Nieemitowany fragment odcinka 36,6 °C - tylko u nas!

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odcinek 7

Kamienie w naszym ciele nie biorą się znikąd. Często jesteśmy sami sobie winni, że w naszym ciele tworzą się złogi. Jak zapobiegać ich powstawaniu? Jak sobie pomóc? Zobaczcie rozmowę z dr hab. n. med. Anną Kołodziej, urologiem i ginekologiem, ekspertem programu 36,6 °C.

Za powstawanie kamieni w naszym ciele odpowiada głównie... nadmierne spożycie mięsa i soli. Pamiętajmy przy tym, że mięso jest konserwowane właśnie solą! Wegetarianie kamieni nie mają i właśnie do ograniczenia konsumpcji mięsa zachęca dr hab. n. med. Anna Kołodziej, urolog i ginekolog. 

W rozmowie z Ewą Drzyzgą doktor zachęca pacjentów także do picia dużej ilości płynów.

Powinno się wypić od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy dużego mężczyznę, to zapotrzebowanie na wodę się zwiększa. 

Jednak dr Kołodziej przypomina, że lepiej ograniczyć konsumpcje mięsa.

W Bangladeszu na przykład żyją wegetarianie i oni kamieni nie mają, mimo że wcale dużo nie piją. 

Całość rozmowy z panią doktor zobaczycie w nieemitowanym w telewizji fragmencie programu 36,6 °C:

Zobacz film: Kolka nerkowa - rozmowa z ekspertem 36,6 - fragment ekstra. Źródło: 36,6

Kamienie w naszym ciele

W ludzkim organizmie kamienie mogą tworzyć się w wielu miejscach - np. w kanalikach łzowych, pęcherzyku żółciowym czy właśnie w drogach moczowych. Kamienie nerkowe powodują u pacjentów ogromny ból, a często lekarze zalecają "rodzenie" kamieni. Wtedy zalecane jest picie przynajmniej 3 litrów wody dziennie. Ale w celach profilaktycznych również powinno się dużo pić! I nie tylko - profilaktycznie warto raz na rok badać swój mocz. 

O kamieniach nerkowych dużo mówiono w programie 36,6 °C. Chcecie wiedzieć więcej? Zobaczcie: Kolka nerkowa – skąd się bierze i jak można skutecznie z nią walczyć?

Data aktualizacji: 24.10.2018,
Opublikowano: 24.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej