Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie 

Fot: Pixabay / pixabay.com

Wysokie ciśnienie występuje wtedy, gdy serce pracuje ze zwiększonym wysiłkiem (wysokie ciśnienie skurczowe – górne) bądź zahamowany został przepływ krwi do mięśnia sercowego (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne). Nadciśnienie tętnicze określają wartości:140/90 mm Hg.

Leki na nadciśnienie mają działanie objawowe, dlatego nie leczą choroby. Po uzyskaniu prawidłowego ciśnienia krwi, nie należy przerywać leczenia, aby nie dopuścić do ponownego jego spadku.

Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach. Mogą je powodować zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Brak leczenia wysokiego ciśnienia może doprowadzić do licznych powikłań głównie dotyczących serca, np.: przyrostu lewej komory, zawału mięśnia sercowego czy choroby wieńcowej. Nadciśnienie powoduje również zaburzenia pracy nerek, udary mózgu oraz nasilenie się miażdżycy, która prowadzi do zwężania się tętnic, co w efekcie ogranicza swobodny przepływ krwi w organizmie.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

  • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

W terminologii medycznej rozróżnia się także pojęcie nadciśnienia wrotnego. Jest to stan podwyższonego ciśnienia w żyle wrotnej, które może być powikłaniem marskości wątroby. Taki stan doprowadza do powstawania żylaków odbytu, przełyku bądź żołądka.

Nadciśnienie płucne to stan podwyższonego ciśnienia krwi w tętnicy płucnej czyli dużym naczyniu, które transportuje krew z prawej komory do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa.

Test wiedzy: Co wiesz na temat popularnych chorób?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Wysokie ciśnienie powoduje zazwyczaj bóle głowy oraz uczucie osłabienia organizmu. Do innych objawów nadciśnienia tętniczego należą:

W przypadku podwyższonego ciśnienia tętniczego wykonuje się zazwyczaj badania dodatkowe, np.: morfologię, stężenie glukozy, kreatyniny, lipidogram, stężenie potasu oraz sodu, a także ogólne badanie moczu. Po rozpoznaniu nadciśnienia robi się również: EKG, ultrasonografię brzucha, RTG klatki piersiowej, a także badanie tylnego odcinka oka.

Zobacz film: Czy Polacy chętnie korzystają z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich? Źródło: Agencja TVN.

Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Jeżeli badania potwierdzą wysokie ciśnienie u ciężarnej, przy jednoczesnym występowaniu białka w moczu (białkomocz), wtedy dochodzi do stanu przedrzucawkowego. Jest to główna przyczyna niskiej masy urodzeniowej dziecka, ponieważ wewnątrz macicy doszło do zahamowania wzrostu płodu.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Przyczyny nadciśnienia to np. nieodpowiedni styl życia, czyli: palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, jedzenie produktów bogatych w tłuszcze nasycone i sól, nadużywanie alkoholu oraz zbyt mała ilość owoców i warzyw w diecie. Wysokie ciśnienie może także powodować nagminny stres, otyłość, uwarunkowania genetyczne a także choroby tarczycy, nerek, nadnerczy oraz cukrzyca.

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego

Niefarmakologiczne leczenie wysokiego ciśnienia opiera się przede wszystkim na rezygnacji z palenia papierosów i zwiększeniu aktywności fizycznej. W przypadku nadwagi, konieczne jest unormowanie masy ciała. Ważnym elementem w leczeniu nadciśnienia jest także odpowiednia dieta.

Dieta przy nadciśnieniu

W przypadku nadciśnienia zaleca się zrezygnować z tłuszczów nasyconych, np. na rzecz oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. W codziennych posiłkach powinny znajdować się takie produkty, jak np.: owoce, warzywa (zwłaszcza strączkowe), ciemne pieczywo, kasze, ryby, jogurt naturalny, kefir czy chudy ser. W diecie przy nadciśnieniu należy unikać cukru, soli, alkoholu czy złego cholesterolu, zawartego np. w smalcu. Należy również pamiętać o nawadnianiu organizmu i piciu, co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Jak powinna wyglądać dieta osoby chorej na nadciśnienie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dieta na nadciśnienie - eliminacja soli. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leki na nadciśnienie

Zdarza się, że u osób z nadciśnieniem zmiana stylu życia nie wystarcza. Leczenie farmakologiczne opiera się na podawaniu leków, np.: moczopędnych, antagonistów receptora angiotensyny, beta blokerów czy antagonistów wapnia. W niektórych przypadkach terapia wymaga podawania medykamentów, które obniżają poziom cholesterolu. Zioła na nadciśnienie, które można dostać w aptece bez recepty, to np.: wyciąg z jemioły, ruty czy głogu. 

Zobacz film: Tętniak serca - jak leczyć? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Janina 23.01.2020r.

Nikt u mnie w rodzinie nie miał nadciśnienia.Jestem szczupła, cholesterol mam 160 nigdy nie lubiłam tłustych rzeczy, nie palę papierosów i po 60 dostałam nadciśnienie.Jaka przyczyna?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej