O co najczęściej pytamy Doktora Googla?

Getty Images

Jest szybki, konsultuje „od ręki”, wie wszystko… choć nie zawsze trafia z diagnozą. Niemniej ludzie na całym świecie zazwyczaj po pierwszą poradę, niezależnie od dolegliwości, zgłaszają się do Doktora Googla. Jakie pytania zadają najczęściej? Eksperci przeanalizowali tę kwestię.

Z internetu korzysta obecnie około 4,5 miliarda osób, czyli blisko 60% populacji. Co najczęściej robimy online? Cóż, prawidłowe pytanie powinno brzmieć raczej „czego nie robimy”, ponieważ w sieci możliwe jest dziś wszystko, nawet lekarska konsultacja. Jedną kwestią są oczywiście teleporady, drugą… wyszukiwanie rozwiązań, gdy coś doskwiera. Polscy analitycy postanowili bliżej przyjrzeć się właśnie temu, o co zazwyczaj pytamy Doktora Googla. Pod lupę wzięli temat bólu.

Pytania o jaki rodzaj bólu najczęściej wyszukujemy w google?

Pytania o jakie rodzaje bólu najczęściej wpisujemy w wyszukiwarkę? Aby poszukać odpowiedzi, eksperci sprawdzili otwarte dane z Google Trends na przestrzeni lat 2004-2019. Do jakich wniosków doszli? Najbardziej frapujący jest dla nas ból… głowy. Tuż po nim nurtuje nas kwestia bólu brzucha pleców, gardła, dolnego odcinka pleców, klatki piersiowej, pięt, szyi, zębów czy kolan. Co ciekawe, w różnych krajach zmienia się kolejność tych zapytań. Przykłady? W Polsce najpopularniejszy jest ból brzucha, z kolei w Irlandii pleców, a w Wietnamie szyi. Interesujący jest jeszcze fakt, że zainteresowanie informacjami na temat różnych rodzajów bólu wciąż rośnie – niezależnie od kraju, a także liczby użytkowników Googl’a. Najwięcej pytań z roku na rok budzi w internautach ból brzucha i zęba. Pytania o różne bóle wiążą się też z poszczególnymi porami roku (np. wiadomości o bólu gardła częściej szukamy jesienią i zimą, gdy nastaje sezon chorobowy).

Autorzy tych analiz dodają także, że dzięki badaniu danych z Googla można przewidzieć pojawienie się określonych chorób zakaźnych – na przykład grypy. Ponadto informacje tego typu mogą także być pomocne w walce z zagrożeniami klimatycznymi.

Zobacz film: Przyczyny bólu głowy?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.04.2020,
Opublikowano: 06.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej