Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje? Leczenie i ćwiczenia

Fot: kei907 / fotolia.com

Nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, który dotyczy nawet 4 mln Polaków. Można wyróżnić wiele typów tej dolegliwości, jednak najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. W wielu przypadkach wystarczy zmiana stylu życia i ćwiczenia, aby objawy ustąpiły. Konieczna jest wizyta u specjalisty.

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu skutkujące opróżnieniem pęcherza. Dolegliwość ta jest problemem wstydliwym, dlatego może być nieleczona latami. W konsekwencji prowadzi do problemów psychicznych, m.in. osamotnienia i wykluczenia. Warto o tym pomyśleć, pokonać lęk przed badaniem i skorzystać z pomocy specjalisty.

Nietrzymanie moczu – który lekarz postawi diagnozę?

Nie należy obawiać się leków bądź zabiegów operacyjnych, tylko pójść do specjalisty, który znajdzie przyczynę nietrzymania moczu. Na początku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. Być może już na tym etapie uda się znaleźć przyczynę występowania nietrzymania moczu i rozpocząć leczenie. Może też być tak, że lekarz rodzinny zaleci konsultację ginekologiczną bądź urologiczną. Nietrzymanie moczu u kobiet warto omówić z ginekologiem, ponieważ schorzenie to nierzadko ma przyczynę np. w przebytym porodzie bądź połogu. Mężczyźni z kolei powinni udać się do urologa, gdyż nietrzymanie moczu u nich może wynikać m.in. z chorób prostaty.

Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Źródło: Klinika urody.

Diagnoza i leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, którą można wyleczyć całkowicie bądź zminimalizować. Aby do tego doszło, należy porozmawiać ze specjalistą, w celu postawienia diagnozy. Na początku lekarz przeprowadzi z osobą borykającą się z tym problemem wywiad kliniczny. Uzyskane informacje pomogą mu ustalić typ występującego nietrzymania moczu, a także naprowadzą na przyczynę powstawania problemu. Następnie wykona on badanie fizykalne – u kobiet będzie to badanie ginekologiczne, natomiast u mężczyzn – badanie prostaty palcem. W postawieniu diagnozy przydatne są także badania: ogólne moczu, podstawowe krwi, ultrasonograficzne układu moczowego (USG), a także urodynamiczne.

Leczenie nietrzymania moczu polega w pierwszej kolejności na zmianie stylu życia. Zaleca się ograniczenie bądź zaprzestanie spożywania alkoholu i kawy, a także, jeśli wskaźnik BMI jest za wysoki, zrzucenie zbędnych kilogramów. Warto też pamiętać o regularnym oddawaniu moczu. Osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu zaleca się także terapie oparte na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, biofeedbacku, elektrostymulacji, stymulacji magnetycznej, treningu pęcherza i fizjoterapii. Dopiero, gdy te metody nie są skuteczne, wdraża się terapię farmakologiczną, lub gdy objawy są znaczne, także leczenie operacyjne.

Zobacz film: Botoks w leczeniu nietrzymania moczu. Źródło: Bez skazy

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia

Najczęściej występującym typem tej dolegliwości jest wysiłkowe nietrzymania moczu. Skutecznym sposobem terapii są ćwiczenia dna miednicy. Wzmocnienie tych mięśni może sprawić nawet całkowite ustąpienie nietrzymania moczu. Podczas ćwiczeń mięśni dna miednicy osoba wykonująca je powinna na zmianę napinać mięśnie i rozluźniać. Ćwiczenia polegają na wykonaniu ok. 8–12 napięć i rozluźnień trwających 6–8 sekund. Podczas treningu należy pamiętać, aby mięśnie brzucha, ud i pośladków były rozluźnione, a oddech równomierny. Jeśli osoba z dolegliwością będzie wykonywała ćwiczenia regularnie, minimum 3–4 razy w tygodniu, to poprawa będzie widoczna już po 4–8 tygodniach (źródło). 

Ćwiczenia dna miednicy są skuteczne w wysiłkowym nietrzymaniu moczu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Innym rodzajem ćwiczeń jest biofeedback, czyli metoda z zastosowaniem elektrody doodbytniczej, która wysyła sygnał do komputera, umożliwiający odwzorowanie na monitorze pracy mięśni dna miednicy. Na nietrzymanie moczu wskazane będą także inne ćwiczenia z użyciem elektrody doodbytniczej, np. elektrostymulacja, stymulacja ETS i elektrostymulacja unerwienia obwodowego. Dodatkowo u kobiet sprawdzą się ćwiczenia z kulkami i stożkami dopochwowymi, które umieszcza się w pochwie 2 razy dziennie na 15–20 minut. Ćwiczenie polega na takim napięciu mięśni, aby przyrządy nie wydostały się z pochwy.

Zobacz film: Jak Bożena poradziła sobie z problemem nietrzymania moczu? Źródło: 36,6

Operacja na nietrzymanie moczu – w jakich przypadkach?

Po ok. 3 miesiącach ćwiczeń powinna nastąpić poprawa. Jeśli jednak objawy nie ustępują, należy skorzystać z terapii farmakologicznej. Gdy leki również nie będą skuteczne, specjalista może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Jest to dobre rozwiązanie, gdy pozostałe metody zawiodły. Najczęściej leczenie operacyjne podejmowane jest u osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wprawdzie po zabiegu dolegliwość ustępuje niemal w 100%, ale z upływem lat należy liczyć się z jej nawrotami, po 5 latach od operacji wraca u nawet 15% chorych (źródło).

Do najskuteczniejszych metod zalicza się:

  • TVT – operacja z użyciem taśmy z siatki prolenowej, którą zakłada się na środkowy odcinek cewki moczowej,
  • operację Burcha – najczęściej to typ operacji podwieszającej drogę brzuszną, która polega na podwieszeniu szyi pęcherza moczowego do wiązadła biodrowo-grzbietowego z użyciem szwów niewchłanialnych,
  • sling – operacja z użyciem techniki taśmowej, dzięki której możliwe jest podwieszenie cewki moczowej,
  • sztuczny zwieracz – operacja polega na założeniu mankietu z hydraulicznym wypełnieniem, dzięki któremu mocz nie wypływa z pęcherza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

    Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6.

    Data aktualizacji: 12.07.2018,
    Opublikowano: 19.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jak często należy myć części intymne? 

    Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

    Czytaj więcej
    Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

    Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

    Czytaj więcej
    7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

    Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

    Czytaj więcej
    Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

    Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

    Czytaj więcej
    Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

    Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

    Czytaj więcej
    Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

    Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

    Czytaj więcej
    Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

    Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

    Czytaj więcej
    Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

    W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

    Czytaj więcej
    Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

    Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

    Czytaj więcej
    Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

    Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

    Czytaj więcej