Obiadek w słoiczku dla dziecka - czy można je podawać maluchom bez obaw?

Fot. NYS444 / Getty Images

Wielu rodziców korzysta z gotowych rozwiązań, jakimi są obiadki i deserki dla dzieci w słoiczkach. Czy takie dania można podawać maluchom bez obaw? A co z deserkami? Budyń, kisiel, a może kolorowa galaretka? 

Gotowa żywność dla dzieci podlega specjalnym i szczególnym badaniom - dotyczy to każdej partii produktów, zatem nie ma się czego obawiać. Żywność jest papkowata, przecierana, a tym samym idealna dla dzieci, które uczą się jeść. Dzieci próbując tego typu pokarm jedne słoiczki lubią bardziej, inne mniej, a zatem dopasowują już swój smak. Jednak obiady ze słoiczka nie mogą być jedynym rodzajem żywności oferowanej dzieciom. Maluchy muszą próbować także domowych obiadów, oczywiście ze składników dopasowanych do ich wieku. Pamiętajmy, że dzieci nie powinny jeść grzybów i to bardzo długo - niektóre źródła mówią nawet o tym, że do 8 roku życia. 

Pamiętajmy, że przed zakupem należy bardzo dokładnie przeczytać skład obiadu czy zupki dla dziecka. Warto także zwrócić uwagę, jaka jest procentowa zawartość składników w gotowym produkcie. Zobaczcie sami:

Zobacz film: Składniki gotowych obiadków dla dzieci. Źródło: Wiem, co jem 

Gotowe dania dla dzieci są droższe niż ich domowe odpowiedniki. Przykładowo kurczak z jarzynami kosztuje 33,63 zł/kg, natomiast w wersji domowej - 15,99 zł/kg. Zupa pomidorowa przygotowana w domu to koszt około 5,23 zł/kg, natomiast za tę ze słoiczka zapłacimy 29,96 zł/kg. Gotowe obiadki mogą być jednak świetną alternatywą np. na czas podróży.

Herbatki, soki i mleka dla dzieci

Przy zakupie tego typu produktów dla dzieci należy zwracać uwagę na to, czy są to produkty tylko z naturalnych składników i czy czasem nie są dosładzane. Pamiętajmy także, że dzieci powinny pić głównie wodę - soku zaleca się do szklanki dziennie. Zobaczcie z filmu poniżej, co może pić dziecko:

Zobacz film: Herbatki, mleka i soki dla dzieci - na co zwracać uwagę przy zakupie? Źródło: Wiem, co jem 

Deser dla dziecka - budyń, kisiel czy galaretka?

Dzieci uwielbiają deserki. Jednak najlepsze będą dla nich te w formie budyniu, bowiem są one na mleku, a więc na pełnowartościowym produkcie. Budyń zawierają zwykle mniej chemii - kisiel i galaretka mają w swoim składzie więcej cukru oraz barwników. Przykładowo galaretka o smaku poziomkowym nie ma w ogóle poziomek - smak uzyskany jest za pomocą chemicznych substancji. A kolor? Za piękny czerwony kolor galaretek odpowiada koszenila, barwnik uzyskiwany z wysuszonych i sproszkowanych owadów zwanych czerwcami kaktusowymi, żyjących w Meksyku. Zanieczyszczenia zawarte w ekstrakcie koszenili mogą powodować wstrząs anafilaktyczny, katar sienny i pokrzywkę!

Polecamy: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?

Jakich deserków nie podawać dzieciom? Tego dowiecie się z filmu poniżej:

Zobacz film: Deserki dla dzieci - których nie wolno kupować. Źródło: Wiem, co jem 


Data aktualizacji: 08.07.2019,
Opublikowano: 09.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej