Objaw Lasegue’a jako jeden z objawów rwy kulszowej

Fot: Andersen Ross / gettyimages.com

Objaw Lasegue’a jest głównym objawem rwy kulszowej. Jego swoistość jest wyższa, jeśli dodatkowo wykona się próby zmodyfikowanego objawu Lasegue’a. Rwa kulszowa to nic innego jak ból, którego najczęstszą przyczyną jest ucisk jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe.

Objaw Lasegue' a bada się u pacjenta leżącego na plecach poprzez uniesienie kończyny dolnej i wyprostowanie jej w stawie kolanowym. Dodatni świadczyć może o tzw. rwie kulszowej, czyli bólu promieniującym od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa do pośladka i dalej po tylnej powierzchni uda, często aż do stopy. Ból może współistnieć z dodatkowymi objawami, jak zaburzenia czucia czy osłabienie siły mięśniowej. Rwa kulszowa może występować w jednej kończynie dolnej lub w obu. Wynika z ucisku, podrażnienia nerwu kulszowego bądź odpowiednich korzeni nerwowych.

Zobacz film: Rwa kulszowa, objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Objaw Lasegue’a – technika wykonania i interpretacja

Badanie objawu Lasegue’a polega na chwyceniu pacjenta leżącego na plecach za stopę i podudzie, a następnie powolnym unoszeniu kończyny z zachowaniem wyprostowanego stawu kolanowego. Zgięciu ulega wyłącznie staw biodrowy. Kończynę dolną unosi się aż do momentu wystąpienia silnego bólu promieniującego wzdłuż całej nogi. Istotny jest bowiem kąt zgięcia kończyny, pod jakim pojawił się ból. Istnieją pewne modyfikacje badania:

  • skrzyżowany objaw Lasegue’a – polega na uniesieniu zdrowej kończyny dolnej i objawia się wystąpieniem rwy kulszowej po przeciwnej stronie, czyli po stronie chorej,
  • badanie w pozycji siedzącej – pacjent samodzielnie unosi wyprostowaną kończynę w stawie kolanowym. Jeśli objaw Lasegue’a jest rzeczywiście dodatni, pacjent odruchowo odchyla się do tyłu,
  • ugięcie stawu kolanowego – badanie przeprowadzane jest normalnie, jednak po osiągnięciu poziomu bólu lekarz zgina kolano w stawie kolanowym, co powinno go uśmierzyć. Ponowne wyprostowanie kolana wywołuje ostre dolegliwości bólowe.

Zastosowanie powyższych modyfikacji może pomóc w odróżnieniu rzeczywistej rwy kulszowej od np. symulacji. Objaw Lasegue’a jest dodatni, kiedy wykonanie go wywołuje ostry, nagły ból. Wynika to z podrażnienia korzeni nerwowych, najczęściej spowodowanego uciskiem przemieszczonych struktur krążka międzykręgowego. Zdarza się, że poza bólem pojawiają się zaburzenia czucia w zakresie unerwienia kończyny przez nerw kulszowy.

Dodatni objaw Lasegue’a należy odróżnić od niespecyficznego, tępego bólu kończyny i pleców, wynikającego ze schorzeń stawu krzyżowo-biodrowego czy samego kręgosłupa. Aby test był wiarygodny, należy go odpowiednio zinterpretować.

Przyczyny i objawy rwy kulszowej

Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele człowieka, powstaje z połączenia czterech bądź pięciu korzeni nerwowych, które wychodzą z kanały kręgowego na odcinku L5–S3 kręgosłupa, czyli na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Najczęściej do powstania rwy kulszowej dochodzi przez ucisk na korzenie nerwów przez fragment krążka międzykręgowego. Dlatego też rwa kulszowa jest często określana zapaleniem korzonków.

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6.

Krążki międzykręgowe to elementy chrzęstno-włókniste kręgosłupa, przypominające kształtem dyski. Wyróżnia się w ich budowie pierścień włóknisty i jądro miażdżyste. Z wiekiem postępuje proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych, co określa się mianem dyskopatii. Wraz z postępującym nadmiernym obciążeniem dochodzi do nasilania zmian w tej strukturze i przesuwania się jądra miażdżystego, co w efekcie powoduje jego ucisk na struktury nerwowe i ostry ból.

Ucisk na korzenie nerwowe powoduje ból kręgosłupa oraz ból promieniujący do pośladka, wzdłuż tylnej powierzchni uda i podudzia, sięgający nawet stopy. Zdarza się, że proces zwyrodnieniowy jest na tyle silny, że pierścień włóknisty krążka ulega przerwaniu i wypada, uszkadzając przy tym korzenie nerwowe. Wtedy mówi się o tzw. wypadnięciu dysku. Mogą mu towarzyszyć poza bólem również inne objawy, jak zaburzenia czucia, niedowład bądź osłabienie odruchów głębokich w nodze.

W przypadku wystąpienia objawów rwy kulszowej nawet niewielki ruch, w postaci chodu czy kichnięcia, powoduje nasilenie bólu. Mogą nałożyć się na niego nieprzyjemne mrowienie, drętwienie, niedoczulica. Niekiedy pojawia się niedowład (najczęściej przejściowy), np. w postaci zaburzeń zginania czy prostowania stopy. Ból i zaburzenia czucia czasami promieniują do pachwiny, obejmują różne obszary kończyny dolnej, a w ostrych stanach zaburzają nawet kontrolę nad oddawaniem moczu i stolca.

Postępowanie w przypadku wystąpienia objawów rwy kulszowej

Już sam ból stanowi bodziec do ograniczenia aktywności, ruchomości kręgosłupa i wykluczenia obciążeń. Najlepiej pozostać w łóżku w pozycji na boku, z ugiętymi nogami w stawach biodrowych i kolanowych. Można również położyć się na plecach z podłożeniem czegoś pod kolana. Pozycja ta może przynieść ulgę w bólu po jednym dniu leżenia, choć długotrwałe unieruchomienie nie jest rozwiązaniem. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli ból nie ustępuje w ciągu 3 dni. W łagodzeniu objawów rwy kulszowej można wspomóc się dostępnymi bez recepty lekami o działaniu przeciwbólowym, jak ibuprofen, diklofenak czy metamizol. Można również zastosować maści, plastry czy okłady rozgrzewające lub chłodzące. Ulgę przynoszą silniejsze środki przeciwbólowe dostępne na receptę, jak np. ketonal podawany domięśniowo.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 17.04.2018,
Opublikowano: 17.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej