Nowotwór płuc – jakie są jego objawy, rokowania i sposoby leczenia?

Fot: Minerva Studio / fotolia.com

Nowotwór płuc charakteryzuje się jednymi z gorszych rokowań. W wielu przypadkach choroba wykrywana jest zbyt późno, co ogranicza szanse na skuteczna walkę z nią. Rak przez długi czas może rozwijać się w ukryciu, a kiedy pojawią się objawy, jest zwykle w stadium zaawansowanym.

Główną przyczyną nowotworu płuc jest palenie papierosów. Choroba rozwija się powoli, ale kiedy już wejdzie w zaawansowane stadium, jest trudna do leczenia. Zazwyczaj objawia się po około 40 roku życia i w Polsce statystycznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Nowotwór płuc – choroba palaczy

Niepokojący jest fakt, iż umieralność na raka płuc we wszystkich przedziałach wiekowych kobiet wciąż rośnie, natomiast w przypadku mężczyzn – maleje, zwłaszcza jeżeli nowotwór został wykryty na wczesnym etapie. Lekarze ostrzegają, że kobieta, która pali podobną liczbę papierosów co mężczyzna, jest bardziej narażona na ryzyko nowotworu płuc, który w 90% dotyka palaczy. Niestety bagatelizowanie tego wskaźnika tylko powiększa liczbę rocznie diagnozowanych przypadków.

Oczywiście nowotwór płuc mogą powodować również inne czynniki, np. prace związane z wykonywaniem zawodów przy tzw. substancjach rakotwórczych, jak azbest, metale radioaktywne czy ropa naftowa i jej pochodne, ale z punktu widzenia badaczy są one znacznie mniej istotne. Ostrzegają oni natomiast, że jeżeli w społeczeństwie nie zmniejszy się nawyku palenia, to zachorowania będą coraz częstsze i zaczną obejmować coraz liczniejszą grupę biernych palaczy.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowalności związane są także z hormonami płciowymi u mężczyzn oraz, jak stwierdzają jedne z nowszych amerykańskich badań, długotrwałe przyjmowanie wysokich dawek witaminy B (szczególnie B6 i B12).

Warto również wspomnieć, że najczęściej występujący u kobiet rodzaj histologiczny raka płuc, czyli gruczolakorak jest zdecydowanie w mniejszym stopniu związany z paleniem papierosów. Jest to również najczęstsza forma raka występująca u osób niepalących (kobiet i mężczyzn).

Zobacz film: Poznaj historię pani Teresy, która zachorowała na raka płuc. Źródło: 36,6

Jakie objawy daje nowotwór płuc?

W większości przypadków choroba rozwija się przez kilkanaście lat i przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one bardzo ograniczone. Ponadto nie są one charakterystyczne i mogą występować w przypadku wielu innych schorzeń. Zaczynają się od dolegliwości, które odczuwa większość palaczy jako konsekwencję palenia papierosów, po czym ich intensywność wzrasta. Objawy nowotworu płuc to: kaszel (często zwany kaszlem palacza, który jest uciążliwy szczególnie rano), chrypka, duszności i skracający się oddech (niekiedy ze świstem). Postępujący rozwój zmian nowotworowych powoduje następnie ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie oraz szybkie męczenie się, złe samopoczucie, a w kolejnych stadiach brak apetytu i widoczną utratę wagi. Mogą wystąpić nocne poty, kłucie odczuwane w klatce piersiowej, a także nawracające zapalenia oskrzeli. Charakterystyczne jest odpluwanie wydzieliny, a także obecność w niej krwi.

Są to objawy występujące przy przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych, więc często zostają niewłaściwie zdiagnozowane. Tym bardziej, że wiele osób próbuje stosować domowe sposoby leczenia zamiast udać się do lekarza, a właśnie ten rodzaj zmian charakteryzuje się zmiennym nasileniem i czasowym ustępowaniem objawów, co tylko dodatkowo usypia czujność. Profilaktyka polega na badaniu rentgenowskim, które palacze powinni wykonywać przynajmniej raz w roku, ponieważ pozwala ono na wczesne wykrycie wszelkiego rodzaju zmian, w tym nowotworowych.

Nowotwór płuc – rokowania i leczenie

Zarówno leczenie nowotworu płuc, jak i rokowania zależą od stadium, w którym znajduje się rak. W pierwszej fazie, jeżeli nie ma przerzutów, stosuje się leczenie operacyjne, polegające na wycięciu zmiany razem z płatem płuca. Rokowania przy nowotworze płuc są ogólnie złe. Muszą uwzględniać ryzyko nawrotu choroby, stąd, nawet przy wycięciu komórek rakowych, stosowana jest dodatkowa radioterapia, a przed operacją często także chemioterapia, aby zmniejszyć zmianę.

Zobacz film: Dlaczego młodzież sięga po papierosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

W wielu przypadkach zachorowań niestety nie można zakwalifikować osoby z rakiem płuc na leczenie operacyjne z racji zbyt złego stanu ogólnego bądź zmniejszenia pojemności płuc np. na skutek wieloletniego palenia papierosów. Wówczas stosuje się wyłącznie chemio- i radioterapię, które pozwalają wydłużyć czas życia, w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, nawet o kilka lat.

Nowotwór płuc – rodzaje i przerzuty

W przypadku zmian dotykających płuca, około 25% przypadków stanowi rak drobnokomórkowy. Znacznie trudniejszy do leczenia jest rak niedrobnokomórkowy, który występuje pod trzema postaciami:

  • raka wielkokomórkowego,
  • raka płaskokomórkowego (dotyka głównie mężczyzn z grupy palaczy),
  • gruczolakorak (atakuje zwłaszcza kobiety i osoby niepalące).

Nowotwór płuc, jak każdy rak, może powodować przerzuty do innych części organizmu, które dają bardziej charakterystyczne objawy niż początki choroby. Głównie zlokalizowane są w obrębie klatki piersiowej, w sercu lub osierdziu (objawiają się zaburzeniem rytmu serca) lub w opłucnej oraz ścianie klatki piersiowej (powodują miejscową bolesność tych miejsc). Z kolei przerzuty do węzłów śródpiersiowych objawiają się w postaci dokuczliwej chrypki, pojawiającej się z powodu porażenia nerwu krtaniowego.

Objawem zaawansowanych przerzutów w obrębie klatki piersiowej jest tzw. zespół żyły głównej górnej. W przebiegu schorzenia następuje jej zablokowanie, przez co krew z górnej części ciała (zwłaszcza głowy) powraca do serca. W przypadku tego typu komplikacji, jeżeli powala na to ogólny stan osoby ze zdiagnozowana zmianą nowotworową, wdraża się leczenie radio- i chemioterapią w celu przywrócenia światła w zatkanej żyle.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 30.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej