Nietrzymanie moczu - leczenie przez ćwiczenia

Zobacz film: Nietrzymanie moczu - leczenie przez ćwiczenia. Źródło: 36,6

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, jednak odpowiednie ćwiczenia są w stanie zminimalizować dyskomfort związany z tym stanem.

Problem nietrzymania moczu nie minie sam, wręcz przeciwnie - będzie się pogłębiał. Zazwyczaj pojawia się po 45. roku życia, kiedy spada poziom hormonów płciowych. Może pojawić się jednak wcześniej. Dość często z nietrzymaniem moczu mają problem kobiety zaraz po ciąży. Co ciekawe po ukończeniu 80 lat z problemem nietrzymania moczu boryka się połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn.

Nietrzymanie moczu można podzielić na:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas wysiłku fizycznego);
  • naglące nietrzymanie moczu (nagły nacisk na pęcherz, nad którym kobieta nie może zapanować);
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia (kiedy pęcherz jest pełny).

Nietrzymanie moczu może również występować przemijająco z powodu:

  • zapalenia pęcherza;
  • przyjmowania niektórych leków (np. moczopędne lub rozluźniające mięśnie);
  • picia napojów alkoholowych i zawierających kofeinę (działają moczopędnie);
  • bywa, że cytrusy podrażniają układ moczowy u niektórych pacjentów.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Przede wszystkim należy zareagować szybko. Można udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który pokaże odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie zwieracza. 

Można także zastosować farmakoterapię, która pomaga uspokoić pęcherz i sprawić, by nie reagował gwałtownie na każdą porcję moczu. Kobiety mogą zdecydować się także na leczenie chirurgiczne.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy należy wykonywać regularnie - co najmniej 3 razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero po takim okresie można oczekiwać poprawy. Im więcej ćwiczymy, tym lepiej dla nas - najlepsze wyniki przynosi ćwiczenie od 6 do 10 razy na dobę.

Jak ćwiczyć? Należy wyobrazić sobie, że próbujemy powstrzymać oddawanie moczu - to właśnie te mięśnie należy ćwiczyć. Przy napinaniu mięśni Kegla powinien być odczuwalny skurcz. Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu w różnych rytmach czasowych.

Data aktualizacji: 02.12.2017,
Opublikowano: 01.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej