Mrużenie oczu u dziecka – kiedy należy udać się do okulisty?

vgajic/getty images

Mrużenie oczu u dziecka może, ale nie musi, być objawem problemów ze wzrokiem. Sygnału takiego nie można jednak lekceważyć, ponieważ im wcześniej zostanie ustalona przyczyna problemu, tym szybciej można będzie go wyeliminować.

Dziecko mruży oczy, gdy atakują je alergeny wziewne, drażni dym tytoniowy, przeszkadza mu zbyt ostre światło lub ma problemy z dokładnym widzeniem. Niezależnie od przyczyny, warto taki objaw skonsultować ze specjalistą.

Zobacz też:

O czym może świadczyć mrużenie oczu u dziecka?

Przyczyny mrużenia oczu u dziecka mogą być bardzo różne. Część z nich to objawy poważnych problemów ze wzrokiem, które warto jak najszybciej rozpoznać. Im wcześniej wdrożone zostanie leczenie, tym większa szansa, że wady wzroku będzie można się pozbyć lub też zahamować jej rozwój. Wady wzroku to nie jedyna przyczyna przymykania oczu przez malucha. Dziecko mruży oczy często z powodu drażniącego je światła. Dość często jest to jedynie przejściowa nadwrażliwość, natomiast w czasie jej trwania koniecznie należy chronić oczy przed ostrym światłem.

Jeszcze inną przyczyną problemu mogą być różnego rodzaju alergeny wziewne, które oddziałują negatywnie nie tylko na układ oddechowy, lecz także na wzrok. Tutaj również ogromnie ważne jest jak najszybsze rozpoznanie źródła dolegliwości, inaczej dziecko będzie się ogromnie męczyć, np. w okresie wiosenno-letnim. Podrażniającym oczy alergenem może okazać się również dym tytoniowy (szczególnie jeśli osobą palącą jest któreś z rodziców) albo kurz.

Mrużenie oczu u niemowląt i inne objawy problemów ze wzrokiem

Częste mrużenie oczu u dziecka powinno zaniepokoić rodziców niemowlaka. Oprócz mrużenia oczu o wadzie wzroku może świadczyć widoczna różnica w wielkości gałek ocznych. U malucha może pojawić się przymglona rogówka, zdarza się, że jego źrenice nie są równe, a na przynajmniej jednej z nich występują smugi (czasami pojawia się również tzw. biała źrenica). Koniecznie należy zgłosić lekarzowi takie objawy. Oprócz wymienionych może zdarzyć się również, że:

  • oczy dziecka będą zaczerwienione,
  • zamiast łez z oczu będzie płynąć mu wydzielina,
  • często będzie miało zamknięte oczy, nie będzie patrzyło na twarze pochylających się nad nim osób (także tych najbliższych),
  • będzie próbowało pocierać oko, uciskać je piąstką.

Między pierwszym a trzecim miesiącem mrużenie oczu u niemowlaka najczęściej bezpośrednio wiąże się z nadwrażliwością na światło. Dziecko często wtedy mruży oczy, zaciska powieki, zamyka je.

Mrużenie oczu u dwulatka

Gdy dziecko mruży oczy podczas przeglądania książeczek lub oglądania bajek, koniecznie należy zwrócić na to uwagę. Sygnałem problemów ze wzrokiem jest najczęściej właśnie mrużenie, pocieranie i wytrzeszczanie oczu przez malucha. Jeśli u dziecka pojawia się również często zapalenie spojówek lub bóle głowy niewiadomego pochodzenia, a także jeśli zauważysz, że zezuje – koniecznie udaj się z nim do lekarza. Tego typu sygnały niestety dość często są pierwszym objawem wad wzroku. Jeśli jednak zostaną rozpoznane wystarczająco szybko, to część można bez większych problemów skorygować, a w przypadku innych wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli trzeba, dla takich małych dzieci również projektuje się okulary korekcyjne.

Dlaczego dziecko mruży oczy – jak poznać odpowiedź?

Mrużenie oczu u dziecka przy oglądaniu telewizji to objaw, który dość często można zaobserwować u maluchów w wieku szkolnym. Może się okazać także, że w szkole dziecko ma problemy z nauką pisania i czytania. Często tłumaczy się je rozkojarzeniem i brakiem koncentracji, a niejednokrotnie pierwotnym źródłem problemu jest właśnie wzrok.

Jeśli dziecko nieświadomie przysuwa się do ekranu telewizora, komputera lub tabletu, mruży oczy podczas czytania i wyglądania przez okno lub po prostu patrzenia w dal, możesz podejrzewać, że rozwija się u niego wada wzroku. U 3–5-latka koncentracji wzroku mogą towarzyszyć bóle głowy, swędzenie oczu, pieczenie ich, a nawet nudności. Jeśli objawy te nie zostaną szybko rozpoznane, w wieku szkolnym mogą one przyczynić się nie tylko do trudności grafomotorycznych, lecz także ogólnych problemów w nauce.

W przypadku mrużenia oczu u dzieci kluczowy jest okres do 6. roku życia. Do tego momentu szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia (w tym działań rehabilitacyjnych) daje szansę na wyeliminowanie wady albo jej zahamowanie. Rodzice powinni pamiętać, że dzieci nie mają świadomości, iż widzą gorzej, więc same z siebie tego problemu dorosłym nie zakomunikują. W tym przypadku uważna obserwacja malucha ma naprawdę kluczowe znaczenie. Nawet jeśli problem z mrużeniem oczu okaże się związany z alergenami, to należy pamiętać, że długotrwałe wystawianie dziecka (nieświadome przecież) na kontakt z uczulającymi je drobinkami również może powodować nieodwracalne zmiany. Ponadto istnieje ryzyko, że dziecko będzie miało problemy ze skupieniem, koncentracja będzie dla niego trudnym wyzwaniem, a to z kolei będzie się przekładało na jego rozwój. Jeśli więc dziecko regularnie mruży oczy, a dodatkowo towarzyszą temu zjawisku inne opisane tutaj objawy, należy udać się z nim do okulisty.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. M. Czaińska, Wady wzroku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, „Optyka” 2016, nr 4.

Data aktualizacji: 19.11.2020,
Opublikowano: 21.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej