzeba oddawania moczu.

Przyrost wagi jest szybszy niż u kobiety w ciąży pojedynczej. Pojawiają się żylaki nóg. Przyszła mama zmaga się z silnymi bólami kręgosłupa, które spowodowane są jego nadmiernym obciążeniem. Pojawiają się problemy z poruszaniem się, schylaniem, ubieraniem i innymi codziennymi zajęciami. Doskwierać mogą trudności z oddychaniem. Oddech staje się płytki z powodu wysoko uniesionej przepony. W przebiegu ciąży mnogiej często rozwija się niedokrwistość z niedoboru żelaza, nadciśnienie tętnicze i infekcje dróg moczowych.

Zobacz także: Ból kręgosłupa w ciąży i po ciąży – jakie są zalecane ćwiczenia?

Przyczyny ciąży bliźniaczej

Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej zależy od wielu różnych czynników, które nie zostały jeszcze do końca poznane. Dotyczy najczęściej kobiet, które stosują terapię hormonalną stymulującą jajeczkowanie oraz kobiet powyżej 35 roku życia, u których w wywiadzie rodzinnym stwierdzono przypadki ciąż mnogich. Jednym z głównych czynników predysponujących do urodzenia bliźniaków jest poddawanie się sztucznemu zapłodnieniu pozaustrojowemu in vitro i wcześniejsze ciąże mnogie. Szanse wzrastają także z liczbą odbytych porodów.

Rozwiązanie ciąży bliźniaczej

Około 50% porodów bliźniąt kończy się cesarskim cięciem. Nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego, gdy dzieci mają prawidłowe tętno i ułożone są główką do dołu. Poród pierwszego dziecka przebiega podobnie jak podczas ciąży pojedynczej. Po urodzeniu pierwszego dziecka akcja porodowa zatrzymuje się (nawet do pół godziny), aby organizm odpoczął i zmobilizował się do dalszego wysiłku. Skurcze słabną i stają się nieregularne. Dlatego też poród drugiego dziecka z racji zbyt dużego obciążenia organizmu przeprowadza się często przez cięcie cesarskie.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.01.2020,
Opublikowano: 16.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej