Na czym polega chelatowanie włosów? Jaki powinien być szampon chelatujący?

Fot. puhhha / Getty Images

Chelatowanie włosów przeprowadza się przy użyciu szamponów zawierających sole sodowe, kwasu etylenodiaminotetraoctowego (EDTA). Zabieg podejmowany jest w celu usunięcia osadów i zniwelowania efektów działania na włosy twardej wody.

Twarda woda predysponuje do wielu zaburzeń kondycji skóry głowy i włosów. Sprawia, że włosy stają się przesuszone i łamią się, a końcówki rozdwajają się. Pomocne okazuje się wówczas chelatowanie włosów. Zabieg skutecznie oczyszcza włosy z nagromadzonego na ich powierzchni osadu z wody. Jego efekty wynikają z działania EDTA, który ma zdolność do wiązania jonów metali odpowiedzialnych za twardość wody.

Na czym polega chelatowanie włosów?

Winowajcą wielu problemów z włosami i skórą głowy jest twarda woda, która przyczynia się do stopniowej utraty warstwy ochronnej włosów. Rozwiązaniem jest wówczas chelatowanie włosów. To zabieg kosmetyczny, który opiera się na stosowaniu szamponów zawierających sole sodowe EDTA. To kwas wersenowy (z łac. Acidum edeticum) o wzorze sumarycznym C10H16N2O8. W Klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej, która porządkuje produkty medyczne, figuruje pod numerem V03 AB03, gdzie V to główna grupa anatomiczna Różne, 03 oznacza Pozostałe środki lecznicze, AB – Odtrutki, a 03 – Sole kwasu wersenowego. Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) kwas wersenowy nazywany jest kwasem etylenodiaminotetraoctowym. Ten organiczny związek chemiczny ma zdolność wiązania osadów mineralnych i usprawnia ich spływanie podczas płukania włosów po umyciu. Jon związany w kompleks z EDTA traci zdolność do utwardzania wody. Działanie EDTA wzmocnić można wcześniej przeprowadzonym zabiegiem olejowania włosów z wykorzystaniem oleju kokosowego. Dodatkowo kwasy EDTA pełnią w kosmetyce rolę konserwantów i stabilizatorów. Działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Zabieg chelatowania polecany jest w sposób szczególny posiadaczom włosów o wysokiej porowatości i twardości kranowej wody, na którą wpływa stopień zawartości jonów wapnia, magnezu i innych metali.

Polecamy: Wzmocnienie włosów – zioła, dieta, olejowanie, suplementy diety

Czy nakładanie na włosy oleju pomaga? Sprawdź:

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry tVN

Chelatowanie włosów – efekty

Chelatowanie włosów przynosi korzystne efekty. Regeneruje włosy zniszczone działaniem twardej wody i skutecznie usuwa nagromadzony na ich powierzchni osad. Doskonale zwalcza problem rozdwajających się końcówek. Dzięki niemu włosy przestają się plątać i puszyć oraz stają się mniej szorstkie. Chelatowanie zwalcza problem matowienia i przesuszenia włosów, które stają się gładsze w dotyku, bardziej błyszczące i miękkie oraz lepiej się układają. Dodatkowo pomaga przywrócić naturalny poziom pH skóry głowy, łagodzi uczucie ściągnięcia i swędzenie. Należy nadmienić, że przygotowuje też włosy do przyjęcia substancji odżywiających i nawilżających, znajdujących się w innych produktach.

Polecamy: Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie

Jaki powinien być szampon chelatujący?

Szampon chelatujący to produkt, który nabyć można w większości aptek, drogerii i dzięki sprzedaży internetowej. Na wykazie jego składników powinien się znajdować tetrasodium EDTA lub disodium EDTA. Dość często na opakowaniu takich produktów umieszczone jest określenie typu „oczyszczający”. Ceny produktu mogą się różnić w zależności od producenta i składu. Średni koszt opakowania 300 ml wynosi 25 zł.

Sole EDTA można znaleźć nie tylko w kosmetykach drogeryjnych, ale też w szamponach przeznaczonych dla osób korzystających z basenów i pływaków. Silnie chlorowana woda basenowa działa niszcząco na włosy, mimo iż pokrywa się je czepkiem. Niestety produkty te są nieco droższe, lecz przy tym skuteczniejsze i bardziej wydajne.

Jak dbać o włosy, żeby były piękne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak myć włosy szamponem chelatującym?

Mycie włosów szamponem chelatującym rozpoczyna się od zwilżenia ich letnią wodą, a następnie po nałożeniu preparatu masuje się je od połowy długości aż po końcówki w kierunku odwrotnym do ułożenia łusek. Szampon powinno pozostawić się na kilka minut na głowie, po czym spłukać najlepiej z użyciem przefiltrowanej wody. Jak często chelatować włosy? Szampon zawierający EDTA warto stosować raz w tygodniu.

Polecamy: Włosy suche, zniszczone farbowaniem, stylizacją – jak je odżywić?

Chelatowanie włosów a henna

Henna jest naturalną metodą koloryzacji włosów. Stanowi doskonałą alternatywę dla zawierających wiele chemicznych składników farb. Zaleca się, by przed nałożeniem henny przeprowadzić zabieg chelatowania włosów, dzięki czemu henna lepiej wniknie we włosy.

Inne sposoby chelatowania włosów

Samodzielnie można przygotować wodę chelatującą. W tym celu potrzebne będą 1/3 łyżeczki kwasku cytrynowego i 3 l wody. Składniki miesza się dokładnie i odstawia na 15 minut, po czym przelewa i płucze włosy uzyskaną miksturą. Inną propozycją jest użycie domowej roboty maseczki chelatującej. Do jej przygotowania potrzebne są: 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego, tabletka witaminy C 200 mg, 3 łyżki odżywki bez protein i filmformerów. Po połączeniu składników maskę nakłada się na włosy i po 20 minutach spłukuje letnią wodą.

Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 26.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

emka22 05.11.2019r.

bardzo przydatny artykuł jednak nie dałabym na włosy kwasku cytrynowego czy cytryny. Zwróćcie uwagę następnym razem na porowatość włosów, ponieważ wymieniony olej kokosowy jest dobry tylko dla osóby włosami niskoporowatymi, a takich w polsce jest mało :)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej