Nadciśnienie tętnicze w ciąży – objawy i leczenie nadciśnienia w ciąży

Fot: Sondem / fotolia.com

Nadciśnienie w ciąży jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Jeśli dojdzie do powikłań w postaci stanu przedrzucawkowego czy rzucawki, konieczne jest cesarskie cięcie. Objawy nadciśnienia w ciąży nie są charakterystyczne. Najczęściej jest ono rozpoznawane podczas rutynowego pomiaru podczas wizyty ginekologicznej.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży wikła około 7% ciąż w Polsce. Duży odsetek kobiet z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym w ciąży rozwija powikłania w postaci stanu przedrzucawkowego lub rzucawki. 

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży może wystąpić pod kilkoma postaciami. Nadciśnienie rozpoznawane przed ciążą i utrzymujące się przez długi czas po porodzie, określane jest mianem nadciśnienia tętniczego przewlekłego. Nadciśnienie tętnicze pojawiające się dopiero po 20. tygodniu ciąży określane jest mianem nadciśnienia ciążowego, czyli nadciśnienia wyindukowanego ciążą.

Zarówno nadciśnienie przewlekłe jak i nadciśnienie wyindukowane ciążą, mogą zostać powikłane stanem przedrzucawkowym lub rzucawką.

Stan przedrzucawkowy jest efektem nadmiernego wzrostu ciśnienia tętniczego z towarzyszącym białkomoczem, a rzucawka to poważniejszy stan, kiedy dołączają się drgawki toniczno-kloniczne.

Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Czy choroba może pojawić się u dziecka? Źródło: Agencja TVN.

Wystąpienie jednej z postaci nadciśnienia w ciąży związane jest ze znacznym wzrostem ryzyka powikłań zarówno u matki, jak i u płodu, a także później – u noworodka. U kobiet z nadciśnieniem ciążowym i dodatkowymi czynnikami ryzyka istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia poniższych powikłań niż o kobiet zdrowych:

  • mikrosomii płodu, czyli ograniczenia wzrostu wewnątrzmacicznego,
  • urodzenia martwego płodu,
  • stanu przedrzucawkowego i rzucawki, a tym samym zagrożenia życia zarówno matki jak i dziecka,
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska,
  • niedotlenienia płodu,
  • porodu przedwczesnego.

Zdecydowanie większe jest ryzyko niedotlenienia płodu, zaburzeń przepływu łożyskowego, co powoduje, że dzieci rodzą się w gorszym stanie niż u kobiet zdrowych lub odpowiednio leczonych.

Są pewne czynniki predysponujące do wystąpienia nadciśnienia w ciąży. Należą do nich zbyt młody lub zbyt zaawansowany wiek, historia stanu przedrzucawkowego, rzucawki, czy nawet nadciśnienia w poprzednich ciążach lub w rodzinie. Zdecydowanie narażone na wystąpienie nadciśnienia ciążowego są kobiety cierpiące z powodu chorób przewlekłych (np. choroby nerek, naczyń krwionośnych, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych), a także kobiety u których w trakcie ciąży wykryto wielowodzie czy dużą tendencję do obrzęków:

Dlaczego ciąża u kobiet z nadciśnieniem musi być planowana?

Kobieta cierpiąca na nadciśnienie powinna zaplanować ciążę. Nie wszystkie leki obniżające ciśnienie mogą być stosowane w czasie ciąży, dlatego bardzo istotna jest modyfikacja leczenia w okresie koncepcyjnym i po zajściu w ciążę. Kobiety z nadciśnieniem powinny podlegać zaostrzonej kontroli ciśnienia w ciąży, częstszego badania ultrasonograficznego (USG) czy badania poziomu białka w moczu. Ważne jest też, by modyfikować czynniki ryzyka mogące wikłać ciąże. Należą do nich otyłość, zła dieta, palenie papierosów, cukrzyca.

Objawy nadciśnienia tętniczego w ciąży nie są łatwe do rozpoznawania. Właściwie jedynym kryterium jest pomiar ciśnienia. Gdy wartości ciśnienia przekraczają >140/90 mm Hg mowa już o nadciśnieniu. Jeżeli jeśli jednak nie wzrosną >160/110 mm Hg, mówi się o łagodnym nadciśnieniu. Powyżej tych wartości – o ciężkim nadciśnieniu.

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Kobiety w ciąży ze stwierdzonym łagodnym lub umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym powinny prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać nadmiernego przyrostu masy ciała w ciąży, ograniczyć sól w diecie i bacznie kontrolować ciśnienie tętnicze. Lekarz z pewnością będzie zlecał częstsze badania USG i pomiary białka w moczu. Przy nagłych wzrostach ciśnienia tętniczego, kobieta powinna zdecydowanie udać się do szpitala.

Leczenie nadciśnienia w ciąży jest jedynym sposobem na uniknięcie ciężkich powikłań u matki i płodu. Nie leczy się jednak łagodnego nadciśnienia, ze względu na ryzyko zaburzenia przepływu maciczno-płodowego. W leczeniu nadciśnienia tętniczego w ciąży stosuje się metyldopę, labetalol i nifedypinę. Lekiem stosowanym w leczeniu drgawek jest również siarczan magnezu.

Nie zawsze leczenie farmakologiczne przynosi pożądane efekty. Bardzo często lekarze zmuszeni są do wykonania cesarskiego cięcia. Wszystko jednak zależy od stanu ogólnego matki, a także aktualnego stanu dziecka i co najważniejsze - wieku ciążowego. Rzadko zdarza się, by rzucawka czy stan przedrzucawkowy będące ciężkimi stanami nadciśnienia ciążowego przedłużały się jeszcze dłużej niż po porodzie.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej