Niedoczynność tarczycy – objawy i dieta u dzieci i dorosłych

Fot: PR Image Factory / fotolia.com

Niedoczynność tarczycy to przypadłość występująca znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wywołuje ją niedobór hormonów produkowanych przez ten organ. Badania pokazują, że częstość występowania choroby zwiększa się z wiekiem.

Tarczyca to nieparzysty gruczoł, który znajduje się w przedniej części szyi. Jest odpowiedzialna za wytwarzania trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Oba hormony mają znaczący wpływ na metabolizm.

Produkcja i wydzielanie hormonów jest regulowane na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Dzięki temu organizm ma zapewnioną odpowiednią ilość hormonów, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Na proces regulacji wpływają przysadka mózgowa i podwzgórze umiejscowione w mózgu. Hormony tarczycy wpływają na ich czynność i to właśnie dzięki nim tarczyca jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość zarówno T3, jak i T4.

Objawy niedoczynności tarczycy u dorosłych

Niedoczynność tarczycy prowadzi do obniżenia poziomu przemiany materii. W zależności od zaawansowania choroby, objawy będą mniej lub bardziej nasilone.

Niedoczynność tarczycy prowadzi do osłabienia, senności, zwiększenia masy ciała, zmian w wyglądzie skóry, zmniejszenia tolerancji wysiłku, osłabienia koncentracji, pojawienia się depresji oraz zaburzeń pamięci. Wskutek choroby włosy mają słabszą kondycję, są bardziej łamliwe oraz wysuszone. Ponadto występuje zwolnienie czynności serca. Następuje zahamowanie pracy gruczołów potowych i łojowych, czego skutkiem jest sucha i szorstka skóra.

Niedoczynność może powodować również obniżoną perystaltykę jelit, powodującą przewlekłe zaparcia w ciężkich przypadkach prowadzące do niedrożności jelit. W przypadku kobiet występują zaburzenia cyklu miesięcznego, a także trudności z utrzymaniem i donoszeniem ciąży. U mężczyzn niedoczynność tarczycy może doprowadzić do problemów z potencją oraz libido.

Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy

W wypadku dzieci objawy są uzależnione od wieku i bardzo zróżnicowane. Tuż po urodzeniu wrodzona niedoczynność tarczycy może objawiać się przedłużającą się żółtaczką, słabym łaknieniem czy hipotermią.

Natomiast w nieco dalszym okresie rozwoju, może występować opóźnienie ząbkowania, dojrzewania płciowego oraz zahamowanie wzrostu. Częste są również zaburzenia koncentracji, suche i matowe włosy, senność, niedokrwistość oraz zwiększone stężenie cholesterolu.

Rodzaje i przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy można rozpatrywać jako pierwotną i wtórną. Pierwsza jest związana z uszkodzeniem gruczołu tarczowego. Natomiast ta występująca wskutek mniejszej stymulacji przysadki mózgowej, czyli obniżonego poziomu hormonu tyreotropiny (TSH), jest określana mianem wtórnej. Znacznie rzadziej niedoczynność tarczycy jest związana z problemami z podwzgórzem (tzw. niedoczynność trzeciorzędowa). Jak się okazuje, może ona wystąpić również jako powikłanie po innych schorzeniach.

Do najczęstszych przyczyn pierwotnej niedoczynności tarczycy można zaliczyć leczenie radiojodem, częściowe bądź całkowite usunięcie tarczycy, niedobór jodu oraz stosowanie leków, np. antyarytmicznych. Schorzenie mogą powodować także wrodzona niedoczynność tarczycy, podostre zapalenie tarczycy, niebolesne zapalenie tarczycy, napromieniowanie szyi i jej okolic wskutek leczenia nowotworów oraz poporodowe zapalenie tarczycy. Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Przyczyną wtórnej niedoczynności jest za małe wydzielanie TSH przez przysadkę mózgową. Problem może być spowodowany powikłaniami po odbyciu choroby nowotworowej lub w wyniku urazów. Innym rodzajem niedoczynności tarczycy jest niedoczynność trzeciorzędowa. Mówimy wówczas o niewystarczającej ilości tyreoliberyny (TRH), która wpływa na produkcję TSH. Występuje ona bardzo rzadko, a przyczyną najczęściej jest nowotwór podwzgórza albo uszkodzenie w wyniku urazów czy zabiegów wykonywanych w tej okolicy.

W przypadku wtórnej, jak i trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy, mogą pojawić się inne objawy dotyczące pozostałych narządów oraz gruczołów znajdujących się w organizmie człowieka.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Żeby rozpocząć leczenie niedoczynności tarczycy, należy skonsultować się ze specjalistą, który najczęściej zaleca podanie produktów zawierających tyroksynę. Jest to długotrwały i systematyczny proces, który pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów w organizmie. W tym wypadku wielkość dawki ustala endokrynolog po uprzednim przeprowadzeniu badań.

Leczenie niedoczynności tarczycy jest sprawdzane na podstawie stężenia TSH. Jeżeli w trakcie przyjmowania leków ulega on normalizacji, to oznacza, że są one skuteczne. Poziom TSH mierzy się w ciągu od czterech do sześciu tygodni od zmiany leczenia. Warto jednak pamiętać, że skuteczność leczenia tak niedoczynności trzeciorzędowej, jak i wtórnej, sprawdza się na podstawie poziomu f4.

W przypadku dzieci wszystko zależy od jak najwcześniejszego rozpoznania choroby oraz wprowadzenia systematycznego leczenia. Równie istotne jest zadbanie o psychikę dziecka, aby zapobiec np. depresji.

Odpowiednia dieta

Przy niedoczynności tarczycy lekarze zalecają stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być ona bogata w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, białko, owoce, warzywa oraz zdrowe tłuszcze. Ilość kalorii dostosowuje się do indywidualnych potrzeb organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z dietetykiem, który według potrzeb ustala codzienny jadłospis.

Zobacz film: Jak wygląda zdrowa tarczyca i z Hashimoto? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.03.2019,
Opublikowano: 21.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej