Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie

Fot: fotolia.com

Nadmierne pocenie pod pachami, głowy, dłoni lub stóp, a także pocenie się na twarzy najczęściej wynika ze zbyt wysokiej temperatury otoczenia, ze stresu lub wysiłku fizycznego. Czasem przyczyny nadmiernego pocenia się związane są z chorobami m.in. układu nerwowego lub ogólnoustrojowymi. 

O nadmiernym poceniu można mówić wtedy, gdy człowiek poci się mimo braku wysiłku fizycznego, gdy na zewnątrz nie ma upału i pomimo prawidłowej temperatury ciała. Po wystąpieniu tych czynników pocenie może nasilać się jeszcze bardziej.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Pocenie się to naturalny sposób organizmu na schłodzenie, by w ten sposób zapobiec przegrzaniu. Zwykle człowiek poci się, gdy jego otoczenie ma wysoką temperaturę, np. podczas upałów, gdy wykona duży wysiłek fizyczny, gdy się przeje lub gdy odczuwa silny stres. Jeśli jednak wydziela się dużo potu podczas tych czynności lub pomimo braku ku temu powodów zewnętrznych, jest to nadmierne pocenie się. W niektórych wypadkach przyczyny zbyt dużej potliwości są związane z układem nerwowym lub gospodarką hormonalną. Te dwa czynniki regulują pocenie się, dlatego nadmierna praca gruczołów potowych bez wyraźnej przyczyny zewnętrznej jest powodem do wizyty u lekarza. Wyróżnia się nadmierną potliwość pierwotną – wywołaną przez czynniki genetyczne, oraz wtórną – będącą następstwem innej choroby.

Przyczyny nadmiernego pocenia się mogą być różne w zależności od tego, jakie dolegliwości towarzyszą temu zaburzeniu. Wtórna nadmierna potliwość może występować w chorobach m.in. takich jak:

  • nadczynność tarczycy – może wystąpić pocenie w nocy, pocenie się stóp, ale czasem też nadmierna potliwość całego ciała; dolegliwości współwystępujące to zazwyczaj drżenie rąk, duży apetyt i jednoczesny spadek masy ciała, rozdrażnienie czy kołatanie serca;
  • cukrzyca – pocenie się jest nasilone zwłaszcza podczas hipoglikemii, czyli niedocukrzenia; występują nocne poty, a także pocenie się głowy i pod pachami, otyli diabetycy pocą się także w fałdach skóry, co może prowadzić do infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych;
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe, w których występuje gorączka, w tym m.in. gruźlica, bruceloza czy zapalenie wsierdzia;
  • nowotwory – nadmierne pocenie się podczas snu i w dzień może występować u chorych na białaczkę, ziarnicę, chłoniaki, raka trzustki i z guzem chromochłonnym;
  • zawał – nagłe oblanie się potem może być jednym z objawów zawału mięśnia sercowego, zwykle towarzyszy temu zamostkowy ból w klatce piersiowej;
  • menopauza – u kobiet po 40. roku życia pocenie w nocy może wynikać z wejścia w okres przekwitania, uderzenia gorąca i poty mogą występować także za dnia;
  • akromegalia – nadmierne pocenie się współwystępuje ze zmianami w wyglądzie, m.in. powiększonym nosem, ustami, językiem, żuchwą, dłońmi i stopami;
  • jamistość rdzenia, neuropatia autonomiczna – w przebiegu tych chorób neurologicznych może wystąpić zjawisko nadmiernego wydzielania potu.

Zobacz film: Jak sobie radzić z nadmierną potliwością. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także: Przyczyny nadpotliwości - stres, choroby, otyłość, dieta i tarczyca. Leczenie

Natomiast pierwotna nadmierna potliwość nie ma wyraźnych przyczyn. Zauważa się rodzinne występowanie tego zjawiska, więc podejrzewa się, że może mieć ono uwarunkowanie genetyczne. W takich przypadkach może występować nadmierne pocenie się głowy, dłoni, pod pachami, a także stóp i całego ciała.

Sposoby na pocenie: antyperspiranty, ubrania, dieta, pielęgnacja ciała, leki i zabiegi

Domowe sposoby na nadmierne pocenie to przede wszystkim noszenie przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów, rezygnacja z ostrych potraw oraz nieprzejadanie się. Niektórzy uważają, że napar z szałwii pity regularnie może hamować wydzielanie potu.

Osoby z nadmierną potliwością powinny szczególnie dbać o higienę, ponieważ w pocie mogą rozwijać się bakterie i prowadzić do stanów zapalnych.

Najpopularniejszy sposób na nadmierne pocenie pod pachami to używanie antyperspirantu. Im silniejsze działanie produktu, tym większa szansa, że problem nadmiernej potliwości w tym rejonie ciała zostanie rozwiązany. W aptece dostępne są także blokery potu, które zawierają większą ilość substancji hamujących wydzielanie potu (przeważnie chlorku glinu).

Nadmierne pocenie się pod pachami można zatrzymać także dzięki toksynie botulinowej, czyli botoksowi. Zabieg wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej – lekarz wstrzykuje toksynę w pachy, hamując w ten sposób funkcjonowanie w tym obszarze gruczołów potowych. Botoks to sposób również na nadmierne pocenie twarzy. Zastrzyki nie tylko rozwiązują problem nadmiernej potliwości, ale też wygładzają zmarszczki.

Inne metody leczenia nadmiernej potliwości to:

  • laser – zabieg trwałego zniszczenia gruczołów potowych wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej,
  • jonoforeza – używana na nadmierne pocenie się dłoni i stóp, serie zabiegów wykonuje się co pewien czas,
  • leki doustne na receptę – ich stosowanie może mieć skutki uboczne, dlatego są rzadko używanym sposobem na pocenie; leki cholinolityczne mogą wpływać na układ oddechowy, pokarmowy, nerwowy, a także wzrokowy.

Pocenie nóg, dość uciążliwe przez nieprzyjemny zapach pozostający nie tylko na stopach, ale i obuwiu, można hamować przeznaczonymi do tego antyperspirantami.

Bibliografia:

  1. http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/nadmierne-pocenie-jakie-sa-przyczyny-nadmiernego-pocenia-sie.html
  2. https://medlineplus.gov/ency/article/007259.htm
  3. http://www.medicinenet.com/hyperhidrosis/article.htm
Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (13)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Monika 17.08.2022r.

Trochę później natrafiłam na ten elektryczny antiperspirant którego tak wszyscy chwalą, ale lepiej późno niż wcale. Jest to naprawdę najlepszy środek na jaki natrafiłam szukając naprawdę czegoś co mi pomoże z nadmiernym poceniem, które porządnie niszczyło mi zycie prywatne jak i karierę zawodową przez kilka lat. Teraz nawet w tych tropikalnych upałach ani śladu potu, a to zaledwie po 3 terapiach podtrzymujących efekt, rewelacja!

Kamila 10.08.2021r.

zapewne jak co niektórzy miałam wątpliwości odnośnie inwazyjnych zabiegów o których sięjuż nieraz naczytałam , ale zważając cenę za zabieg/i , wygodę terapii i efekty, wybrałam jonoforeze el. antiperspirant. Maksymalna satysfakcja z suchych dłoni po kilka miesięcy a wystarczyły 4 terapie, solidna polityka zwrotu produktu w przypadku niezadowolenia, jednakże to naprawdę tak efektywnie zatrzymuje nadpotliwość i nie miałam obaw że nie pomoże.

ewunia 27.03.2020r.

dokładnie, jonoforeza jest naprawdę dobra, mój elektro antiperspirant ratuje mi zycie, pot zażegnany.

madzia 19.11.2019r.

jako jedyna pomogła mi jonoforeza, szybko, wygodnie , bez bólu. Pomogla mi zapomnieć co to jest pot.

Kirka 06.10.2018r.

Co wam pomogło?

Baśka35 23.08.2018r.

Nadmierna potliwość to także defekt kosmetyczny i to poważney! serio - ciężko to ukryć, prowadzi do stresu i ktoś taki zaczyna się alienować. miałam koleżankę, nadal mmam, ale już nie ma tego problemu, która bardzo długo ubierała się na czarno, bo wstydziła się plam potu. nawet na plecach! nie wiem co jej pomogło, ale jest lepiej. nie pytałam, żeby jej nie peszyć.

GosiaK 17.08.2018r.

Nadmierne pocenie się to większy problem niż się wszystkim wydaje. Jako młoda dziewczyna bardzo szybko i obficie pociłam się pod pachami, kilkanaście lat temu nie było jeszcze blokerów potu czy tabletek, wstydziłam się tak bardzo ze chodziłam tylko w białych bluzkach. Teraz mam sprawdzony bloker i moje życie stało się łatwiejsze.

BasiaG62 16.08.2018r.

Mój najstarszy syn bardzo się pocił. Stosował chyba wszystkie możliwe środki dostępne w aptece, w końcu okazało się, że ma najprawdopodobniej ma cukrzycę i to dlatego, ciągle się z niego lało. Dzisiaj jest już lepiej

Rafff 28.06.2018r.

Kropka@ napisala ze wpada donsalonu i ja nakluja inna rok po problemie bo nic nie widac... Organizm NIE JEST glupi i ma olbrzymia wiedze... Przewyzszajaca o 1 miliard lat specjalistow z krk z bielendy czy innych Dubajow... NAJPIERW PRZYCZYNY a potem to problem pewnie w rozwiazaniu albo nic albo nie duzo bedzie kosztowal... A salony to wiadomo.... Bie sa po to by pomagac tylko zarabiac a wiec robia wszystko tak bysmy za vhwile wracali i wydawali... Tymczasem rozwiazania przewaznie sa darmowe.

Rek 28.06.2018r.

Użyywki, synyetyczne ciuchy i jedzenie i sie zaczyna organizm probuje to z siebie wydalic nie tylko potem i lojem.

kropka 10.06.2018r.

już podejrzewałam się chyba o wszystkie możliwe choroby... i wypróbowałam wszysktie dostępne w aptekach preparaty. botoks. jedyny skuteczny sposób zwłaszcza jak trafisz w ręce specjalisów. właśnie zamierzam odnowić sobie po roku w instytucie bielenda w krk. i serio nie ma się problemu na kilka miesięcy

..... 10.04.2018r.

ja pocę się od miesiąca i jestem przerażona w dzień i w nocy, to przekwitanie mnie dobija

aneta 17.03.2018r.

ja poce sie juz nascie lat tylko na twarz zaden lekarz mi nie pomogl

Zobacz wszystkie 13 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej