Na czym polega peeling migdałowy? Działanie i efekty zabiegu kwasem migdałowym

Fot: Proformabooks / gettyimages.com

Peeling migdałowy należy do grupy peelingów chemicznych, które polegają na stosowaniu związków chemicznych (w tym przypadku kwasu migdałowego) posiadających właściwości złuszczające. Najlepiej poddać się migdałowemu peelingowi w gabinecie kosmetycznym.

Kwas migdałowy jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym. Oprócz produkcji kremów czy toników z jego użyciem przeprowadza się peeling migdałowy. Zabieg ten pozwala pozbyć się powierzchownych zmian chorobowych lub defektów kosmetycznych. Dzięki niemu powierzchnia skóry jest wygładzona, pory zwężone, a łojotok zmniejszony. Naturalnym źródłem kwasu migdałowego są wiśnie i morele, a przede wszystkim migdały.

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy to związek organiczny, który należy do hydroksykwasów (ang. alpha-hydroxy acid, AHA). Pochodzi z hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów. Łatwo rozpuszcza się w alkoholach, tłuszczach i wodzie. Wykazuje silniejsze działanie niż kwas glikolowy. Kwas migdałowy ma właściwości przeciwbakteryjne, bakteriobójcze, zmiękczające, rewitalizujące, bakteriostatyczne, nawilżające, keratolityczne, depigmentacyjne i ochronne.

Ponadto zapobiega fotostarzeniu się skóry. Kwas migdałowy można stosować latem, ponieważ nie uwrażliwia skóry na działanie promieniowania słonecznego, nawet u osób z wysokim fototypem. Stąd też bywa określany mianem peelingu letniego.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Peeling kwasem migdałowym – działanie

Jednym z częstszych zabiegów z użyciem kwasu migdałowego jest peeling, z którego mogą skorzystać posiadacze każdego typu cery, w tym wrażliwej. Zapewnia dość silny efekt złuszczenia martwych komórek skóry, dzięki czemu zwiększa stopień wchłaniania aplikowanych kremów lub serum, co prowadzi do efektywniejszego nawilżenia. Peeling migdałowy pobudza proces przebudowy włókien kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, dzięki czemu doskonale łagodzi blizny. Dodatkowo poprawia koloryt skóry i redukuje przebarwienia, takie jak piegi, ostudy, plamy starcze i przebarwienia pozapalne lub powstałe w efekcie stosowania leków hormonalnych. Stanowi element terapii anty-aging. Kwas migdałowy stosuje się do redukcji drobnych zmarszczek mimicznych lub zaskórników. Sprawia, że skóra staje się mniej wrażliwa i bardziej odporna na promienie UV.

Ponadto odmładza i regeneruje skórę twarzy, szyi i dekoltu. Powszechnie znane jest zastosowanie kuracji kwasem migdałowym w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Ponadto zauważalna jest widoczna poprawa stanu skóry u osób cierpiących na trądzik pospolity jako następstwo stosowania preparatów zawierających kwas migdałowy.

Na czym polega peeling z kwasem migdałowym?

Peeling migdałowy polega na kontrolowanej aplikacji kwasu migdałowego na powierzchnię skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu całej serii zabiegów, czyli 4–6 peelingów migdałowych wykonywanych w tygodniowym odstępie. Żeby utrzymać pozytywne efekty kuracji, należy ją powtarzać 2 razy do roku. Na peeling migdałowy składa się kilka etapów. W pierwszej kolejności kosmetyczka oczyszcza skórę, po czym wykonuje tzw. pre-peeling z użyciem 2% kwasu migdałowego. Następnie przechodzi do głównego peelingu z wykorzystaniem 50–70% kwasu migdałowego. Po około 20 minutach peeling zmywa się. Na skórę nakłada się krem nawilżający i z filtrem. Zabieg trwa średnio godzinę. Jego koszt to około 100 zł. Specjaliści zalecają stosowanie peelingu migdałowego z innymi peelingami chemicznymi lub mikrodermabrazją. Kwas migdałowy warto stosować w połączeniu z kwasem salicylowym lub glikolowym. Wówczas zachodzi działanie synergistyczne, czyli osiąga się większy efekt po zastosowaniu tych kwasów razem niż w przypadku zabiegu z wykorzystaniem wyłącznie jednego z preparatów.

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling? Źródło: W dobrym stylu.

Peeling kwasem migdałowym w domu

Peeling kwasem migdałowym można przeprowadzić też samodzielnie w domu. W sprzedaży dostępne są specjalne zestawy, których koszt sięga 30 zł. Zawierają one 1 ml produktu, który wystarcza na raz. Przed przystąpieniem do zabiegu należy umyć dokładnie twarz i szyje, a okolice oczu i ust oraz rozszerzone naczynka zabezpieczyć tłustym kremem.

Dodatkowo skórę można przetrzeć tonikiem, co wzmocni działanie kwasu. Preparat nanosi się opuszkami palców. Pozostawia się go na skórze na 14 minut, a w przypadku cery wrażliwej na 7 minut. Po tym czasie zmywa się go dokładnie dużą ilością zimnej wody z mydłem. Na koniec nakłada się na twarz krem nawilżający. Zabieg można stosować 1–2 razy w tygodniu, w serii od 3 do 6.

Kwas migdałowy – efekty uboczne

Mimo że peeling, tak jak inne zabiegi kosmetyczne z użyciem kwasu migdałowego, wykazuje pozytywne działanie na stan skóry, to jego stosowanie wiąże się w pewnym stopniu z działaniami niepożądanymi. Wśród efektów ubocznych kwasu migdałowego wymienia się m.in.: podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, szczypanie i swędzenie skóry. Powikłania występują bardzo rzadko i są zwykle konsekwencją nieprawidłowego stężenia kwasu.

Peeling kwasem migdałowym – przeciwwskazania

Zabieg kwasem migdałowym, w tym peeling, nie powinien być przeprowadzany u osób z uszkodzeniami naskórka oraz uczuleniem na którykolwiek składnik zawarty w wykorzystywanych produktach. Nie powinny mu się poddawać osoby z opryszczką, łuszczycą oraz w trakcie miejscowej lub doustnej terapii retinoidami. Ponadto przeciwwskazaniami do peelingu z kwasem migdałowym są: okres ciąży i laktacji, autoimmunologiczne choroby skóry, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, skłonności do bliznowacenia skóry i zabieg chirurgiczny, który miał miejsce w ciągu ostatnich 2 miesięcy.

Bibliografia:

1. Lebiedowska A., Kwas migdałowy jako popularny składnik peelingów chemicznych, „Aesthetica”, 2014, 5, s. 66-70.

2. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, „Postępy Higieny i Medycyna Doświadczalna”, 2015, 69, s. 374-383.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 12.06.2018,
Opublikowano: 12.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej