Nerwiak kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i inne typy nerwiaków

Fot. magicmine / Getty Images

Nerwiak kręgosłupa w uzasadnionych przypadkach wymaga leczenia chirurgicznego. Objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne. Obejmują przede wszystkim zaburzenia neurologiczne, takie jak porażenie, niedowład, ale również senność, która często przypisywana jest zmęczeniu.

Nerwiak kręgosłupa jest bardzo rzadko występującym nowotworem, powstającym w tkankach tworzących nerwy. Nie ma uchwytnej przyczyny nerwiaków kręgosłupa czy nerwiaków nerwów obwodowych, choć te pierwsze, zlokalizowane w kanale kręgowym, są częstsze niż obwodowe. Nerwiak nie w każdym przypadku powoduje alarmujące dolegliwości - często rozwija się bezobjawowo. Wszystko zależy od rozmiaru i zaawansowania choroby. Wyróżnia się: nerwiakowłókniaki, nerwiaki osłonkowe i nerwiaki zarodkowe. Nerwiak wymaga leczenia operacyjnego szczególnie w sytuacji, gdy przekłada się na poważne dolegliwości bólowe i zaburzenia neurologiczne.

Nerwiak kręgosłupa – co to jest i jakie ma przyczyny?

Nerwiak to nowotwór, który kojarzony jest z obwodowym układem nerwowym, ponieważ proces nowotworowy zajmuje wypustki nerwowe bądź osłonki nerwowe. Częściej jednak rozwija się nerwiak kręgosłupa, który lokalizuje się w kanale kręgowym. Należy pamiętać, że tak naprawdę nerwiaki mogą pojawić się w każdej lokalizacji.

Poza częstymi nerwiakami kręgosłupa piersiowego czy lędźwiowego obserwuje się nerwiaki wywodzące się z nerwów czaszkowych z pnia mózgu. Są to rzadkie nowotwory rozpoznawane raczej u osób dorosłych niż u młodych. W zależności od tego, jaki obszar zaopatruje zajęty nerw, takich objawów klinicznych można się spodziewać. Nerwiaki są zmianami występującymi pojedynczo lub mnogo. Jedną z chorób układowych predysponujących do powstawania licznych nerwiaków jest neurofibromatoza.

Nerwiaki kręgosłupa to zmiany, które są nieprawidłowymi tkankami, mają niewłaściwe struktury komórek, a ich podziały są zupełnie niekontrolowane przez organizm. Przyczyną nerwiaków kręgosłupa jest przede wszystkim korelacja predyspozycji genetycznych i negatywnego wpływu czynników środowiskowych. Istnieje pewna zależność pomiędzy urazami a tym, że właśnie w danym miejscu częściej pojawiają się nerwiaki.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Rodzaje nerwiaków

Medycyna sklasyfikowała różne rodzaje nerwiaków. Pierwszy typ dotyczy nerwiaków wywodzących się z osłonek mielinowych nerwów rdzeniowych czy nerwów czaszkowych. Zmiana lokalizuje się na ogół w okolicy narządu słuchu i równowagi, istotnie zaburzając ich funkcjonowanie. Nerwiak osłonkowy jest zlokalizowany najczęściej w obrębie głowy lub szyi. Neuroblastoma, czyli nerwiak zarodkowy, to nowotwór o złym rokowaniu, złośliwy, który rozpoznaje się zwykle od razu po urodzenia, a najpóźniej do 2. roku życia. Jednym z objawów jest wyczuwalny przez powłoki brzuszne duży guz. W zależności od przypadku można obserwować samoistne ustępowanie tej zmiany, ale może okazać się, że konieczne jest wdrożenie leczenia onkologicznego z uwzględnieniem chirurgii, chemioterapii i radioterapii. Łagodny nerwiak to np. nerwiakowłókniak, który również może przekształcać się w zmianę złośliwą. Nerwiaki te bardzo często obejmują splot ramienny czy splot lędźwiowo-krzyżowy.

Nerwiak kręgosłupa a inne nerwiaki obwodowego układu nerwowego

Nie zawsze objawy neurologiczne spowodowane przez zmiany są wyraźne. Wszystko zależy od ich lokalizacji. Zdarza się, że choroba ma bezobjawowy przebieg. Jeśli jednak nerwiak, w tym nerwiak kręgosłupa, zaczyna uciskać sąsiadujące struktury czy powodować zaburzenie w przewodnictwie danego nerwu, pojawiają się objawy kliniczne, do których zalicza się:

  • zaburzenia równowagi,
  • upośledzenie słuchu,
  • zaburzenia chodu,
  • problemy ze wzrokiem,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia czucia na twarzy czy szyi.

Nerwiak kręgosłupa zlokalizowany w odcinku piersiowym czy lędźwiowym w kanale rdzenia kręgowego może powodować ucisk na rdzeń kręgowy, co prowadzi do objawów typu:

  • porażenie kończyn,
  • niedowład,
  • zaburzenia czucia,
  • upośledzenie funkcji układu nerwowego,
  • nietrzymanie moczu, stolca.

Im wyżej zlokalizowany nerwiak, tym obszar objęty tego typu objawami jest większy i bardziej zagraża pacjentowi.

Jak działa i jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Leczenie nerwiaków kręgosłupa

Leczenie nerwiaków kręgosłupa jest inwazyjnym zabiegiem wykonywanym przez neurochirurgów. O tym, czy chirurgiczne leczenie nerwiaka jest konieczne, decydują: ocena lokalizacji nerwiaka, sąsiedztwa do innych narządów oraz wiele innych czynników. W przypadku nerwiaka kręgosłupa zdarza się również, że nie poddaje się pacjentów zabiegom, jeśli nie mają oni nasilonych, ostrych objawów klinicznych. Zawsze należy ocenić argumenty za proponowaną formą leczenia i przeciw niej. Czasami podejmuje się podejście zachowawcze i dalszą obserwację nerwiaka.

Data aktualizacji: 04.03.2019,
Opublikowano: 04.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej