Nawał pokarmu, czyli nawał mleczny. Jak sobie radzić?

Fot: rohappy / fotolia.com

Nawał pokarmu, inaczej nawał mleczny, to stan, w którym organizm kobiety zaczyna wytwarzać więcej mleka, niż noworodek go potrzebuje. Występuje 2–4 dni po porodzie. Zazwyczaj jest bezbolesny, ale czasami pojawiają się dolegliwości, takie jak ból czy gorączka.

Nawał mleczny jest czymś zupełnie normalnym. Wiąże się ze zmianami w gospodarce hormonalnej oraz zmianami w składzie matczynego pokarmu. Najczęściej nie towarzyszą mu żadne poważniejsze objawy, choć zdarza się, że przebiega boleśnie. Są jednak sposoby, by poradzić sobie z towarzyszącymi mu dolegliwościami.

Nawał mleczny – przyczyny i objawy

W ciągu 1. i 2. doby po porodzie gruczoły piersiowe produkują mniej niż 100 ml mleka dziennie. Po upływie od 40 godzin do 4 dni po porodzie jego wytwarzanie gwałtownie wzrasta do 500–750 ml na dobę. Przyczynia się do tego dziesięciokrotny spadek poziomu progesteronu i wysoki poziom prolaktyny – hormonu pobudzającego laktację. W pokarmie zaczynają pojawiać się składniki i proporcje typowe dla mleka dojrzałego – przybywa tłuszczów i laktozy, spada poziom białka, wzrasta kaloryczność i objętość. Ponieważ substraty pokarmu napływają do gruczołów piersiowych z krwią i limfą, napełniają się nie tylko przewody mleczne, ale także naczynia krwionośne i limfatyczne. Nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym, a to oznacza, że nie zagraża zdrowiu matki. U niektórych kobiet może się on pojawić później. Do opóźnienia przyczynia się stres okołoporodowy, cukrzyca, cesarskie cięcie oraz pozostawienie fragmentu łożyska.

Nawał pokarmu trwa najczęściej około 2 dni. Dotyka obu piersi jednocześnie, stają się one wówczas pełne, twarde, ciężkie i ciepłe. Przez skórę mogą prześwitywać naczynia krwionośne, a brodawki robią się twarde i napięte. Pokarm może wyciekać z nich samoistnie. Nawał laktacyjny nie jest przesłanką do przerwy w karmieniu, może mu jednak towarzyszyć lekka gorączka i ból piersi. Wypełnione gruczoły mleczne mogą mocno napinać skórę na piersiach, powodując duży dyskomfort. Uchwycenie brodawki z napiętą otoczką może być dla dziecka bardzo utrudnione. Bywa, że wielokrotne próby złapania jej w usta przez dziecko powodują poranienie. Zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi w czasie nawału mlecznego może spowodować zastój pokarmu i obrzęk piersi, a w ostateczności – nawet zapalenie.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej piersią? W jaki sposób i jak długo karmić piersią?

Nawał laktacyjny bywa nieprzyjemny, należy jednak pamiętać, że jego brak to brak pokarmu w piersiach, objawiający się m.in. brakiem uczucia wzbierania w piersiach, a nie brakiem bólu czy gorączki. Jeżeli noworodek jest karmiony zgodnie z jego potrzebami, niedogodności często nie są w ogóle odczuwane.

Co robić przy nawale pokarmu?

Dolegliwości związane z nawałem mlecznym można łagodzić. Przede wszystkim należy przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej, gdy tylko ma na to ochotę. By odciągnąć nadmiar pokarmu, można użyć laktatora. Najlepiej robić to przed karmieniem – ułatwi to dziecku złapanie brodawki. Nie należy jednak odciągać go zbyt dużo, bo spowoduje to zwiększenie produkcji mleka. Podczas karmienia trzeba zwrócić uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta i ssie pierś. Jego usta powinny być szeroko otwarte, wargi wywinięte, a czubek nosa i brody powinny dotykać piersi. Brodawka, razem z częścią otoczki, powinny znajdować się w buzi dziecka. W kąciku ust powinien być widoczny pracujący rąbek języka. Jeżeli w trakcie ssania wyczuwalny jest ból, a zamiast połykania słychać cmokanie, należy przerwać karmienie, wsunąwszy mały palec do kącika ust dziecka, po czym ponownie przystawić je do piersi.

Po karmieniu ulgę przyniesie chłodny prysznic lub okłady na piersi, przykładane na ok. 20 minut. Można je zrobić ze schłodzonych wcześniej i lekko rozbitych liści kapusty. Spowoduje to obkurczenie kanalików mlecznych. W trakcie kąpieli można również skierować strumień ciepłej wody na piersi i rozmasować powstałe w wyniku nawału zgrubienia. Dziecko należy karmić naprzemiennie, raz lewą, raz prawą piersią. Ważne jest też dobranie odpowiedniego biustonosza, który nie uciska piersi. Dodatkowo można do niego włożyć wkładki laktacyjne.

Nawał pokarmu w piersiach – możliwe powikłania

Regularne karmienie dziecka i przestrzeganie zasad pielęgnacji piersi powinno zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym. Jeżeli jednak pierś nie jest odpowiednio często opróżniania, może dojść do przepełnienia pęcherzyków i przewodów mlecznych. W efekcie uciśnięte zostają naczynia krwionośne włosowate, co prowadzi do gromadzenia się płynu, czyli obrzęku. Skutkiem tego może być osłabienie lub zablokowanie wypływu mleka. W tej drugiej sytuacji mówi się o zastoju pokarmu. By nie dopuścić do dalszych powikłań, należy skorygować technikę karmienia i postępowanie podczas laktacji. Jeżeli to nie pomoże, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Zobacz film: Moda dla mamy karmiącej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.12.2017,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej