Nieimmunologiczny uogólniony obrzęk płodu – czy obrzęk może zniknąć?

Fot: gettyimages.com / sot

Nieimmunologiczny obrzęk płodu może podlegać terapii wewnątrzmacicznej, lecz tylko w przypadku, gdy istnieją szanse na przeżycie płodu czy noworodka. Wszystko zależy od tego, jakie jest jego źródło.

Aktualnie częściej rozpoznaje się nieimmunologiczny uogólniony obrzęk płodu niż immunologiczny obrzęk płodu ze względu na rozwiniętą profilaktykę. Nieimmunologiczny obrzęk płodu (NIHF – nonimmune hydrops fetalis) to patologiczne gromadzenie się płynów ustrojowych w tkankach miękkich płodu, w jamach ciała płodu i popłodziu. Rozpoznawany jest po wykluczeniu konfliktu serologicznego. Niektórzy do obrzęku płodu zaliczają przypadki gromadzenia się płynów wyłącznie w pewnych przestrzeniach np. w jamie brzusznej (co określane jest wodobrzuszem) czy w jamie opłucnej. Aby wykryć obrzęk płodu, wykonuje się badanie USG. Zaburzenia genetyczne odpowiedzialne są niemal za 20% obrzęków płodu.

Jak często występuje obrzęk płodu?

Nieimmunologiczny uogólniony obrzęk płodu występuje u 1 na 2500–3500 noworodków i 1 na 1600–2500 płodów. Rozpoznawalność jest bardzo wysoka, zachorowalność natomiast utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat. Wysoka jest jednak cały czas śmiertelność (sięga aż 80–85%). Po zastosowaniu terapii wewnątrzmacicznej rokowania są lepsze, lecz śmiertelność nadal jest wysoka.

Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Wadowską – Jaszczyńską na temat badań genetycznych. Źródło: 36,6

Dlaczego dochodzi do nieimmunologicznego obrzęku płodu?

Wśród bezpośrednich przyczyn nieimmunologicznego uogólnionego obrzęku płodu wymienia się:

  • zastój chłonki,
  • spadek ciśnienia onkotycznego osocza,
  • wzrost żylnego ciśnienia hydrostatycznego,
  • wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych.

Do przyczyn płodowych pośredniczących w powstaniu nieimmunologicznym obrzęku płodu należą schorzenia:

  • kardiologiczne (np. wady serca, zaburzenia rytmu serca),
  • układu pokarmowego (np. smółkowe zapalenie otrzewnej),
  • układu oddechowego (np. przepuklina przeponowa, chylothorax, zwyrodnienie gruczołowo-torbielowate),
  • układu moczowo-płciowego (np. guzy nerek, uropatie zaporowe),
  • czaszki (np. wodogłowie, guzy mózgu),
  • zaburzenia wielonarządowe uwarunkowane genetycznie (np. trisomia 21, zespół Turnera),
  • infekcje wewnątrzmaciczne, szczególnie na podłożu zakażeń parwowirusem,
  • obrzęk idiopatyczny,
  • wynikające z ciąż wielopłodowych (np. zespół przetoczeniowy między bliźniakami u biorcy).

Najczęstsze przyczyny to wady genetyczne, niewydolność krążenia, infekcja wewnątrzmaciczna, a także dysplazje szkieletowe. Jedną z przyczyn obrzęku płodu jest częstoskurcz nadkomorowy. Przyczynia się do niewydolności krążenia i jako jedna z przyczyn ma dość dobre rokowania.

Rozpoznanie nieimmunologicznego obrzęku płodu

Wykrycie nieimmunologicznego obrzęku płodu następuje po wykonaniu badania ultrasonograficznego. Ze względu na to, że najczęstsze przyczyny to podłoże genetyczne i niewydolność krążenia u płodu, wykonuje się diagnostykę genetyczną (USG genetyczne) i stosuje się ocenę nasilenia niewydolności krążenia płodu według skali sercowo-naczyniowej (CVPS wg Huhty). Sam obrzęk to stwierdzenie wysięków w jamach ciała, obrzęków tkanek miękkich. Bardzo istotne jest również wykonanie badania echokardiografii w przypadku obrzęku, jak również badań cytogenetycznych. Zawsze też należy wykluczyć infekcyjne podłoże. Metody inwazyjne to:

  • amniocenteza,
  • kordocenteza,
  • odbarczenie zbiorników płynowych.

Leczenie obrzęku płodu

W leczeniu obrzęku płodu należy się skupić na przyczynach. Jako nieinwazyjną metodę leczenia uznaje się podaż leków ciężarnej. W przypadku niewydolności krążenia u dziecka o różnej etiologii, blokach serca czy zaburzeniach kurczliwości serca, jak również w chorobach kolagenowych czy infekcjach wewnątrzmacicznych bierze się pod uwagę odpowiednie leki, które można podawać ciężarnej. Zalicza się do nich naparstnicę, amiodaron, antybiotyki, sterydy. Czasami konieczna jest eliminacja przeciwciał poprzez plazmaferezę. Rozważa się też podawanie leków bezpośrednio do płodu, jak również inne rodzaje inwazyjnych terapii płodu, które obejmują:

  • transfuzję,
  • amnioredukcję,
  • odbarczenie zbiorników płynowych,
  • fetoredukcję (embolizację pępowiny),
  • laseroterapię (koagulację naczyń pępowinowych).

Patologie, które mogą podlegać terapii wewnątrzmacicznej, obejmują:

  • częstoskurcz,
  • przepuklinę przeponową,
  • zaburzenia w ciążach wielopłodowych,
  • teratoma w okolicy krzyżowej,
  • niektóre anomalie serca podlegające valvuloplastyce,
  • chylothorax,
  • infekcje wewnątrzmaciczne.

Leczenie wewnątrzmaciczne może istotnie zwiększyć szanse przeżycia płodu w niektórych przypadkach. Wady źle rokujące pod kątem przeżycia płodu i noworodka stanowią kryterium wykluczające terapię wewnątrzmacicznej.

Data aktualizacji: 14.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej