Nie stój tak w korytarzu! Daj żyć!

Fot: gettyimages.com / Bartek71

Ratownicy i policja co roku apelują, by nie tarasować tzw. ,,Korytarza życia”. Gdy karetka stara się dotrzeć do pacjenta, ważna jest każda minuta. Nawet nieznaczne spóźnienie, może sprawić, że dla oczekującego na pomoc będzie to minuta…..ostatnia.

Co to jest korytarz życia? Dowiedz się jak zrobić korytarz życia.

Korytarz życia, według definicji ,,jest to metoda stworzenia wolnego przejazdu dla pojazdów ratowniczych poprzez przesunięcie się stojących w korku pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi wielojezdniowej. ‘’

W żołnierskich słowach: Jeśli słyszysz sygnał pojazdu ratunkowego jadącego za Tobą, zjedź na bok, by jak najbardziej ułatwić mu przejazd.

>> Zastanawiasz się jakie ubezpieczenia auta wybrać? Sprawdź tę ofertę <<

Nieodpowiedzialność kierowców, tragiczna w skutkach.

Niestety chyba wciąż większość kierowców nie ma pojęcia, jak powinien wyglądać korytarz życia.

Co jest powodem takiej nieodpowiedzialności? Eksperci sądzą, że kierowcy nie zawsze są świadomi, jak duży mają wpływ na powodzenie akcji ratunkowej. Dlatego każdy osobny wypadek jest tak nagłaśniany przez media. Świadomość kierowców musi się w tej materii zwiększyć.

To spory zawód, bo jeszcze kilka lat temu Polska była stawiana za przykład odpowiedzialnego kraju, gdzie kierowcy najsprawniej ustępują przejazdu karetce na sygnale.

Fot. https://unsplash.com

>> Ubezpiecz siebie i swoich bliskich od następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą zdarzyć się w trakcie jazdy samochodem . Dowiedz się więcej, kliknij <<

Widocznie kolejne pokolenia kierowców cechują się coraz mniejszą empatią, bo w zasadzie to ona najskuteczniej determinuje właściwe zachowania na drodze. Z punktu widzenia policji oraz kodeksu ruchu drogowego korytarz życia nie jest skodyfikowany. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie istnieją przepisy, które są w stanie wymusić na kierowcach określone zachowanie. Nie mają więc oni z tytułu blokowania korytarza życia żadnych problemów, oczywiście do czasu, gdy sami nie będą wyczekiwać, aż ktoś tym korytarzem przybędzie im na pomoc. O powadze problemu mówią policyjne statystyki. Przykładowo, w 2016 roku na autostradach doszło do 415 wypadków. Zginęło w nich 50 osób, 607 zostało rannych. Niestety tendencja od 2016 roku nie jest malejąca.

Fot. https://unsplash.com

>> Pomyśl o swoim ubezpieczeniu w takich wypadkach. Więcej informacji znajdziesz tutaj <<

Możemy brać przykład z Austrii, Niemiec, Czech, Słowenii i Szwajcarii. W tych krajach tworzenie korytarza życia jest prawnie uregulowane. W Polsce jeszcze się na to nie zanosi, ale Istnieją inicjatywy propagujące stosowanie się do zasad tej metody. Do tego czasu musimy liczyć na odpowiedzialność i empatię polskich kierowców. Oby była wystawiana na próbę jak najrzadziej. 

Data aktualizacji: 29.01.2020,
Opublikowano: 18.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

belpher 26.10.2019r.

W Polsce muszą byc na wszystko RESTRYKCYJNE PRZEPISY bo w przeciwnym wypadku "nie o mnie chodzi więc mnie nie dotyczy". Do prawdziwej cywilizacji brakuje nam kolka lat świetlnych. Z każdym rokiem jest gorzej.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej