Nebu-Dose Isotonic - roztwór do inhalacji, dawkowanie, ulotka

Fot. mixetto / Getty Images

Nebu-Dose Isotonic to roztwór soli fizjologicznej, który ma szerokie zastosowanie w domu. Może być stosowany do inhalacji, a także do przemywania oczu czy płukania nosa. 

Nebu-Dose Isotonic – działanie leku

Nebu-Dose Isotonic jest roztworem soli przeznaczonym do terapii inhalacyjnych, zakraplania i przemywania oczu oraz płukania i oczyszczania nosa. Zwykle Nebu-Dose kupimy w dużym opakowaniu, 100 ampułek każda po 5 ml za około 20 złotych.

Nebu-Dose Isotonic – skład leku

Składnikiem Nebu-Dose Isotonic jest jałowy roztwór chlorku sodu 0,9%. 

Nebu-Dose Isotonic – dawkowanie leku

Nebu-Dose Isotonic w przypadku wykorzystania roztworu do inhalacji powinien być stosowany przy użyciu każdego nebulizatora, zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Zazwyczaj do jednorazowej inhalacji wykorzystuje się ampułkę, czyli 5 ml roztworu, jednak lekarz może zalecić inaczej. 

Roztwór soli Nebu-Dose Isotonic może być stosowany na powierzchnię oka w obecności soczewek kontaktowych. W tym celu należy delikatnie nacisnąć ampułkę, aby zakroplić kilka kropli roztworu na powierzchnię oka. Używać preparatu można tak często, jak to konieczne.

Preparat Nebu-Dose Isotonic można także stosować do nosa. W tym celu należy odchylić głowę do tyłu, następnie wprowadzić ampułki do otworu nosowego i delikatnie wycisnąć ampułkę. Nie zaleca się dmuchać nosa przez 10 minut po zastosowaniu preparatu. W przypadku niemowląt preparat aplikować przy użyciu jak najmniejszej siły nacisku na ampułkę, aby uniknąć ryzyka powikłań w uchu środkowym. Preparat można stosować tak często, jak to konieczne.

Zobaczcie, jak wybrać odpowiedni inhalator dla siebie lub dziecka:

Zobacz film: Nebulizacja - specyficzny rodzaj inhalacji. Jak kupić inhalator? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nebu-Dose Isotonic – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku jest zalegająca w drogach oddechowych wydzielina. Działanie preparatu podczas nebulizacji polega na wykorzystaniu różnych mechanizmów ułatwiających usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych, poprawiając jednocześnie komfort oddychania. O co dokładnie chodzi? Otóż nebulizacja ma za zadanie rozbicie wiązań jonowych wydzieliny śluzowej, dzięki czemu zmniejsza się lepkość i elastyczność wydzieliny. Z kolei absorpcja wody z błony śluzowej i podśluzowej ogranicza obrzęk ścian dróg oddechowych, a dodatkowo nebulizacja powoduje pobudzenie odruchu kaszlu i wykrztuszania, jako mechanizmów wspomagających usuwanie śluzu zalegającego w oskrzelach, co w efekcie prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych. 

W przypadku stosowania w celu zakraplania oczu i płukania nosa preparat działa na zasadzie sił mechanicznych. 

Nebu-Dose Isotonic – przeciwwskazania do stosowania leku

Produktu nie można stosować po terminie ważności. Leki przeterminowane lub nie zużyte do końca należy odnieść do punktu aptecznego. Wyrzucanie ich do kanalizacji lub śmieci powoduje zanieczyszczanie środowiska. Produkt Nebu-Dose Isotonic powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.

Nie powinno się stosować tej samej ampułki  jednocześnie do zakrapiania oczu i irygacji nosa. Jedna ampułka powinna być używana przez jedną osobę.

Nebu-Dose Isotonic – interakcje

Produkt Nebu-Dose Isotonic nie zawiera konserwantów. Po otwarciu ampułki należy natychmiast zużyć jej zawartość, a po użyciu pozbyć się ampułki celem uniknięcia zanieczyszczeń mogących stanowić źródło infekcji.

Nie stosować preparatu w połączeniu z innymi lekami bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.

U pacjentów bardzo wrażliwych preparat należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ w pierwszej kolejności może być konieczne podanie leku rozszerzającego oskrzela.

Nebu-Dose Isotonic – skutki uboczne

W przypadku skurczu oskrzeli lub uporczywego kaszlu należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Data aktualizacji: 04.09.2019,
Opublikowano: 04.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej