Nebu-Dose Hialuronic - ulotka, roztwór do inhalacji, na katar, na kaszel, dawkowanie

Fot. hsyncoban / Getty Images

Nebu-Dose Hialuronic, inaczej kwas hialuronowy do inhalacji, jest dostępny w aptekach w postaci ampułek o pojemności 5 ml. Za opakowanie zawierające 30 takich ampułek zapłacimy około 20 złotych.

Nebu-Dose Hialuronic – działanie leku

Nebu-Dose Hialuronic wykorzystywany jest do terapii inhalacyjnej. Zaleca się go pacjentom cierpiącym na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Może być również stosowany jako nośnik dla innych leków przeznaczonych do inhalacji. 

Nebu-Dose Hialuronic – skład leku

Nebu-Dose Hialuronic to 0,9% roztwór soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym. Preparat przeznaczony jest do nebulizacji. Nie zawiera konserwantów, przy czym należy pamiętać, że jedna ampułka powinna być stosowana przez jedną osobę.

Nebu-Dose Hialuronic jest jałowym roztworem chlorku sodu 0,9%, hialuronianem sodu.

Nebu-Dose Hialuronic – dawkowanie leku

Może być stosowany we wszystkich inhalatorach, zgodnie z zaleceniami producenta. Optymalne zastosowanie znajdziemy jednak w inhalatorach pneumatycznych.

Do jednej inhalacji wykorzystuje się jedną ampułkę (o pojemności 5 ml), chyba, że lekarz zaleci inaczej. Ilość inhalacji na dobę ustala lekarz.

Nebu-Dose Hialuronic – wskazania do stosowania leku

Inhalacje z Nebu-Dose Hialuronic zaleca się pacjentom cierpiącym na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Nebu-Dose można wykorzystywać także jako nośnik dla innych leków podawanych poprzez inhalację.

Zapalenie oskrzelików to ostra choroba infekcyjna, która najczęściej występuje u dzieci do 2. roku życia. Zapalenie oskrzelików u dorosłych raczej nie jest rozpoznawane. Zapalenie oskrzelików najczęściej objawia się ostrym, mokrym kaszlem, który może powodować duszność u dziecka i świsty przy oddychaniu. W przypadku nasilonej duszności włącza się dziecku leki rozszerzające oskrzela.

W wyniku mukowiscydozy dochodzi do obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych, nadprodukcji śluzu, a w efekcie do zatykania się światła oskrzelików i częstych, nawracających infekcji. Inhalacje u chorych są jak najbardziej wskazane.

Jak kupić inhalator? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Nebulizacja - specyficzny rodzaj inhalacji. Jak kupić inhalator? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nebu-Dose Hialuronic – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie lub nadwrażliwość na jego składniki. Nie powinno się także stosować leków po terminie ważności. Przeterminowane farmaceutyki należy oddać do specjalnego punktu, zwykle w każdej aptece.

Nebu-Dose Hialuronic – interakcje

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. 

Nebu-Dose Hialuronic – skutki uboczne

W przypadku skurczu oskrzeli lub uporczywego kaszlu należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. 

Data aktualizacji: 04.09.2019,
Opublikowano: 04.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej