O czym może świadczyć wysypka? Osutka skórna – przyczyny i leczenie

Fot. Narong Jongsirikul / stock.adobe.com

Osutki polekowe – tak samo jak bakteryjne czy wirusowe – mają wiele odmian, dlatego trudno jest je zdiagnozować. Tymczasem plamki, grudki, pęcherze i drobne krostki nie zawsze stanowią problem jedynie natury kosmetycznej. Mogą być nawet objawem schorzeń układowych i zakaźnych.

Osutka w ciąży, czyli tzw. świąd ciężarnych, jest jednym z typów wysypki. Zazwyczaj przebiega łagodnie, ale w cięższych przypadkach wywołuje żółtaczkę.

Co to jest osutka?

Mianem osutki określa się zmiany na skórze lub/i błonach śluzowych (jamy ustnej, jamy nosowej, narządów płciowych) w postaci plamek, grudek bądź pęcherzyków – stąd podział na osutkę plamistą, grudkową i plamisto-grudkową. Tak osutka skórna, jak i osutka błon śluzowych może być zwiastunem różnych chorób, niekoniecznie dermatologicznych. Zdarza się też – zwłaszcza u dzieci i kobiet ciężarnych – że ma charakter przejściowy (ustępuje samoistnie po 4–6 tygodniach). Ponieważ jednak niektóre jej odmiany mogą wiązać się z powikłaniami (posocznicą, ostrą niewydolnością narządów wewnętrznych), zawsze wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki u dermatologa.

Osutka polekowa – co może ją wywołać?

Właściwości farmakologiczne niektórych preparatów oraz indywidualne skłonności do reakcji uczuleniowych przyczyniają się do występowania osutki polekowej. Może ona wystąpić zarówno po miejscowym, jak i doustnym zastosowaniu farmaceutyku. Największe ryzyko działania niepożądanego w postaci wykwitów skórnych niesie za sobą zażywanie niektórych leków:

  • z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych),
  • uspokajających i nasennych (z pochodnymi kwasu barbiturowego),
  • przeciwbakteryjnych (zwłaszcza antybiotyków beta-laktamowych),
  • moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych (z furosemidem),
  • przeciwdrgawkowych (pochodnych hydantoiny),
  • przeciwreumatycznych (z solami złota),

Osutkę polekową może wywołać także hormonalna terapia antykoncepcyjna i ekspozycja na działanie promieni słonecznych, które mają zdolność do aktywowania pewnej grupy alergenów. Istnieje wiele postaci klinicznych osutki polekowej – jedne są niegroźne, inne bardzo niebezpieczne. Do pierwszej grupy zalicza się np. rumień, osutkę liszajowatą, osutkę trądzikopodobną.

Osutka wirusowa i bakteryjna – jakim chorobom towarzyszy?

Czynnikami zwiększającymi ryzyko osutki plamisto-grudkowej są też zakażenia wirusami (np. EBV, który powoduje mononukleozę zakaźną), pierwotniakami (np. Toxoplasma gondii odpowiedzialnym za toksoplazmozę) i bakteriami (m.in. paciorkowcem, prątkami gruźlicy). Z tego typu infekcji może się rozwinąć rumień guzowaty, który rozpoznaje się po bolesnych wykwitach na podudziach. Znane są również przypadki osutki opryszczkowej (wywołanej przez wirus HSV) oraz osutki kiłowej (związanej z obecnością w organizmie krętka bladego).

Osutka u kobiet w ciąży i u dzieci – co oznacza?

Przyczynami osutki bywają odra i ospa wietrzna. Poza tym wysypka może wystąpić w wyniku kontaktu skóry z trującymi bluszczami, np. sumakiem jadowitym, po ugryzieniu kleszcza, na skutek różnych alergii, choćby na preparaty odstraszające komary, a także z powodu zagnieżdżenia się pasożyta (osutka świerzbopodobna). Swędzące ogniska pokrzywkowe na brzuchu kobiety ciężarnej, pojawiające się często około 35. tygodnia ciąży jako konsekwencja zmian hormonalnych (nieprawidłowej reakcji wątroby na podwyższoną ilość estrogenów), również nie powinny być powodem do obaw, ponieważ najprawdopobniej nie stwarzają zagrożenia dla płodu. Osutki w ciąży nie należy jednak bagatelizować, gdyż jej przyczyna może się okazać inna. Wysypki nie wolno też rozdrapywać, by nie doprowadzić do rozwoju zakażenia.

Jak leczyć osutkę plamistą i grudkową?

O metodzie zwalczania osutki decyduje lekarz dermatolog na podstawie rozpoznania typu wysypki oraz określenia przyczyn zmian skórnych. W przypadku osutki polekowej leczenie może polegać po prostu na odstawieniu preparatów odpowiedzialnych za jej powstanie i – ewentualnie – stosowaniu środków przeciwhistaminowych, które zapobiegają świądowi. Przy innych postaciach klinicznych sprawdzają się: maść ichtiolowa, aerozole i płyny odkażające, jodek potasu, preparaty glukozy, preparaty glikokortykosteroidowe (te ostatnie są jednak przeciwwskazane przy pokrzywce przewlekłej). Osutka o bardzo ciężkim przebiegu, która zdarza się niezwykle rzadko (przyjmuje postać toksycznej nekrolizy naskórka), wymaga hospitalizacji.

Zobacz film: Czy warto zrobić badania prenatalne? Źródło: Fakty

Bibliografia:

M. Czarnecka-Operacz, P. Silny, Osutki polekowe, „Alergia–Astma–Immunologia” 5(3)/2000

D. Roguś-Skorupska, Dermatozy swoiste dla okresu ciąży, „Nowa Medycyna” 11/2000

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 30.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej