Objaw Koebnera – w jakich chorobach występuje i na czym polega?

Fot: QUAYSIDE / gettyimages.com

Objaw Koebnera to pojawienie się linijnych zmian skórnych w miejscu uszkodzenia naskórka, najczęściej zadrapania. Zmiany skórne ujawniają się po kilku dniach od zadrapania i przypominają te występujące w danej jednostce chorobowej.

Objaw Koebnera (inny zapis: Köbnera) najczęściej kojarzony jest z łuszczycą. Jednak może się pojawić również w przebiegu takich chorób, jak liszaj płaski, brodawki płaskie czy bielactwo. Po raz pierwszy został opisany przez Heinricha Köbnera w 1872 r.

Objaw Koebnera – na czym polega?

Objaw Koebnera to charakterystyczny objaw w aktywnej fazie łuszczycy. Nie pojawia się w fazach remisji choroby. Ponadto może towarzyszyć takim chorobom, jak liszaj płaski, brodawki płaskie, bielactwo. Polega on na pojawieniu się zmian skórnych w miejscu uszkodzenia naskórka, np. na skutek zadrapania. Najczęściej zmiany mają linijny przebieg, uwidaczniają się zazwyczaj dopiero po kilku dniach.

Zobacz film: Nie traktuj łuszczycy powierzchownie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objaw Koebnera a brodawki płaskie

Brodawki płaskie to liczne, płaskie grudki o gładkiej powierzchni. Powstają na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) o typie 3, 10, 27 i 28. Brodawki płaskie mają raczej gładką powierzchnię, nieco błyszczącą. Na ogół są nieco wyniosłe ponad powierzchnię skóry. Nie różnią się zazwyczaj kolorem od otoczenia. Lokalizują się przede wszystkim na grzbietach dłoni, a także na twarzy. Zazwyczaj zmiany ustępują samoistnie, choć może to nastąpić nawet po kilku latach w przypadkach osłabionej odporności. Zmiany pojawiają się linijnie, zwykle w miejscach zadrapania – jest to właśnie objaw Koebnera.

Liszaj płaski z dodatnim objawem Koebnera

Objaw Koebnera może pojawić się w przewlekłej chorobie skóry i błon śluzowych o grudkowym charakterze, określanej mianem liszaja płaskiego. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę tej choroby uznaje się związek z procesami autoimmunologicznymi. W liszaju płaskim wykwity również są błyszczące. Mają wieloboczny kształt, są czerwonawe lub sinawe, widać na ich powierzchni siateczkę, czyli nierówne, smugowate zbielenia na powierzchni zmian skórnych. Zmiany w liszaju płaskim również mogą pojawiać się w linijny sposób na skutek uszkodzenia naskórka.

Objaw Koebnera w przebiegu łuszczycy

Łuszczyca ma różne typy. Objawia się ogniskowymi bądź rozlanymi zmianami skórnymi o czerwonobrunatnym kolorze, pokrytymi srebrzystymi łuskami. Łuszczyca stanowi główny przykład dodatniego objawu Koebnera. Poza tym objawem charakterystycznym jest występowanie objawu świecy czy objawu Auspitz. Pierwszy to po prostu obecność gładkiej powierzchni – jak świeca po zdrapaniu łusek. Drugi to kropelkowate krwawienie wynikające z uszkodzeń naczyń krwionośnych wydłużonych brodawek skórnych pod ścieńczałym naskórkiem. Charakterystyczne jest to, że objaw Koebnera można wywołać wyłącznie w aktywnej postaci łuszczycy. Nie wywoła się go w stanie remisji. Rodzaj i rozległość zmian ujawniających się pod wpływem zadrapania zależą od występującego typu łuszczycy.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 17.04.2018,
Opublikowano: 17.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej