Niedoczynność tarczycy: rodzaje, objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Niedoczynność tarczycy a tycie – te dwa zjawiska łączą się ze sobą. Wzrost masy ciała jest jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy. Aby schudnąć, należy wdrożyć leczenie polegające na uzupełnianiu brakujących hormonów tarczycy. W tym celu stosuje się lewotyroksynę.

Co to jest niedoczynność tarczycy? To stan, w którym ten gruczoł produkuje zbyt małą ilość hormonów. Tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina mają znaczenie m.in. w metabolizmie i przemianach energetycznych, odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju płodu.

Niedoczynność tarczycy i subkliniczna niedoczynność tarczycy: tycie i inne objawy

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet. Skutki niedoczynności tarczycy widoczne są w działaniu całego organizmu. Jednym z najczęściej występujących objawów jest zwiększenie masy ciała mimo braku apetytu. Wzrostowi wagi towarzyszy wzrost cholesterolu.

Zależność niedoczynność tarczycy a tycie spowodowana jest spowolnieniem metabolizmu, osłabieniem, chronicznym zmęczeniem, spowolnieniem pracy układu pokarmowego i przewlekłymi zaparciami. Na wzrost masy ciała w niedoczynności tarczycy wpływają też zwiększona męczliwość i zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego, a także duszność powysiłkowa. Ograniczenie sprawności fizycznej może częściowo wynikać z bólów stawowych i sztywności mięśni. Brak ruchu w znaczący sposób wpływa na tycie w niedoczynności tarczycy.

Za co odpowiada tarczyca? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn.

Pozostałe dolegliwości powodowane przez niedoczynność tarczycy to:

  • suchość i szorstkość skóry, jej bladość i nadmierne rogowacenie,
  • „brudne” łokcie i kolana – na łokciach i kolanach skóra jest mocno przesuszona, zrogowaciała, może wyglądać jak brudna,
  • łamliwość paznokci i włosów,
  • zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją, spadek nastroju, a nawet depresja,
  • zatrzymanie wody w organizmie – obrzęk twarzy, powiek, szyi,
  • ciągłe odczuwanie zimna,
  • ochrypły głos,
  • zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem,
  • spadek libido, impotencja,
  • symptomy choroby wieńcowej,
  • bradykardia – wolny rytm serca.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy to stan, w którym nie występują typowe dla niedoczynności objawy, ale wyniki badań wskazują na chorobę. Przeważnie zauważalne są tylko spadek nastroju i myśli depresyjne, a także zaburzenia gospodarki lipidowej w postaci wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto subkliniczna niedoczynność tarczycy skutki może mieć w postaci:

  • nietolerancji zimna,
  • bólów głowy,
  • przewlekłego zmęczenia,
  • zaparć.

U młodzieży subkliniczna niedoczynność tarczycy może hamować wzrost, opóźniać dojrzewanie płciowe, powodować bóle głowy, senność, trudności z nauce, zwiększać łamliwość włosów i paznokci oraz skutkować zaparciami i nietolerancją zimna.

Przyczyny niedoczynności tarczycy i rodzaje: niedoczynność pierwotna, wtórna, trzeciorzędowa

Niedoczynność tarczycy u dzieci może być wrodzona, dlatego w pierwszych dniach życia u noworodka wykonuje się badanie TSH, czyli tyreotropiny. U dzieci możliwe przyczyny niedoczynności tarczycy to:

  • brak tarczycy lub jej nieprawidłowe wykształcenie w życiu płodowym,
  • zaburzenia w działaniu podwzgórza i przysadki mózgowej – wtórna niedoczynność tarczycy,
  • niedobór jodu w pokarmie, u matek karmiących piersią – zażywanie leków na nadczynność tarczycy lub zapalenie tarczycy – przejściowa niedoczynność tarczycy u noworodków.

Pierwotna niedoczynność tarczycy może być spowodowana przez:

  • chorobę Hashimoto – chorobę autoimmunologiczną polegającą na przewlekłym zapaleniu tarczycy,
  • zapalenie tarczycy,
  • niedobór jodu,
  • leczenie nadczynności tarczycy jodem promieniotwórczym,
  • rak tarczycy lub nowotwór w obrębie szyi i głowy wymagający stosowania radioterapii lub chemioterapii – prowadzą do fizycznego uszkodzenia gruczołu i jego niedoczynności,
  • leki – polekowa niedoczynność tarczycy może wystąpić u osób zażywających amiodaron – substancję stosowaną w leczeniu arytmii, związki litu oraz interferon alfa stosowany w leczeniu onkologicznym.

Wtórna niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy przysadka mózgowa nie produkuje wystraczającej ilości tyreotropiny, czyli TSH. Zbyt mała ilość tego hormonu nie pobudza do pracy tarczycy. Trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy wynika natomiast z nieprawidłowego działania podwzgórza.

Niedoczynność tarczycy w ciąży jest bardzo szkodliwa dla rozwijającego się dziecka, a wynika najczęściej z tych samych przyczyn co niedoczynność pierwotna.

Zobacz film: Jak wygląda zdrowa tarczyca i z Hashimoto? Źródło: 36,6

Leczenie niedoczynności tarczycy i wyniki badań

Potwierdzające niedoczynność tarczycy wyniki powinny uwzględniać poziom TSH, wolnej tyroksyny i wolnej trójjodotyroniny, ważne są też wyniki badania ultrasonograficznego.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu lewotyroksyny – zastępuje ona brakujące hormony tarczycy. Leki na niedoczynność tarczycy należy przyjmować regularnie, o tej samej porze i na czczo. Co 6 do 12 tygodni powinno się wykonać badanie TSH, by monitorować skuteczność terapii.

Niedoczynność tarczycy a ciąża to zależność, która może komplikować leczenie. Lewotyroksyny nie można stosować łącznie z lekami m.in. zawierającymi żelazo. Preparaty z żelazem często są stosowane przez ciężarne w anemii ciążowej.

Leczenie niedoczynności tarczycy jest dożywotnie. W rzadkich przypadkach chorobę można wyleczyć – w przypadku niedoczynności poporodowej, polekowej i podostrym zapaleniu tarczycy.

Data aktualizacji: 22.03.2019,
Opublikowano: 21.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej