Objawy ciąży – co świadczy o zapłodnieniu i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Fot: nestonik / fotolia.com

Pierwsze objawy ciąży to brak miesiączki, tkliwe piersi, nudności i wymioty oraz wahania nastrojów. Test ciążowy pozwala wykryć w moczu hormon hCG, którego obecność świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia.   

Już w czasie planowania dziecka, kobieta powinna zachowywać się, jakby była już w ciąży. Przyszła mama musi więc zadbać przede wszystkim o tryb życia – zrezygnować z papierosów, alkoholu i innych używek oraz zadbać o kondycję fizyczną. Jeszcze przed ciążą można przyjmować kwas foliowy, który przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu i zapobiega wadom układu nerwowego.

Bardzo wczesne objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży to wahania nastroju, za które odpowiada progesteron. Jest to hormon niezbędny do zapewnienia prawidłowego cyklu miesiączkowego. Progesteron zapobiega przedwczesnej ciąży, a także odpowiada za jej prawidłowy rozwój i utrzymanie. Jednak skutkiem ubocznym jego pracy są zaburzenia emocjonalne, które powodują wahania nastroju przyszłej mamy. Objawy ciąży mogą pojawić się już 10 dni po zapłodnieniu. Progesteron odpowiada również za obniżenie ciśnienia krwi, które może powodować senność i brak energii.

Wczesnym objawem ciąży są również tkliwe piersi. W pierwszych dniach po zapłodnieniu mogą być one nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk – nawet delikatny może sprawiać ból.

Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Czy jest możliwy okres w ciąży?

Pierwszym objawem, który zdecydowanie sugeruje, że nastąpiło zapłodnienie jest brak miesiączki. Zdarza się jednak, że zagnieżdżenie się zarodka w macicy powoduje krwawienie implantacyjne. Może to zmylić kobietę, w szczególności jeśli nie miała wcześniej regularnych menstruacji. Krwawienie spowodowane zarodkiem trwa znacznie krócej, niż normalny okres i może mu również towarzyszyć obniżenie temperatury ciała kobiety.

Typowe objawy ciąży

Późniejsze objawy ciąży to mdłości i wymioty, zwłaszcza poranne, które mogą trwać przez cały pierwszy trymestr ciąży. Za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada hormon hCG pojawiający się na skutek zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Skutecznym środkiem na mdłości w ciąży jest imbir, który można stosować w postaci surowej, dodając kawałek korzenia do napojów. Łagodzi on dolegliwości trawienne i nudności, a także zmniejsza wzdęcia i niestrawność.

Zachcianki pokarmowe określa się jednym z typowych symptomów ciąży, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Kobiety mogą odczuwać wilczy apetyt lub wręcz przeciwnie – zupełnie stracić ochotę na jedzenie.

Kobiety w ciąży częściej korzystają z toalety. Powiększająca się macica na skutek zapłodnienia naciska na pęcherz, powodując silną potrzebę oddania moczu. Przypadłość pojawia się najczęściej około 6 tygodnia od poczęcia.

Kalkulator tygodnia ciąży

Kalkulator tygodnia ciąży pomaga obliczyć wiek płodu, a także oszacować termin porodu. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – jest to tzw. reguła Naegelego. Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi 9 miesięcy kalendarzowych. Termin porodu określony za pomocą reguły Naegelego ma jedynie charakter orientacyjny. Zazwyczaj kobiety rodzą około 2 tygodni przed lub po wyznaczonym umownym terminie przyjścia na świat dziecka.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Wystąpienie pierwszych objawów ciąży jest najczęściej momentem, kiedy kobiety wykonują próbę ciążową. Domowy tekst ciążowy wykrywa w moczu obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), świadczącego o tym, że kobieta jest w ciąży. Zarodek zagnieżdża się w macicy po około 6 dniach od zapłodnienia, gdy pęcherzyk ciążowy pęka. Po tym czasie dopiero aktywuje się hormon hCG, który można wykryć w moczu zazwyczaj między 8. a 10. dniem od poczęcia. Najbardziej wiarygodny wynik testu ciążowego będzie więc około 8 dnia od stosunku.

Jak zrobić test ciążowy?

Rozróżnia się 3 rodzaje testów ciążowych – strumieniowe, płytkowe oraz paskowe. Każdy z nich posiada specjalne pole odczytu, w którym umieszcza się kilka kropel moczu. Jeżeli minął pierwszy dzień spodziewanego krwawienia, wtedy można wykonać test o każdej porze dnia. W innym wypadku należy użyć porannego strumienia moczu.

Test ciążowy – wynik

Wynik testu ciążowego pojawia się po około 5 minutach w postaci poziomych kresek:

  • linia kontrolna C – brak ciąży,
  • dwie kreski (na linii kontrolnej C i T) – ciąża,
  • brak linii bądź linia w polu T – wynik jest nieważny i należy przeprowadzić go ponownie, używając nowego testu ciążowego.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Test ciążowy w laboratorium

Test ciążowy można wykonać w laboratorium. Badanie ma na celu wykryć ludzki hormon hCG w krwi. Test laboratoryjny pozwala wykryć ciążę już 7 dni od poczęcia. W czasie oceny wyników lekarz może dodatkowo poinformować kobietę o tym, czy poziom hormonu jest prawidłowy oraz ocenić ewentualne zagrożenia. 

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej